"Amnesty International" თბილისში დემონსტრანტების დაშლას "სადამსჯელო ოპერაციად" აფასებს
საერთაშორისო ორგანიზაცია "Amnesty International" საქართველოს სამართალდამცველ ორგანოებს აკრიტიკებს, თბილისში 16-დან 17 აპრილის ღამეს დემონსტრანტების დარბევას "სადამსჯელო ოპერაციად" აფასებს და დამნაშავეთა სათანადოდ დასჯის აუცილებლობაზე საუბრობს.
როგორც ცნობილია, მშვიდობიანი აქციის დასაშლელად ძალოვანებმა გამოიყენეს წიწაკის სპრეები და ხელკეტები, გამეტებით ურტყამდნენ დაცემულებსაც კი, უკვე დაშლილ და გაქცეულ დემონსტრანტებს კი ჩიხებში დასდევდნენ და ცემდნენ, რისი ამსახველი არაერთი ფოტო და ვიდეოც მალევე გავრცელდა სოცქსელებში.
"ის, რაც 16-დან 17 აპრილის ღამეს ვნახეთ, იყო უმოწყალო შურისძიება ადამიანებზე მშვიდობიანი პროტესტის უფლების რეალიზების გამო. ხელისუფლება მოქმედებს ისე, თითქოს მისი პრერპგატივა იყოს იმის გადაწყვეტა, როდის აქვთ მოქალაქეებს უფლება, გამოხატონ პროტესტი და როდის არა. სპეცრაზმის გამოყენებით იგი არბევს, იყენებს ძალადობასა და თვითნებურ დაკავებებს. რამდენჯერმე აღინიშნა, როგორ დასდევდნენ და ცემდნენ გაქცეულ ადამიანებს ხელკეტებით, ალყაში აქცევდნენ და უმოწყალოდ უსწორდებოდნენ დაცემულებს. ეს იყო სადამსჯელო ოპერაცია. გამოვდივართ მოწოდებით ძალის უკანონოდ გამოყენებისა და დაკავებების ყოველი შემთხვევის გულდასმით გამოძიებისა და დამნაშავეთა პასუხისგებაში მიცემის შესახებ. შევახსემენთ საქართველოს ხელისუფლებას, რომ მშვიდობიანი შეკრების უფლება ერთ-ერთი ფუძემდებლურია ადამიანის უფლებებს შორის და მთავრობას აკისრია საერთაშორისო ვალდებულებები, მათ შორის - ადამიანის უფლებების დაცვის კუთხით" - ნათქვამია ორგანიზაციის განცხადებაში.
ამასთან, "Amnesty International" იმეორებს საქართველოს ხელისუფლებისადმი მოწოდებას, უარი თქვას ვითომდა "უცხოური გავლენის გამჭვირვალეობის შესახებ" კანონპროექტზე, რომელიც, ორგანიზაციის შეფასებით, მიმართულია "გაერთიანების თავისუფლების უფლების შეზღუდვაზე, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების დემონიზება-დევნასა და მათი საქმიანობის ტორპედირებაზე".

Amnesty International назвала разгон акции в Тбилиси «карательной операцией»
Международная организация Amnesty International выступает с критикой правоохранительных органов Грузии и заявляет о необходимости наказать полицейских, участвовавших в разгоне акции в ночь с 16 на 17 апреля. По сообщениям свидетелей событий, силовики использовали перцовые спреи и дубинки против мирных демонстрантов, выступающих против принятия закона об «иноагентах».
«То, чему мы стали свидетелями накануне (16 апреля) в Тбилиси, было жестокой расплатой людям за реализацию их права на мирный протест. Власти действуют так, как будто это их прерогатива решать, когда люди могут или не могут протестовать, задействуя спецназ для разгона и произвольных арестов протестующих и применяя насилие. Несколько раз отмечалось, как полицейские преследовали и били убегающих протестующих дубинками, окружали и безжалостно избивали их, пока они лежали на земле», – говорится в опубликованном на сайте организации сообщении.
Amnesty International называет действия полицейских – карательной операцией, призывает «к быстрому, беспристрастному и тщательному расследованию всех случаев применения силы и привлечению к ответственности тех, кто виновен в незаконном применении силы», а также напоминает властям, что право на мирные собрания является основополагающим, и «правительство Грузии должно соблюдать международные обязательства страны в области прав человека».
Amnesty International также повторяет свой призыв к властям Грузии – отказаться от законопроекта «О прозрачности иностранного влияния»
«(Он) направлен на ограничение права на свободу объединений и явно имеет целью очернить и ограничить независимые организации гражданского общества и торпедировать их деятельность», — заявил заместитель директора Amnesty International по Восточной Европе и Центральной Азии Денис Кривошеев.