მამუკა მდინარაძე: "მივმართავთ აშშ-ის საელჩოს, დაიწყოს საუბარი მოსამართლეებისთვის სანქციების მოხსნაზე"
01/04/2024 16:44:50 პოლიტიკა
საპარლამენტო უმრავლესობა აშშ-ის საელჩოს მიმართავს, მოსამართლეებს სანქციები მოეხსნათ. შესაბამისი განცხადება „ქართული ოცნების“ აღმასრულებელმა მდივანმა, საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერმა მამუკა მდინარაძე უმრავლესობის სხდომის დასრულების შემდეგ პარტიის ოფისში გამართულ ბრიფინგზე გააკეთა.
„საპარლამენტო უმრავლესობის სახელით გვინდა, მივმართოთ ჩვენი პარტნიორი და მეგობარი ქვეყნის ადგილობრივ წარმომადგენლობას, საელჩოს, ქალბატონ ელჩს და ჩვენ იმედს ვიტოვებთ, რომ მისი ელჩობის დროს ეს საკითხი ობიექტურად გადაწყდება, რომ დაიწყოს საუბარი და სანქციები, რომელიც აშშ-ის მხრიდან მოსამართლეებს დაუწესდათ, მოეხსნათ. ამ დრომდე არ გვინახავს მტკიცებულება, რომელიც ამ სანქციების რელევანტურობასაც კი დაადასტურებდა , არა თუ სანქცირების რაიმე პირობას და რეალურ საფუძველს. მიგვაჩნია, რომ საქართველოში რამდენიმე მოსამართლე ყოველგვარი საფუძვლის გარეშე არის დასანქიცრებული, ეს ახალისებს სასამართლოს წინააღმდეგ იმ მდაბიო კამპანიას, რომელსაც NGO-სექტორის რიგით წარმომადგენლები და „ნაციონალური მოძრაობა“ და მისი სხვადასხვა განშტოებები მიმართავენ. თუ რაიმე შეიძლება, აღვივებდეს ანტიამერიკულ, ანტიდასავლურ განწყობებს, ეს არის უსაფუძვლო გადაწყვეტილებები, როგორიც არის მოსამართლეების დასანქცირება, ამიტომ კატეგორიულები ვართ ამ მოთხოვნაში, რომ მათ მოეხსნათ სანქციები და არ მისცეს ჩვენმა მეგობარმა რომელიმე მდაბიო და ბოროტ სუბიექტს ამ ფაქტით მანიპულირების საშუალება“, - განაცხადა მდინარაძემ.
ცნობისთვის: 2023 ელის 5 აპრილს აშშ-მა მიიღო გადაწყვეტილება, სანქციები დაეწესებინა საქართველოს სამი მოქმედი და ერთი ყოფილი მოსამართლის მიმართ. ესენი არიან: თბილისის სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარე მიხეილ ჩინჩალაძე, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრი ლევან მურუსიძე, თბილისის სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილე ირაკლი შენგელია და თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ყოფილი თავმჯდომარე ვალერიან ცერცვაძე (ყოფილი მოსამართლე). სანქცია ეხება არა მხოლოდ ამ მოსამართლეებს, არამედ მათი ოჯახის წევრებსაც.

«Грузинская мечта» требует от США снять санкции с грузинских судей
Правящая партия «Грузинская мечта» обращается в посольство США в Тбилиси с просьбой снять санкции с грузинских судей. Об этом заявил лидер парламентского большинства и исполнительный секретарь партии Мамука Мдинарадзе.
Мдинарадзе подчеркнул, что в этом вопросе партия власти категорична. По его словам, грузинская сторона пока не получила доказательств, которые указывали бы на уместность применения санкций к судьям.
«От имени парламентского большинства хочу обратиться к посольству нашей дружественной и партнерской страны — США, госпоже послу, и я надеюсь, что за период ее работы послом этот вопрос будет объективно решен, чтобы начался разговор, и были сняты санкции, введенные против грузинских судей со стороны Штатов. До сих пор мы не увидели доказательств, которые указывали бы хотя бы на релевантность этих санкций, не говоря о предусловиях и реальных основаниях для их введения», — заявил один из спикеров партии власти.
По его словам, «Мечта» считает, что несколько судей в Грузии подвергаются санкциям безосновательно, передает SOVA.
«Это поощряет скрытую кампанию против суда, к которой обращаются рядовые представители гражданского сектора, «Нацдвижения» и его различных ответвлений», — отметил он.
Представитель «Мечты» заявил, что антиамериканские и антизападные настроения могут разжечь только подобные «необоснованные» решения.
Напомним, что Вашингтон ввел визовые санкции в отношении высокопоставленных грузинских судей 5 апреля 2023 года. Госсекретарь США Энтони Блинкен обвинил их в «крупномасштабной коррупции». Въезд в США запрещен председателю Тбилисского Апелляционного суда Михаилу Чинчаладзе, члену Высшего совета юстиции Грузии Левану Мурусидзе, заместителю председателя Тбилисского Апелляционного суда Ираклию Шенгелия и бывшему судье Тбилисского Апелляционного суда Валериану Церцвадзе, а также членам их семей.