რუსეთმა და უკრაინამ ბავშვების დაბრუნებაზე მოლაპარაკებები დოჰაში გამართეს
რუსეთმა და უკრაინამ ომის შედეგად დევნილი ბავშვების საკითხზე პირისპირ მოლაპარაკებები პირველად გამართეს. შეხვედრა კატარის შუამავლობით დოჰაში გაიმართა. ამის შესახებ რუსეთის ბავშვთა უფლებების კომისარმა მარია ლვოვა-ბელოვამ განაცხადა, რომელზეც ჰააგის სასამართლოს დაკავების ორდერი აქვს გაცემული სწორედ, რომ უკრაინელი ბავშვების უკანონოდ დეპორტაციის საქმეზე.
მისი თქმით, მხარეები შეთანხმდნენ, რომ რუსეთიდან უკრაინაში 29 ბავშვი დაბრუნდება, ხოლო 19 გაემგზავრება რუსეთში. სიები უკვე შედგენილია,– დასძინა მან.
კიევი ამბობს, რომ რუსეთში ან ოკუპირებულ ტერიტორიებზე სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყებიდან დღემდე 19 ათასზე მეტი ბავშვია გადაყვანილი. ლვოვა-ბელოვამ ამ ინფორმაციას ყალბი უწოდა.
იანვარში უკრაინის ომბუდსმენმა დიმიტრი ლუბინეცმა განაცხადა, რომ საომარი მოქმედებების დაწყებიდან უკრაინაში 517 ბავშვი და 2828 ზრდასრული დაბრუნდა. 2023 წლის დეკემბერში მარია ლვოვა-ბელოვამ თქვა, რომ ყველა ბავშვი, ვინც 2022 წლის შემოდგომაზე შეცვლილი ფრონტის ხაზის გამო საყვარელ ადამიანებს მოწყდა, ოჯახებში დაბრუნდა. ბოლოს რუსეთის ომბუდსმენმა ბავშვების უკრაინულ ოჯახებში გადაყვანის შესახებ 2024 წლის 21 მარტს გაავრცელა ინფორმაცია. შემდეგ ხუთი ბავშვი უკრაინაში გადაიყვანეს, ერთი კი რუსეთში,– ამის შესახებ გამოცემა კომერსანტი წერს.
2023 წლის მარტში, ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ (ICC) გამოსცა დაპატიმრების ორდერი მარია ლვოვა-ბელოვასა და რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის მიმართ და მათ უწოდა "სავარაუდოდ პასუხისმგებელნი ბავშვების უკანონო დეპორტაციასთან დაკავშირებული ომის დანაშაულებში".

Россия и Украина провели в Дохе переговоры о возвращении детей
Россия и Украина впервые провели очные переговоры по вопросу о перемещённых из-за войны детях. Встреча прошла в Дохе при посредничестве Катара. О ней сообщила уполномоченная по правам ребёнка при президенте РФ Мария Львова-Белова.
По её словам, стороны договорились, что из России в Украину приедут 29 детей, а 19 - отправятся в Россию. Списки уже зафиксированы, добавила омбудсмен.
Киев утверждает, что с начала полномасштабного вторжения в Россию или на оккупированные территории было вывезено более 19 тысяч детей. Львова-Белова назвала эту информацию фейком.
В январе уполномоченный Верховной рады по правам человека Дмитрий Лубинец заявил, что с начала боевых действий на Украину вернулись 517 детей и 2828 взрослых. В декабре 2023 года Мария Львова-Белова говорила, что все дети, которые осенью 2022-го оказались отрезаны от близких из-за изменившейся линии фронта, вернулись в семьи. В последний раз о передаче детей украинским семьям российский омбудсмен сообщала 21 марта 2024 года. Тогда Украине были переданы пять детей, России — один ребенок. Об этом пишет издание «Коммерсантъ».
Украинские власти обвиняют Россию в депортации детей с занятых после ввода войск территорий. Российские власти утверждают, что детей не депортировали, а эвакуировали из-за угрожающей им опасности.
В марте 2023 года Международный уголовный суд в Гааге (МУС) выдал ордер на арест Марии Львовой-Беловой и президента РФ Владимира Путина, назвав их «предположительно ответственными за военные преступления, связанные с незаконной депортацией детей» из Украины. Россия не признает юрисдикцию этого суда, отмечает «Коммерсантъ».