პესკოვი – "აგენტების" კანონზე: აბსურდულია მისი „რუსულ პროექტად“ მიჩნევა
რუსეთის პრეზიდენტის პრესმდივანი დმიტრი პესკოვი ეხმიანება „ქართული ოცნების“ მიერ პარლამენტში ე.წ. აგენტების შესახებ კანონპროექტის ინიცირებას და ამბობს, რომ რუსეთის ინტერესში შედის საქართველოში სტაბილური ვითარება.
„საქართველო ჩვენი მეზობელია. რა თქმა უნდა, ჩვენს ინტერესშია საქართველოში სტაბილური და პროგნოზირებადი ვითარება“, - თქვა პესკოვმა. მის სიტყვებს რუსული სახელმწიფო სააგენტო "რია ნოვოსტი" ციტირებს.
მან ილაპარაკა ოპოზიციის რეაქციაზეც:
„ჩვენ ნამდვილად ვხედავთ ოპოზიციის საკმაოდ მკვეთრ და მძაფრ რეაქციას მსგავს გეგმებზე, მაგრამ აქ ალბათ, საჭიროა უფრო აქტიური ახსნა. ამის „რუსულ პროექტად“ მიჩნევა, აბსურდულია“,– თქვა პესკოვმა.
მისი თქმით, ახლა ყველა ქვეყანა პრაქტიკულად ებრძვის მათ, ვინც არის უცხო სახელმწიფოს აგენტი, იღებს ფულს ან იმყოფება უცხო სახელმწიფოების გავლენის ქვეშ.
„ეს არსებითად გლობალური პრაქტიკაა“, - აღნიშნა პესკოვმა.
პესკოვს ჰკითხეს, თვალს ადევნებს თუ არა კრემლი საქართველო "აგენტების" შესახებ კანონპროექტის გარშემო შექმნილ ვითარებას.
„არც ერთ სუვერენულ სახელმწიფოს არ სურს სხვა ქვეყნების ჩარევა მის შიდა პოლიტიკაში. ეს ნორმალური პრაქტიკაა",– უპასუხა პესკოვმა.
"ქართულმა ოცნებამ" დანაპირები, რომ "აგენტების" შესახებ ანტიკონსტიტუციურ კანონპროექტს პარლამენტში არ დააბრუნებდა, ერთ წელიწადში გადათქვა და პროექტს პარლამენტში აბრუნებს. “უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონის პროექტი პარლამენტში ოფიციალურად უკვე ინიცირებულია. როდის დაიწყება მისი საკომიტეტო განხილვები ჯერ–ჯერობით უცნობია, თუმცა უმრალესობის დეპუტატებმა თქვეს, რომ პროექტს ზაფხულში დაამტკიცებენ.

Песков не считает «русским» грузинский законопроект об «иноагентах»
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, комментируя реакцию оппозиции в Грузии на попытки принять закон об «иноагентах», заявил, что Грузия – это сосед, стабильность и предсказуемость ситуации там в интересах России, передает РИА Новости.
«Безусловно, Грузия - это наш сосед. Конечно, в наших интересах эта стабильность и предсказуемость ситуации в Грузии», – сказал Песков, отвечая на вопрос, следят ли в Кремле за ситуацией в Грузии вокруг законопроекта об иноагентах.
«Мы действительно видим достаточно острую и резкую реакцию оппозиции на такие планы, но здесь просто нужно, наверное, им более активно объяснять. Абсурдно считать это "русским" проектом», – сказал Песков.
Он добавил, что первая страна, которая придумала эту систему борьбы с иностранными агентами, – это Соединенные Штаты Америки.
«И сейчас все страны практически борются с теми, кто является агентами иностранных государств, получают деньги или находятся под влиянием иностранных государств. Это уже по сути общемировая практика», – сказал Песков.
Он добавил, что «ни одно суверенное государство не хочет вмешательства других стран во внутреннюю политику».
«Это нормальная практика», – заключил Песков.
3 апреля правящая в Грузии партия «Грузинская мечта» повторно внесла в парламент законопроект об «иноагентах». В прошлом году он был отозван после двух дней массовых протестов и столкновений демонстрантов с силовиками.
В правящей партии не скрывают, что законопроект касается критически настроенных НПО и СМИ, получающих гранты из стран ЕС и США. Президент Грузии Саломе Зурабишвили назвала инициирование законопроекта саботажем европейской интеграции.