კრიპტოვალუტით მოვაჭრე მოსკოვთან დაკავშირებულ კომპანიებს აშშ–ის სანქციები შეეხოთ
აშშ-ის სახაზინო დეპარტამენტმა ორშაბათს გააფართოვა სანქციების სია და მოიცვა კრიპტოვალუტით ვაჭრობასთან დაკავშირებული 11 კომპანია და ორ ფიზიკური პირი. მანამდე ჟურნალისტური გამოძიებები მიუთითებდა, რომ რუსეთი კრიპტოვალუტების დახმარებით უვლის გვერდს მის წინააღმდეგ დაწესებულ საერთაშორისო სანქციებს.
ფინანსთა სამინისტროს სიაში შედის რუსული სერვისი B-crypto, რომელიც გამოიყენება კრიპტოვალუტის, ბლოკჩეინ–პლატფორმების Masterchain, Atomyze და Web3 Tech (ყოფილი Waves), კრიპტოვალუტის გადამცვლელების Netexchange, Bitfingroup და Bitpapa მეშვეობით, უცხოური მიმწოდებლების მომსახურებისთვის რუსულ რუბლებში გადახდისთვის, ასევე Awex Exchange, fintech Lighthouse.
რუსეთის ეროვნული დისტანციური ელექტრონული ხმის მიცემის სისტემა, ფედერალური საგადასახადო სამსახურის ბლოკჩეინის პლატფორმა და სანქცირებული ალფა ბანკის ფინტექ სერვისები ფუნქციონირებს Web3 Tech გადაწყვეტილებების საფუძველზე. სიაში მოხვედრილ პირებს შორის არიან Web3 Tech-ის შემქმნელი იგორ კაიგოროდოვი და Netexchange-ისა და Bitfingroup-ის შემქმნელი ტიმურ ბუკანოვი.
იმ კომპანიებიდან, რომლებიც არ არიან დაკავშირებული კრიპტოვალუტებთან, სანქციების სიაში შეიყვანეს კომპანიების ჯგუფი "ეშელონი" და მათი "კიბერუსაფრთხოების ლაბორატორია".
ისინი მუშაობენ ინფორმაციული უსაფრთხოების ბაზარზე, ავითარებენ პროგრამულ უზრუნველყოფას ჰაკერული თავდასხმებისგან დასაცავად და განსახორციელებლად და ამ პროგრამული უზრუნველყოფის ბაზარზე დანერგვას. "ეშელონი" ასევე ამზადებს ჰაკერებს სპეციალურ სასწავლო ცენტრებში.

Связанные с Москвой криптовалютные компании попали под санкции США
Министерство финансов США в понедельник расширило санкционный список 11 компаниями и двумя лицами, связанными с торговлей криптовалютами. Ранее журналистские расследования указывали, что с помощью криптовалют Россия обходит наложенные на нее международные санкции.
В список Минфина попали российский сервис B-crypto, использующийся для оплаты через криптовалюты услуг зарубежных поставщиков российскими рублями, блокчейн-платформы «Мастерчейн», Atomyze и Web3 Tech (бывший Waves), криптовалютные обменники Netexchange, Bitfingroup и Bitpapa, биржа Awex, финтех-компания «Лайтхаус».
На основе решений Web3 Tech работают российская национальная система дистанционного электронного голосования, блокчейн-платформа Федеральной налоговой службы и финтех-сервисы подсанкционного «Альфа-банка».
Среди частных лиц в списке оказались создатель Web3 Tech Игорь Кайгородов и создатель Netexchange и Bitfingroup Тимур Буканов.
Из компаний, не связанных с криптовалютами, в санкционный список внесены группа компаний «Эшелон» и принадлежащая им «Лаборатория Кибербезопасности». Они работают на рынке информационной безопасности, разрабатывая программное обеспечение для защиты от хакерских атак и их проведения, и внедряющие это ПО на рынке. «Эшелон» кроме того обучает хакеров в специальных учебных центрах.