ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენელი – "აგენტების" შესახებ კანონპროექტის პარლამენტში დაბრუნებაზე: ბლოკი წუხილს გამოთქვამს, რომ ის კვლავ განიხილება
04/04/2024 07:41:44 პოლიტიკა
ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის პრეს-სპიკერის განცხადებით, საქართველოს მმართველი პარტიის განცხადება „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტის ხელახლა შემოტანასთან დაკავშირებით სერიოზულ შეშფოთებას იწვევს. ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობა ავრცელებს.
„ევროკავშირი შეგახსენებთ საქართველოს მთავრობისა და მმართველი პარტიის გასული წლის საჯარო დაპირებას, ასეთი კანონპროექტის „უპირობოდ გაწვევის“ შესახებ. ევროკავშირი წუხილს გამოთქვამს, რომ ის კვლავ განიხილება 2023 წლის მარტში საზოგადოების და საერთაშორისო მძაფრი რეაქციის მიუხედავად.
სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისთვის ხელსაყრელი გარემოს შექმნა, შენარჩუნება და მედიის თავისუფლების უზრუნველყოფა დემოკრატიის საფუძველს წარმოადგენს. მას ასევე გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესისთვის. ევროკავშირი შეგახსენებთ, რომ ევროპულმა საბჭომ საქართველოს კანდიდატის სტატუსი მიანიჭა იმის გათვალისწინებით, რომ ევროკომისიის 2023 წლის 8 ნოემბრის რეკომენდაციის შესაბამისი ნაბიჯები გადაიდგმებოდა. ნაბიჯი 9 მოიცავს რეკომენდაციას, რომ საქართველომ სამოქალაქო საზოგადოების თავისუფლად მუშაობა უზრუნველყოს და ნაბიჯი 1 მოუწოდებს საქართველოს ევროკავშირისა და მისი ღირებულებების წინააღმდეგ მიმართულ დეზინფორმაციას ებრძოლოს.
გამჭვირვალობა სამოქალაქო საზოგადოების თავისუფალი მოქმედების შესაძლებლობის შეზღუდვის ინსტრუმენტად არ უნდა იქნას გამოყენებული.
მოვუწოდებთ საქართველოს პოლიტიკურ ლიდერებს მიიღონ და განახორციელონ რეფორმები, რომელიც ევროკავშირში გაწევრიანების გაცხადებულ და საქართველოს მოქალაქეების დიდი უმრავლესობის მიერ მხარდაჭერილ მიზანს შეესაბამება. ევროკავშირი მოუწოდებს საქართველოს, დემოკრატიის, კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებების ხელშეწყობის კუთხით ნაკისრი ვალდებულებები შეასრულოს“, - ნათქვამია ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის პრეს-სპიკერის განცხადებაში.

В ЕС критикуют инициирование «Мечтой» законопроекта об «иноагентах»
Брюссель критикует повторное инициирование правящей партией «Грузинская мечта» законопроекта «О прозрачности иностранного влияния». Об этом заявил Петер Стано, пресс-секретарь главы европейской дипломатии Жозепа Борреля.
«Заявление правящей партии Грузии о повторном внесении законопроекта «О прозрачности иностранного влияния» вызывает серьезную обеспокоенность. Европейский Союз напоминает о публичном обещании правительства Грузии и правящей партии, данном в прошлом году, «безоговорочно отозвать» такое законодательство. ЕС сожалеет, что этот вопрос вновь рассматривается, несмотря на сильную общественную и международную реакцию в марте 2023 года. Создание и поддержание благоприятной среды для организаций гражданского общества и обеспечение свободы СМИ лежат в основе демократии. Это также имеет решающее значение для процесса вступления в ЕС», – отметил он.
В Брюсселе напомнили о рекомендациях, которые необходимо выполнить Грузии после получения статуса кандидата на вступление в ЕС.
«Шаг №9 включает рекомендацию Грузии обеспечить свободу деятельности гражданского общества, а шаг № 1 призывает Грузию бороться с дезинформацией против ЕС и его ценностей. Прозрачность не должна использоваться в качестве инструмента ограничения возможностей гражданского общества действовать свободно. Мы призываем политических лидеров Грузии принять и осуществить реформы, соответствующие заявленной цели вступления в Европейский Союз, которую поддерживает подавляющее большинство граждан Грузии», – добавил он.
ЕС призывает Грузию «соблюдать свои обязательства по продвижению демократии, верховенства закона и прав человека».