რუსეთი თავს დაესხა კიევს, ნამსხვრევების ვარდნა ოთხ რაიონში დაფიქსირდა
კიევის პეჩერსკის რაიონში რუსული სარაკეტო იერიშის შედეგად საცხოვრებელი კორპუსი დაზიანდა, ერთი ადამიანი დაშავდა. ამის შესახებ ქალაქის სამხედრო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა სერგეი პოპკომ განაცხადა.
„წინასწარი ინფორმაციით, კიევზე სარაკეტო თავდასხმის შედეგად პეჩერსკის რაიონში ნამსხვრევების ჩამოვარდნა დაფიქსირდა. დაზიანდა საცხოვრებელი კორპუსი“, - წერს ის თავის ტელეგრამ–არხზე.
საერთო ჯამში, რაკეტის ნამსხვრევების ვარდნა დაფიქსირდა კიევის ოთხ რაიონში - პეჩერსკი, გოლოსევსკი, სოლომენსკი, დნეპროვსკი.
ქალაქის მერმა ვიტალი კლიჩკომ განაცხადა, რომ სასწრაფო დახმარება გამოიძახეს დედაქალაქის პეჩერსკის, სოლომენსკის და დნეპრის რაიონებში.
კიევში აფეთქებების ხმები განგაშის გამოცხადებისთანავე გაისმა. სადამკვირვებლო არხები წერდნენ ანექსირებული ყირიმის ტერიტორიიდან რაკეტების გაშვების შესახებ.
რუსი სამხედროები რეგულარულად უტევს უკრაინის რეგიონებს სხვადასხვა ტიპის იარაღით. მოსკოვი, მიუხედავად მტკიცებულებებისა, უარყოფს უკრაინაში სამოქალაქო ობიექტების დაბომბვას სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყებიდან.

Ракетный удар по Киеву: разрушен нежилой дом, есть пострадавшие
В Киеве утром в понедельник были слышны взрывы. Телеграм-каналы сообщают, что их было не менее двух. Взрывы произошли почти сразу же после объявления воздушной тревоги. Власти столицы Украины призвали жителей укрыться и сообщили о работе ПВО.
Небольшой промежуток времени между объявлением тревоги и взрывами может свидетельствовать об ударе баллистическими ракетами или гиперзвуковыми ракетами. Украинские и российские телеграм-каналы пишут о возможном использовании ракет «Циркон». Официально об этом не сообщалось.
Воздушные силы Украины впоследствии заявили, что над городом были сбиты две баллистические ракеты из двух выпущенных.
В центральном Печерском районе Киева в результате падения обломков ракеты разрушен нежилой трёхэтажный дом. Известно о четырёх пострадавших, – сообщил мэр города Виталий Кличко.
Также экстренные службы работают в Днепровском и Соломенский районах, отметил Кличко.
Российские провоенные блогеры пишут также об ударе по аэропорту Жуляны. Подтверждений этой информации нет.
В последний раз Киев подвергался массированной атаке в ночь на 21 марта. Тогда пострадали около 10 человек. Украинские силы ПВО сообщили, что сбили все беспилотники, летевшие на город.