რუსეთმა დნიპროზე სარაკეტო იერიში მიტანა, დაშავებულთა შორის არიან ბავშვებიც
რუსულმა ძალებმა სარაკეტო იერიში მიიტანეს უკრაინის ქალაქ დნიპროზე. დაშავებულია 13 ადამიანი, მათ შორის ხუთი ბავშვია. ამის შესახებ დნიპროს სამხარეო სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა სერგეი ლისაკმა განაცხადა.
მისი ცნობით, სარაკეტო იერიშის შედეგად დაზიანდა ქალაქის ერთ-ერთი საგანმანათლებლო დაწესებულება.
უკრაინის თავდაცვის სამინისტროს მთავარი დაზვერვის დირექტორატის წარმომადგენელმა, გენერალ-მაიორმა ვადიმ სკიბიცკიმ 2 აპრილს განაცხადა, რომ მათი ინფორმაციით, რუსეთის არმიის შეიარაღებაში დაახლოებით 950 ოპერატიულ-სტრატეგიული და სტრატეგიული დონის რაკეტა რჩება.
უკრაინის სამხედრო დაზვერვის პროგნოზით, „რუსეთმა შეიძლება განახორციელოს კიდევ რამდენიმე მასიური კომბინირებული შეტევა, ვიდრე მას მარაგის შესავსებად პაუზის გაკეთება არ დასჭირდება“.
კიევის სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის სერჰი პოპკოს თქმით, 2024 წლის პირველ კვარტალში რუსეთმა კიევს 180 გამანადგურებელი საშუალება ესროლა, აქედან 139 რაკეტა. მათ შორის იყო ხუთი ჰიპერბგერითი რაკეტა „ცირკონი“.

Российские войска нанесли ракетный удар по Днепру
Российские войска нанесли ракетный удар по украинскому городу Днепр, сообщил глава Днепропетровской областной военной администрации Сергей Лысак. По информации местных властей, пострадали 13 человек, среди них пять детей.
Лысак также сообщил, что в городе повреждено одно из учебных заведений, не уточнив какое именно. Минобороны России атаку не комментировало.
Президент Украины Владимир Зеленский упомянул ее в вечернем видеообращении. «Я благодарю всех, кто реагирует, кто выезжает на места ударов, чтобы как можно скорее оказать помощь людям. Это самое важное. Не менее важно то, что российские террористы получают ответы на их удары», - сказал он.
Крупные украинские города почти ежедневно подвергаются массированным ракетным обстрелам. Во вторник представитель Главного управления разведки Министерства обороны Украины генерал-майор Вадим Скибицкий заявил, что по данным ведомства на вооружении российской армии остаются около 950 ракет оперативно-стратегического и стратегического уровня.
ГУР прогнозирует, что «Россия может осуществить еще несколько массированных комбинированных атак, пока ей не понадобится пауза для накопления».