მედია: ისრაელი თანახმაა, გაათავისუფლოს 700 პალესტინელი 40 მძევლის სანაცვლოდ
ისრაელი დათანხმდა აშშ-iს შეთავაზებას, გაათავისუფლოს დაახლოებით 700 პალესტინელი პატიმარი "ჰამასის" მიერ 2023 წლის 7 ოქტომბრის თავდასხმის დროს დატყვევებული 40 მძევლის სანაცვლოდ. ამის შესახებ, მათ შორის, CNN იუწყება საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით. რადიკალური დაჯგუფება "ჰამასი", რომელიც აშშ-ში, დიდ ბრიტანეთში და ევროკავშირში ტერორისტულად არის აღიარებული, ჯერ არ გამოხმაურებია წინადადებას.
წინადადება წარადგინა CIA-ს დირექტორმა უილიამ ბერნსმა კატარის დედაქალაქ დოჰაში მოლაპარაკებების დროს, რომელსაც ისრაელი და "ჰამასი" შუამავლების მეშვეობით რამდენიმე თვეა აწარმოებდნენ.
მანამდე ისრაელის პრემიერ-მინისტრმა ბენიამინ ნეთანიაჰუმ უარყო "ჰამასის" წინადადებები მძევლების გათავისუფლების შესახებ და მათ "აბსურდი" უწოდა – "ჰამასი" მოითხოვდა ცეცხლის მუდმივ შეწყვეტას და ისრაელის ჯარების გაყვანას ღაზას სექტორიდან.
მძევლების გაცვლა მოხდა გასული წლის ნოემბერში ხანმოკლე ზავის დროს. 240 პალესტინელ პატიმარზე გაცვალეს 105 ისრაელელი მძევალი. ღაზაში ამ დრომდე 130-მდე მძევალი რჩება. ისრაელის ოფიციალური პირები აცხადებენ, რომ მათ სჯერათ, რომ მათგან დაახლოებით 30 დაიღუპა.
შეთანხმებების მიღწევის კიდევ ერთი დაბრკოლება არის ისრაელის მიერ დაგეგმილი ოპერაცია ღაზას სექტორის სამხრეთით მდებარე ქალაქ რაფაში, სადაც მილიონზე მეტი პალესტინელია. შეერთებული შტატები ეწინააღმდეგება ოპერაციას და მოითხოვს, რომ ისრაელმა მიიღოს ზომები მშვიდობიანი მოსახლეობის დასაცავად.
ისრაელის პრემიერ-მინისტრმა ბენიამინ ნეთანიაჰუმ განაცხადა, რომ მიუხედავად საერთაშორისო ზეწოლისა, ისრაელის თავდაცვის ძალები შევლენ რაფაში, დაასრულებენ "ჰამასის" დარჩენილი ბატალიონების ლიკვიდაციას, აღადგენენ უსაფრთხოებას და უზრუნველყოფენ "ხალხისა და ისრაელის სახელმწიფოს სრულ გამარჯვებას". ნეთანიაჰუს ასევე სურს, დაამყაროს ძალისმიერი კონტროლი პალესტინის ყველა ტერიტორიებზე - მდინარე იორდანიდან ხმელთაშუა ზღვამდე და ეწინააღმდეგება პალესტინის სახელმწიფოს შექმნას, რომელსაც ის ისრაელისთვის საფრთხედ მიიჩნევს.
შეერთებულ შტატებსა და მსოფლიო საზოგადოების უმრავლესობას მიაჩნია, რომ მდგრადი მშვიდობის უზრუნველყოფა მხოლოდ ფორმულას „ორი სახელმწიფო ორი ხალხისთვის“ შეუძლია.

Израиль согласен освободить 700 палестинцев в обмен на 40 заложников
Израиль согласился на предложение США об освобождении около 700 палестинских заключенных в обмен на 40 заложников, захваченных ХАМАС в ходе нападения 7 октября 2023 года. Об этом сообщили источники телеканала CNN и ряда израильских СМИ. Радикальная палестинская группировка ХАМАС, которая признана террористической в США, Великобритании и Евросоюзе, пока не ответила на предложение.
Автором инициативы стал директор ЦРУ Уильям Бёрнс в ходе переговоров в столице Катара Дохе, которые Израиль и ХАМАС ведут через посредников уже несколько месяцев.
Ранее премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху отверг предложения радикальной группировки ХАМАС по освобождению заложников, назвав их «абсурдными».
Главным вопросом израильской политики в отношении ХАМАС является освобождение всех израильских заложников, захваченных джихадистами в день нападения на Израиль 7 октября. ХАМАС увязывает сделку с постоянным прекращением огня и выводом израильских войск из сектора Газа.
Предыдущий обмен заложниками состоялся во время короткого перемирия в ноябре прошлого года. 105 израильских заложников были обменены на примерно 240 палестинских заключенных из израильских тюрем. Около 130 заложников всё ещё удерживаются в Газе. Израильские официальные лица заявили, что, по их мнению, около 30 из них мертвы.
Ещё один камень преткновения для достижения договорённостей - планируемая Израилем операция в городе Рафах на юге сектора Газа, где находятся свыше миллиона палестинцев, бежавших от боевых действий на севере сектора. США - против операции и требуют от Израиля принять меры для защиты мирного населения.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил в этой связи, что несмотря на международное давление, Армия обороны Израиля войдёт в Рафах, завершит ликвидацию оставшихся батальонов ХАМАС, восстановит безопасность и обеспечит «полную победу народу и Государству Израиль». Нетаньяху также хочет установить силовой контроль над всеми палестинскими территориями – от реки Иордан до Средиземного моря, и выступает против создания палестинского государства, которое считает угрозой Израилю.
США и большинство мирового сообщества считают, что только формула «два государства для двух народов» может обеспечить устойчивый мир.