ევროკავშირმა მილიარდერ მაზეპინის ვაჟის წინააღმდეგ სანქციები გააუქმა
ევროპულმა სასამართლომ გააუქმა ევროკავშირის სანქციები მილიარდერის დიმიტრი მაზეპინის ვაჟის, ავტომრბოლელ ნიკიტა მაზეპინის წინააღმდეგ.
„ოჯახური კავშირი მამამისთან - რუს ბიზნესმენ დიმიტრი მაზეპინთან - არ არის საკმარისი იმისათვის, რომ იგი მამასთან საერთო ინტერესებით დაკავშირებულად ჩაითვალოს და, შესაბამისად, დარჩეს ამ (სანქციების) სიებში“, - ნათქვამია სასამართლოს განჩინებაში.
სასამართლომ განმარტა, რომ ევროკავშირის საბჭომ არ დაადასტურა, რომ შვილს და მამას ჰქონდათ საერთო ინტერესები „ეკონომიკისა თუ კაპიტალის თვალსაზრისით“ სანქციების სიაში შეყვანის დროს. უფრო მეტიც, 2022 წლის მარტიდან მაზეპინ უმცროსმა შეწყვიტა მამის მიერ დაფინანსებულ გუნდთან მუშაობა.
ნიკიტა მაზეპინი ევროკავშირის სანქციების ქვეშ იმყოფება, რომლებიც 2022 წლის მარტში შემოიღეს უკრაინის ომის გამო. შეზღუდვების გამო ის "ფორმულა 1"-ის გარეშე დარჩა – Haas-ის გუნდმა შეწყვიტა კონტრაქტი მრბოლელთან და სპონსორთან Uralkali-სთან, რომლის თანამფლობელიც მილიარდერი დიმიტრი მაზეპინია.
ევროკავშირის საბჭომ სამჯერ გაახანგრძლივა სანქციები მაზეპინ უმცროსის წინააღმდეგ (2022 წლის სექტემბერში, 2023 წლის მარტში და სექტემბერში). ევროპულმა სასამართლომ შეაჩერა მათი მოქმედება და აღნიშნა, რომ შემაკავებელმა ზომებმა არ უნდა იმოქმედოს რუსი მრბოლელის პროფესიულ საქმიანობაზე.
მარტის დასაწყისში ევროკავშირმა სანქციების სიიდან გამორიცხა Yandex-ის დამფუძნებელი არკადი ვოლოჟი, AFK Sistema-ს ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტი სერგეი მნდოიანცი და "ღამის მგლების" მოტოკლუბის ევროპული ფილიალის პრეზიდენტი ჯოზეფ ჰამბლეკი.
სანქციები ასევე მოუხსნეს გარდაცვლილ რუსებს: "ვაგნერის" მეთაურს დიმიტრი უტკინი, სახელმწიფო სათათბიროს დეპუტატებს – ნიკოლაი ბორცოვს და ვიქტორ ზუბარევს, თავდაცვის მინისტრის მოადგილე გენადი ჟიდკოს და გენერალ-ლეიტენანტ ოლეგ ცოკოვს. თუმცა, "ვაგნერის" დამფუძნებელი ევგენი პრიგოჟინი, რომელიც გასული წლის აგვისტოში უტკინთან ერთად დაიღუპა, სანქციების სიიდან არ ამოუღიათ. ეს აიხსნება იმით, რომ პრიგოჟინის ვაჟი გახდა მისი აქტივების ბენეფიციარი.

ЕС снял санкции с сына миллиардера Мазепина
Европейский суд юстиции отменил санкции Евросоюза в отношении сына миллиардера Дмитрия Мазепина — автогонщика Никиты Мазепина.
«Семейная связь с отцом — российским бизнесменом Дмитрием Мазепиным — недостаточна для того, чтобы его считали связанным с отцом общими интересами и, следовательно, чтобы он сохранялся в этих (санкционных. — ТМТ) списках», — говорится в постановлении судебной инстанции (цитата по ТАСС).
В суде пояснили, что Совет ЕС не доказал наличие у сына и отца Мазепиных общих интересов «с точки зрения экономики или капитала» на момент включения в санкционные списки. Более того, с марта 2022 года Мазепин-младший перестал быть гонщиком команды, которую спонсировал его отец.
Никита Мазепин находится под санкциями ЕС, которые были введены в марте 2022 года за войну в Украине. Тогда из-за ограничений он остался без «Формулы-1» — команда Haas разорвала контракт с гонщиком и титульным спонсором «Уралкалием», совладельцем которого выступает миллиардер Дмитрий Мазепин.
Совет ЕС трижды продлевал санкции в отношении Мазепина-младшего (в сентябре 2022-го, марте и сентябре 2023-го). Европейский суд юстиции приостанавливал их действие, отмечая, что ограничительные меры не должны касаться профессиональной деятельности россиянина как гонщика. Однако Совет ЕС не принимал во внимание эти решения.
Ранее в марте ЕС исключил из своих санкционных списков основателя «Яндекса» Аркадия Воложа, бывшего вице-президента АФК «Система» Сергея Мндоянца и президента европейского отделения мотоклуба «Ночные волки» Йозефа Хамблека.
Санкции также были сняты с умерших россиян: командира ЧВК «Вагнер» Дмитрия Уткина, депутатов Госдумы Николая Борцова и Виктора Зубарева, замминистра обороны Геннадия Жидко и генерал-лейтенанта Олега Цокова.
Однако из санкционного списка не убрали основателя ЧВК «Вагнер» Евгения Пригожина, который погиб в августе прошлого года вместе с Уткиным. Это объяснялось тем, что сын Пригожина стал бенефициаром его активов, которые по-прежнему могут быть использованы против Украины.