მედია: სერბეთმა რუსების მასობრივი დეპორტაცია გადაწყვიტა ბელგრადში პუტინის დამარცხების შემდეგ
ვლადიმირ პუტინის დაბალ შედეგს, რომელიც რუსეთის საპრეზიდენტო არჩევნებზე სერბეთში გახსნილ უბნებზე დაფიქსირდა და ასევე რუსების აქტიურ მონაწილეობას ბელგრადში, რუსეთის საელჩოსთან გამართულ აქციაში „შუადღე პუტინის წინააღმდეგ“, შესაძლოა, მალე სერბეთის ხელისუფლების საპასუხო რეაქცია მოჰყვეს.
კერძოდ, კრემლის მიერ კონტროლირებული RT სერბეთის ხელისუფლებასთან დაახლოებულ წყაროებზე დაყრდნობით წერს, რომ რესპუბლიკის სპეცსამსახურები გეგმავენ ქვეყნიდან საპროტესტო განწყობის მქონე რუსების მასშტაბურ განდევნას. RT არხის წყარო ამას სხვა აქციას უკავშირებს - მათ მონაწილეობას 2023 წლის დეკემბერში საპარლამენტო არჩევნების შედეგების წინააღმდეგ გამართულ დემონსტრაციებს. თითქოს მაშინ რუსმა ემიგრანტებმა აქციებზე მმართველი სტრუქტურების მუშაობა დაბლოკეს. ახლა ქვეყნის სპეცსამსახურები ასეთი ადამიანების პასუხისგებაში მიცემას გეგმავენ, ირწმუნება RT.
ინფორმაცია ამ ინიციატივის შესახებ რუსეთის საპრეზიდენტო არჩევნებიდან რამდენიმე დღეში გაჩნდა. გასულ კვირას ბელგრადში რუსეთის საელჩოში ამომრჩეველთა მაღალი აქტივობა იყო – კენჭისყრაში 4,7 ათასი რუსმა მიიღო მონაწილეობა და სერბეთის დედაქალაქში პუტინმა ყველაზე მცირე ხმა მიიღო ევროპის მთავარ დედაქალაქებში გახსნილ უბნებთან შედარებით. რუსეთის ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მონაცემებით, ბელგრადში მხოლოდ 10,84%-მა დაუჭირა მხარი პუტინს. რუსების უმრავლესობამ ხმა მისცა ვლადისლავ დავანკოვს (ხმების 67%), რაც ბევრისთვის მხოლოდ პროტესტის ფორმა გახდა. 2018 წლის წინა არჩევნებში პუტინს მხარი ამომრჩეველთა 83,14%-მა დაუჭირა. ამასთან, სერბეთის პრეზიდენტი ალექსანდრ ვუჩიჩი აშკარად არ იზიარებს რუსების საპროტესტო განწყობებს – ის იყო იმ იშვიათ ლიდერებს შორის, რომლებმაც პუტინს არჩევნებში გამარჯვება მიულოცეს და ინარჩუნებენ კავშირს მასთან.

Сербия может массово депортировать россиян после разгрома Путина на выборах в Белграде
Провал Владимира Путина на выборах в Сербии и активное участие россиян в массовой акции «Полдень против Путина» у посольства в Белграде может в ближайшее время получить ответную реакцию от сербских властей.
Как пишет контролируемый Кремлем RT со ссылкой на источники, близкие к органам власти Сербии, спецслужбы республики планируют крупную высылку из страны протестно настроенных российских релокантов. Источник канала RT связывает это ещё с одной акцией — с их участием в протестах против итогов парламентских выборов в Белграде в декабре 2023 года.
Якобы тогда на митингах российские релоканты блокировали работу управленческих структур. Теперь спецслужбы страны планируют привлекать таких людей к ответственности, утверждает RT.
Информация об этой инициативе появилась спустя несколько дней после выборов президента России. На выборах в российском посольстве в Белграде в выходные Владимир Путин потерпел настоящий разгром при большой явке — на выборы пришли 4,7 тысяч россиян. В столице Сербии он получил самое минимальное количество голосов на участках крупных европейских столиц. По данным ЦИК, в Белграде лишь 10,84% поддержали Путина. Большинство россиян отдали голоса Владиславу Даванкову (67% голосов), что для многих стало лишь формой протеста. На предыдущих выборах в 2018 году Путина поддержали 83,14% избирателей.
При этом президент Сербии Александр Вучич, очевидно, не разделяет протестные настроения россиян, он был в числе редких европейских лидеров, которые поздравили Путина с победой на выборах, передав ему письмо.