ლაზარე გრიგორიადისმა ციხე დატოვა: ბრძოლა გრძელდება, აქციებზე შევხვდებით
პრეზიდენტის შეწყალების შემდეგ 2023 წლის 7-9 მარტის აქციების მონაწილემ ლაზარე გრიგორიადისმა გლდანის #8 პენიტენციური დაწესებულება რამდენიმე წუთის წინ დატოვა. მას ციხესთან ოჯახის წევრები, ახლობლები და ადვოკატები ელოდებოდნენ.
"მადლობა სალომე ზურაბიშვილს. ბრძოლა გრძელდება. აქციებზე შევხვდებით", – განუცხადა მან ჟურნალისტებს ციხის დატოვების შემდეგ.
მან აღნიშნა, რომ "აგენტების" შესახებ კანონი დემოკრატიას ძირს უთხრის.
ჟურნალისტების კითხვაზე, რას ეტყოდა ახალგაზრდებს, რომლებიც ახლა "აგენტების" შესახებ კანონს აპროტესტებენ, მან შემდეგი განაცხადა:
"მე მგონი ახალგაზრდებს მიმართვა არ სჭირდება".
მისი თქმით, იგი დღეს მივა აქციაზე.
გრიგორიადისმა განაცხადა, რომ მისი ბრალდება პოლიტიკური იყო:
"ჩემი მეგობრის დაკავებით მემუქრებოდნენ და დავთანხმდი ყველაფერზე, რადგან სხვა გზა აღარ მქონდა. [...] ყველაფერი ცხადად ჩანს. მგონი, განსხვავებული ვიზუალი როდესაც გაქვს, მიჩვეული ხარ საქართველოში ასეთ რაღაცებს. რის გამო დავისაჯე, ვერ გეტყვით“, - განაცხადა გრიგორიადისმა.
მისი თქმით, სასამართლო პროცესზე მის წინააღმდეგ ჩვენების მისაცემად ის პოლიციელები მიიყვანეს, რომლებსაც აქტივისტები არ დაუკავებიათ:
„როგორც აქციებზე ხდება, საერთოდ სხვა პოლიციელები მოჰყავთ, რომლებმაც აქტივისტები არ დააკავეს, იგივე სიტუაცია იყო მანდაც, მგონია, რომ დასმული, პოლიტიზებული პოლიციელები მოიყვანეს სასამართლოზე“.
გრიგორიადისმა საპატიმროში მისდამი მოპყრობაზეც ისაუბრა:
"ადმინისტრაციის მხრიდან ნორმალური [მოპყრობა იყო], ბევრი პრობლემა არის ციხეშიც".
როგორც მან აღნიშნა, ფიქრობს, რომ "ქართული ოცნება" ამ კანონის მიღებას ვერ შეძლებს: "არ მგონია, შეუძლებელია".
ლაზარე გრიოგორიადისმა, რომელმაც ციხეში ერთ წელზე მეტი გაატარა, თქვა, რომ ყველაზე მეტად მუსიკის გარეშე ყოფნა უჭირდა.
შეწყალების აქტი პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა 24 აპრილს გამოსცა.
მარტის აქციებზე პოლიციელების ჯანმრთელობის ხელყოფისა და სახელმწიფო ქონების განადგურების ბრალდებით დაკავებული 21 წლის ლაზარე გრიგორიადისი თბილისის საქალაქო სასამართლომ 12 აპრილს დამნაშავედ ცნო და მას 9 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. ამავე დღეს გახდა ცნობილი პრეზიდენტის გადაწყვეტილება, რომ იგი გრიგორიადისს შეიწყალებდა.

Грузинский активист Лазаре Григориадис вышел на свободу
Грузинский активист Лазаре Григориадис, помилованный президентом страны Саломе Зурабишвили, вышел на свободу. Он отбывал наказание в Глданской тюрьме №8.
После того, как Григориадис покинул пенитенциарное учреждение, он заявил, что планирует продолжить участвовать в акциях против закона об «иноагентах» и появится уже на сегодняшнем митинге:
«В первую очередь хочу поблагодарить президента Саломе Зурабишвили. Борьба сейчас продолжается, встретимся на акциях».
Решение Тбилисского городского суда он назвал политизированным: «Суд политизирован, как и прокуроры и полиция».
Молодой человек подчеркивает, что на протяжении его заключения к нему относились «нормально», но «в тюрьме много проблем».
Григориадис, участник мартовских акций 2023 года против закона об «иноагентах», был осужден на девять лет по делу о причинении вреда здоровью полицейских и уничтожении госимущества.
Решение по делу Григориадиса в суде было оглашено 12 апреля и в тот же день президент Саломе Зурабишвили заявила, что приняла решение о его помиловании.
Президент не могла подписать акт о помиловании из-за отсутствия резолютивной части приговора – судье Звиаду Шарадзе потребовался срок в 12 дней на подготовку приговора и на передачу документов сторонам.
В правящей партии «Грузинская мечта» ранее выступили с критикой Зурабишвили из-за решения о помиловании Григориадиса, назвав её соучастницей преступления против полицейских.
Обвинение утверждает, что Григориадис дважды бросил «коктейль Молотова» в направлении спецназа, однако документальных доказательств этого представлено не было.