Freedom House: საქართველო ნახევრად კონსოლიდირებულ ავტორიტარულ რეჟიმად ქცევის გზაზეა
საერთაშორისო ორგანიზაცია Freedom House გამოაქვეყნა ყოველწლიური ანგარიში, რომელშიც ქვეყნებში, მათ შორის საქართველოში დემოკრატიზაციის ხარისხია გაანალიზებული.
ანგარიშის თანახმად, რომელიც, Freedom House–ის ცნობით, 2023 წელს დემოკრატიზაციის კუთხით არსებულ ვითარებას ასახავს, საქართველო ავტოკრატიზაციისკენ მიმავალი ჰიბრიდული რეჟიმების კატეგორიაშია და აღნიშნულია, რომ ის, უნგრეთსა და სერბეთთან ერთად, ნახევრად კონსოლიდირებულ ავტორიტარულ რეჟიმად ქცევის გზაზეა.
"საკვანძო ინსტიტუტები – მედიიდან დაწყებული, სასამართლოებით დამთავრებული, გასცდნენ პოლიტიზების იმ დონეს, რაც ჰიბრიდული რეჟიმებისთვისაა დამახასიათებელი და ახლა ფაქტობრივად არიან დატყვევებულნი მმართველი პარტიების მიერ და ბოროტად იყენებენ პარტიული ან პირადი სარგებლობისთვის", – ნათქვამია დოკუმენტში.
გარდა ამისა, დოკუმენტში საუბარია 2023 წლის მარტში "აგენტების" შესახებ კანონპროექტის ინიცირებაზე და აღნიშნულია, რომ "როდესაც საშინაო და საერთაშორისო წინააღმდეგობა საკმარისად ძლიერია, ჰიბრიდული რეჟიმების ეს ქვეკატეგორია შეიძლება, იძულებული გახდეს დათმობაზე წავიდეს კონკრეტულ საკითხებზე და ამის მაგალითია, საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილება უკან გაეწვია რუსული სტილის კანონი „უცხოური აგენტების“ შესახებ საერთაშორისო პროტესტისა და ქვეყანაში გამართული მასობრივი აქციების შემდეგ 2023 წლის მარტში".
"ის, რაც განასხვავებს ავტოკრატიზებულ ჰიბრიდებს ნახევრად კონსოლიდირებული ავტორიტარული რეჟიმებისგან, არის შეკრების თავისუფლების პატივისცემის მინიმალური, მაგრამ რეალური ზღვარი და ის ფაქტი, რომ სახელმწიფო იშვიათად იყენებს ფიზიკურ ძალადობას განსხვავებული აზრის ჩასახშობად", – ნათქვამია ანგარიშში.

Freedom House: Грузия движется к автократизации
Грузия-государство находящееся на пути полуконсолидированного авторитаризма, говорится в докладе неправительственной организации Freedom House – «Регион, измененный автократией и демократией».
В документе Грузия упоминается наряду с Венгрией и Сербией, странами с гибридными режимами, движущимися к автократизации.
«(Они) находятся на пути к превращению в полуконсолидированные авторитарные режимы. Ключевые институты, от СМИ до судов, вышли за рамки уровня политизации, ожидаемого по классическому определению гибридных режимов, и теперь фактически захвачены правящими партиями и используются в партийных или личных целях», - говорится в докладе.
Среди же гибридных режимов, движущихся к демократизации – Молдова, Косово и Украина, а к циклическим (неизменным) гибридным режимам относятся – Армения, Албания, Северная Македония, Босния-Герцеговина и Черногория, пишет Freedom House.
Государства оцениваются по семибалльной системе. У Грузии следующие показатели:
Национальное демократическое управление - 2,25Избирательный процесс - 3,00Гражданское общество - 4,00Независимые СМИ - 3,25Местное демократическое управление - 2,75Судебные рамки и независимость - 2,50Коррупция - 3,50.Общий показатель демократии Грузии составляет 3,04 балла из 7.