პაპუაშვილი: აქციებმა დაგვანახა ხალხის მხარდაჭერა ამ კანონის მიმართ
პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა „აგენტების" შესახებ კანონის წინააღმდეგ თბილისში გამართული საპროტესტო აქციები შეაფასა და აღნიშნა, რომ "ხალხი მხარს უჭერს „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტს".
„ამ დღეებმაც დაგვანახეს ერთი საჭიროება ამ კანონის და მეორე, ხალხის მხარდაჭერა ამ კანონის მიმართ. ზუსტად ამ აქციებმა დაგვანახა ამ კანონპროექტის მიმართ ხალხის მხარდაჭერა. ამიტომ, რა თქმა უნდა, საქართველოს პარლამენტი ამ კანონზე მსჯელობას გააგრძელებს“, - განაცხადა პაპუაშვილმა.
რაც შეეხება 17 აპრილს გამართულ დემონსტრაციის მონაწილეთა რაოდენობას, მან შემდეგი აღნიშნა:
„ხალხი არის ფართო ცნება და მინიმუმ 3.7 მილიონი მოქალაქე, რომელიც საქართველოში ცხოვრობს, ასევე, ჩვენი მოქალაქეები ქვეყნის გარეთ. უფრო დიდი ცნება არის, ვიდრე ცალკეული ჯგუფები“.
ამასთან, პაპუაშვილმა უპასუხა შეკითხვას, აქციის მონაწილეთა მოთხოვნის შესახებ კანონპროექტის გაწვევის თაობაზე.
„რაც შეეხება იმას, რას აკეთებს პარლამენტი და რა უნდა გააკეთოს, პარლამენტმა, როგორც ხალხის წარმომადგენელმა, ამ დიდი ჯგუფის, უნდა გააკეთოს ის, რაც ქვეყნისთვის და ხალხისთვის არის კარგი. მასე თუ მივყვებით, ოპოზიციამ შეძლო 2022 წელს, მათ შორის, მოქალაქეების გარკვეული რაოდენობის მობილიზება იმისთვის, რომ მოეთხოვა, გაგვეშვა მოხალისე-მებრძოლები უკრაინაში. უნდა გაგვეშვა?! ეს ასე არ წყდება. ხალხი წყვეტს უპირველეს ყოვლისა არჩევნებზე თავისი მანდატის მინიჭების საკუთარი წარმომადგენლებისადმი. პარლამენტში წარმოდგენილია ყველა გემოვნება, რაც საზოგადოებაში არის... პარლამენტი მიიღებს იმ გადაწყვეტილებას, რაც საჭირო არის ხალხისთვის. ამ დღეებმა დაადასტურა კიდევ ერთხელ საჭიროება ამ კანონის, რომ იყოს გამჭვირვალე უცხოური დაფინანსება“, - განაცხადა პაპუაშვილმა.
საქართველოს პარლამენტის უმრავლესობამ „აგენტების კანონი" პირველი მოსმენით 17 აპრილს მიიღო, რასაც თბილისში პარლამენტისა და მთავრობის ადმინისტრაციის შენობებთან მასშტაბური საპროტესტო აქციები მოჰყვა.
„ქართული ოცნება" თავის მიერ ინიციირებული „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის კანონპროექტის" მიზნად ასახელებს უცხოეთიდან დაფინანსებული არასამთავრობო ორგანიზაციების და მედიასაშუალებების გამჭვირვალობას და სახელმწიფო სუვერენიტეტის დაცვას.
სამოქალაქო საზოგადოების დიდი ნაწილი და ოპოზიციური პარტიები კანონს რუსულს უწოდებენ და მიიჩნევენ, რომ მმართველი პარტიის მიზანია დემოკრატიის განვითარებაზე მომუშავე ორგანიზაციების შეზღუდვა და ევროკავშირში გაწევრების პროცესის დაბლოკვა.
ევროკავშირმა და ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა საქართველოს ხელისუფლება არაერთხელ გააფრთხილეს, რომ კანონის მიღება უარყოფითად იმოქმედებს ევროკავშირისკენ საქართველოს სვლაზე.

Папуашвили: акции показали нам поддержку народом этого закона
Председатель парламента Грузии Шалва Папуашвили дал оценку прошедшим в Тбилиси акциям против закона об «иноагентах». Он утверждает, что народ поддерживает инициативу «Грузинской мечты».
«Эти акции показали нам необходимость (принятия закона) и поддержку народом этого закона. Именно эти акции показали нам поддержку народом этого закона. Парламент Грузии продолжит (его) обсуждение», – заявил Папуашвили журналистам.
Что касается количества участников демонстрации, состоявшейся 17 апреля, Папуашвили сказал:
«Народ – это широкое понятие, как минимум 3,7 млн граждан, которые живут в Грузии, а также наши граждане за пределами страны. Это более масштабная концепция, чем отдельные группы».
Папуашвили ответил на вопрос, связанный с требованием участников митинга об отзыве законопроекта.
«Что касается того, что делает и что должен делать парламент, то парламент, как представитель народа, этой большой группы, должен делать то, что полезно для страны и народа. Если на то пошло, то в 2022 году среди прочего, оппозиция смогла мобилизовать определенное количество граждан, чтобы потребовать от нас отпустить в Украину бойцов-добровольцев. Должны ли мы были отпустить их?» – сказал он.
Спикер парламента также отметил: «Так не решаются дела. Люди решают в первую очередь отдать мандат своим представителям на выборах. В парламенте представлены все вкусы, которые существуют в обществе... Парламент примет то решение, которое нужно народу. Эти дни еще раз подтвердили необходимость того, чтобы существовал этот закон о прозрачности в отношении иностранного финансирования».
Парламент Грузии 83 голосами принял закон об «иноагентах» в первом чтении 17 апреля, после чего в Тбилиси прошли масштабные акции протеста возле зданий парламента и правительственной администрации.
«Грузинская мечта» заявляет, что прозрачность финансирования неправительственных организаций и средств массовой информации необходима для защиты суверенитета государства.
Большая часть гражданского общества и оппозиции называют закон «российским» и считают, что цель правящей партии — ограничить организации, работающие над развитием демократии, и заблокировать процесс вступления в Евросоюз.
Европейский Союз и Соединенные Штаты Америки неоднократно предупреждали власти Грузии, что принятие закона окажет негативное влияние на продвижение Грузии на пути к Европейскому Союзу.