რუსეთისთვის სტრატეგიული მნიშვნელობის სარკინიგზო მონაკვეთზე ნგრევას მსხვერპლი მოჰყვა
რუსეთში, სმოლენსკის ოლქის ქალაქ ვიაზმაში ორშაბათს ჩამოინგრა ესტაკადა - საავტომობილო ხიდი რკინიგზის თავზე. ხიდზე მიმავალი მსუბუქი ავტომობილი და სატვირთო მანქანა სიმაღლიდან გადავარდნენ. მანქანაში მყოფი ქალი გარდაიცვალა. სატვირთოს მძღოლი მძიმე მდგომარეობაში საავადმყოფოში გადაიყვანეს.
დაშავებულია სულ ხუთი ადამიანი, იტყობინება საგანგებო სიტუაციების სამინისტროს რეგიონული პრესსამსახური. მათ სამედიცინო დახმარება უტარდებათ.
ავარიის გამო ვიაზმა-სემლევოს მონაკვეთზე სარკინიგზო ლიანდაგები დაზიანდა. მატარებლის მოძრაობა შეჩერებულია. მიმდინარეობს გაწმენდითი სამუშაოები.
როგორც იტყობინებიან, ვიაზმა - სემლევოს მონაკვეთს რუსეთისთვის დიდი სატრანსპორტო მნიშვნელობა აქვს. ის მოსკოვი-მინსკის რკინიგზის ნაწილია, ასევე შესაძლებელია სამხედრო ტვირთის გადაზიდვა რუსეთსა და ბელარუსს შორის.
გარდა ამისა, ადგილობრივი ხელისუფლების ცნობით, ხიდის ჩამონგრევის გამო დაზიანდა გაზმომარაგების ქსელები. გაზის გარეშე დარჩა 8,8 ათასი ადამიანი და 69 იურიდიული პირი. მიმდინარეობს სარემონტო სამუშაოები.
რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტმა განაცხადა, რომ საქმე აღძრეს ხიდის ჩამონგრევისა და ადამიანის გარდაცვალების ფაქტზე.

В Смоленской области обрушился автомобильный мост, есть жертва
В городе Вязьма Смоленской области в понедельник обрушился путепровод – автомобильный мост над железной дорогой. С высоты упали ехавшие по мосту легковой автомобиль и грузовик. Женщина, находившаяся в легковом автомобиле, погибла. Водитель грузовика госпитализирован в тяжелом состоянии.
Всего пострадали пять человек, сообщила региональная пресс-служба МЧС. Им оказывается медицинская помощь.
Из-за аварии повреждены железнодорожные пути на перегоне Вязьма – Семлево. Движение поездов там приостановлено. В момент происшествия на участке не было составов, сейчас там проходят работы по расчистке путей.
Перегон Вязьма – Семлево имеет важное транспортное значение. Он является частью железной дороги Москва – Минск, по нему между Россией и Беларусью могут доставляться в том числе и военные грузы.
Кроме того, сообщают местные власти, из-за обрушения моста в районе повреждены сети газоснабжения. Около 8,8 тыс. человек и 69 юридических лиц остались без газа. Ведутся ремонтные работы.
Губернатор Смоленской области Василий Анохин заявил, что взял ситуацию под личный контроль и выехал на место происшествия. В Следственном комитете России сообщили, что завели уголовное дело по факту обрушения моста и гибели человека.