Gunvor Group: ნავთობგადამამუშავებელ ქარხნებზე დრონებით თავდასხმების გამო რუსეთი დღეში 600 ათას ბარელ ნავთობპროდუქტს კარგავს
20/03/2024 11:21:20 მსოფლიო
ნავთობგადამამუშავებელ ქარხნებზე უპილოტო თვითმფრინავების თავდასხმების შედეგად რუსეთი დღეში 600 000 ბარელ გადამუშავებულ ნავთობს კარგავს, – ამის შესახებ ნავთობის საერთაშორისო კომპანია Gunvor Group-ის ხელმძღვანელმა ტორბიორნ ტორნკვისტმა Bloomberg-თან ინტერვიუში განაცხადა.
"რუსეთიდან საწვავის ექსპორტი დღეში რამდენიმე ასეული ათასი ბარელით დაეცა", - განაცხადა ტორნკვისტმა.
Bloombergის ცნობით, "ამ ფონზე დიზელის საწვავის ფიუჩერსები ოთხჯერ გაიზარდა, ბენზინის ფიუჩერსები კი - ექვსჯერ".
აღსანიშნავია, რომ უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიან შეჭრამდე Gunvor Group რუსული ნავთობით ერთ-ერთი მსხვილი მოვაჭრე იყო.
როგორც გამოცემა იტყობინება, ბანკ JPMorgan-ის ანალიტიკოსების შეფასებით უპილოტო თვითმფრინავების თავდასხმების გამო, რუსეთის ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნების სიმძლავრე დღეში 900,000 ბარელით შემცირდა.
ბოლო ორი კვირის განმავლობაში დრონებით იერიშის შედეგად რუსეთის ტერიტორიაზე მდებარე რამდენიმე მსხვილ ნავთობგადამამუშავებელ ქარხანას გაუჩნდა ძლიერი ხანძარი და ან სრულად, ან ნაწილობრივ მწყობრიდან გამოვიდა. მომხდარში რუსეთი უკრაინას ადანაშაულებს.
13 მარტს უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენელმა ანონიმურობის დაცვის პირობით ბრიტანულიBBC-ს უკრაინულ სამსახურს და გამოცემა „უკრაინსკა პრავდას“ განუცხადა, რომ რუსეთის ნავთობგადამამუშავებელ ქარხნებზე დრონებით შეტევა უკრაინის სპეცოპერაცია იყო. ამ წყაროს ცნობით, უკრაინის ამოცანაა, რუსეთს წაართვას რესურსები და შეუმციროს ნავთობით მიღებული ფულის და საწვავის ნაკადები, რომლებსაც ომის და უკრაინის მოქალაქეების მკვლელობისთვის იყენებს.

РФ теряет 600 тыс баррелей нефтепродуктов в день из-за атак на НПЗ
Россия теряет до 600 тысяч баррелей переработанной нефти в день из-за атак беспилотников на нефтеперерабатывающие заводы. Об этом заявил глава международного нефтетрейдера Gunvor Group, одного из крупных продавцов российской нефти до вторжения в Украину, Торбьёрн Торнквист в интервью Bloomberg.
На этом фоне, пишет агентство, фьючерсы на дизельное топливо выросли вчетверо, а фьючерсы на бензин – вшестеро. Экспорт из России упал на несколько сотен тысяч баррелей в сутки, уточнил Торнквист.
Аналитики банка JPMorgan оценивают сокращение мощностей российских НПЗ из-за атак беспилотников на 900 000 баррелей в день.
За последние две недели российская нефтяная промышленность столкнулась с массированными атаками беспилотников. Задокументированы удары как минимум по восьми НПЗ и нефтебазам. Источник издания «Украинская правда» в Службе безопасности Украины ранее заявил, что именно СБУ организовала атаку беспилотников на три нефтеперерабатывающих завода в России в ночь на 13 марта. Речь идёт о предприятиях в Рязани, Кстово Нижегородской области и Киришах Ленинградской области.
Утром 13 марта также был нанесён удар по заводу нефтепродуктов в городе Новошахтинск Ростовской области. Эти атаки приводили к масштабным пожарам, требовавшим работы оперативных служб в течение нескольких часов и остановкам работы НПЗ.
Официально Киев при этом не брал на себя ответственность за атаки на российские нефтяные заводы.
Нефтяной аналитик Сергей Вакуленко в рассылке 18 марта отмечает, что шесть из тринадцати атакованных НПЗ не играют значительной роли в снабжении внутреннего рынка. Однако продолжение ударов может привести к структурным проблемам в экономике, следует из материала.