ერგნეთში შეხვედრა დასრულდა: საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებისგან გინტურის მკვლელობაზე კვლავ ცინიკური პოზიცია მოვისმინეთ
20/03/2024 14:46:24 პოლიტიკა
ერგნეთში ინციდენტების პრევენციის და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) ფარგლებში რიგით 118-ე შეხვედრა დასრულდა. როგორც სუს-ის ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილემ ირაკლი ანთაძემ განაცხადა, ქართულმა მხარემ შეხვედრაზე დააყენა თამაზ გინტურის მკვლელობის საქმე, უკანონო "ბორდერიზაციისა" და პატიმრობაში მყოფი 6 ქართველის საკითხები.
ანთაძის თქმით, საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებისგან გინტურის მკვლელობაზე კვლავ ცინიკური პოზიცია დააფიქსირეს:
"ჩვენ დავინტერესდით თამაზ გინტურის მკვლელობის ირგვლივ რა ნაბიჯები იქნა გადადგმული რუსეთის ფედერაციის მხრიდან და გვქონდეს თუ არა მოლოდინი, რომ მოხდებოდა სამართლის აღსრულება. სამწუხაროდ, მოვისმინეთ იგივე ცინიკური პოზიცია რაც აქამდე არაერთგზის გააჟღერეს რუსეთის საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლებმა".
გარდა ამისა, ირკვევა ისიც, რომ წინა შეხვედრიდან დღემდე, 3 უკანონო ე.წ. ბორდერიზაციის ფაქტი დაფიქსირდა, თუმცა ანთაძის თქმით, ოკუპანტების დამოკიდებულება ამ საკითხზეც ანალოგიურია:
"ჩვენ მიერ დასახელდა ლოკაციები, სადაც დაფიქსირდა უკანონო ე.წ. ბორდერიზაციის პროცესი. სამწუხაროდ, საოკუპაციო ძალების პოზიცია არის უცვლელი და აბსურდული არგუმენტებით ცდილობენ უკიდურესად დესტრუქციული პროცესის ლეგალიზებას".
მისი თქმით, საოკუპაციო რეჟიმის ტყვეობაში საქართველოს 6 მოქალაქე რჩება.
"კვლავ პატიმრობაში რჩება ჩვენი ექვსი თანამოქალაქე. ჩვენი მოთხოვნაა, მოხდეს ყველას უპირობოდ გათავისუფლება. დაკავებულების უმეტესობას მისჯილი აქვს ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა. ერთი მათგანის საქმე დაბრუნებულია ხელახალი გამოძიების მიზნით და ერთ მათგანს, ხეთერელს მისჯილი აქვს ერთი წელი და სამი თვე. ჩვენ ასევე განვიხილეთ საგაზაფხულო სამუშაოების დაწყების კონტექსში თავისუფალი გადაადგილება. აგრეთვე, გვიახლოვდება აღდგომის დღესასწაული, რა დროსაც უფრო მწვავდება გადაადგილების პრობლემა. ამ საკითხებზე ჩვენ ვიქნებით პერმანენტულ კონტაქტზე, მათ შორის, "ცხელი ხაზის" მეშვეობით“, – განაცხადა ირაკლი ანთაძემ.

В Эргнети состоялась 118-я встреча в рамках МПРИ
В Эргнети состоялась 118-я встреча в рамках Механизма предотвращения инцидентов и реагирования на них (МПРИ). Грузинская сторона в очередной раз подняла вопрос наказания лиц, ответственных за смерть Тамаза Гинтури, заявил заместитель директора информационно-аналитического департамента СГБ Ираклий Антадзе, однако «мы услышали ту же циничную позицию, которую неоднократно озвучивали ранее представители российских оккупационных сил», сказал он:
«В первую очередь мы поинтересовались, какие шаги предприняты со стороны РФ относительно убийства Тамаза Гинтури и стоит ли ожидать, что закон будет исполнен. К сожалению, и сегодня мы услышали тот же нарратив об убийстве Тамаза Гинтури, что т.н. пограничники «действовали с полным соблюдением распорядка»», – сказал Антадзе.
Кроме того, на встрече был затронута тема незаконной бордеризации, сообщает SOVA.
«Мы назвали локации, где в период между встречами зафиксирован процесс незаконной бордеризации. К сожалению, позиция оккупационных сил неизменна, они пытаются абсурдными аргументами легитимизировать этот крайне деструктивный процесс.
Мы всегда подчеркиваем, что возведение незаконных инсталляций не означает только установку заграждений или колючей проволоки. Прежде всего, именно это предшествует последующему процессу, такому как незаконное задержание мирных граждан, и сегодня 6 наших сограждан находятся в незаконном заключении на оккупированной территории.
Требование центральных властей всегда неизменно – безоговорочное освобождение всех незаконно задержанных граждан. Сегодня, как мы сказали, шестеро наших сограждан находятся в незаконном заключении, большинство из них в т.н. предварительном заключении сроком на два месяца, дело одного из них возвращено для повторного т.н. расследования. Один из них, я имею в виду Хетерели, «осужден» на 1 год и 3 месяца», – заявил Ираклий Антадзе.