თურქეთი აშშ–სთან შეთანხმდა რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების შესრულების მექანიზმზე
თურქეთის ხელისუფლება შეერთებულ შტატებთან შეთანხმდა რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების დაცვის ახალ სქემაზე, წერს თურქული გაზეთი Hürriyet.
მანამდე ვაშინგტონი დაუყონებლივ იღებდა შეზღუდვებს თურქული კომპანიების მიმართ, თუ ისინი ეჭვმიტანილნი იქნებოდნენ რუსეთთან კომერციულ კავშირში. ახლაკი ვაშინგტონი ჯერ ანკარას შეატყობინებს თავის ეჭვებს და მოითხოვს საჭირო ინფორმაციას.
თურქეთმა, თავის მხრივ, დადო პირობა, რომ ჩაატარებს გამოძიებებს შეერთებული შტატების მოთხოვნის საფუძველზე და შედეგებსაც შეატყობინებს. ასევე, „საჭიროების შემთხვევაში“, ანკარა თავად მიიღებს ზომებს რუსეთთან მოთანამშრომლე კომპანიების წინააღმდეგ, აღნიშნავს Hürriyet.
მარტის დასაწყისში რამდენიმე თურქმა ბიზნესმენმა დაიჩივლა რუსეთთან ვაჭრობისთვის მეორადი სანქციების დაწესების რისკის გამო და დააანონსეს, რომ უჩივლებდნენ ამერიკელ ოფიციალურ პირებს. მათივე ინფორმაციით, სტამბოლის გენერალურ საკონსულოში მომუშავე აშშ-ს ვაჭრობის დეპარტამენტის თანამშრომლები ეწვივნენ თურქულ კომპანიებსა და ფინანსურ ინსტიტუტებს რუსეთთან ტრანზაქციების შეწყვეტის მოთხოვნით.
გასული წლის დეკემბრის ბოლოს აშშ-ის პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა ხელი მოაწერა განკარგულებას, რომლის მიხედვითაც, ფირმები, რომლებიც ეხმარებიან რუსეთს სანქციების გვერდის ავლაში, აშშ-ის ფინანსურ სისტემაზე წვდომის დაკარგვის რისკის ქვეშ ექცევიან. ამავდროულად, რისკის ქვეშ ექცევიან ფინანსური ინსტიტუტები, რომლებიც აწარმოებენ ბიზნესს აშშ-ის სანქციების ქვეშ მყოფებთან.
შედეგად, იანვარში თურქეთიდან რუსეთში ექსპორტი 39%-ით შემცირდა, იტყობინება Reuters. წლის პირველ თვეში თურქულმა კომპანიებმა რუსეთის ბაზარს 631 მილიონი დოლარის ღირებულების საქონელი მიაწოდეს, 2023 წლის იანვარში თითქმის 1 მილიარდ დოლართან შედარებით. რიგ საქონელთან დაკავშირებით ვაჭრობა მთლიანად შეჩერებულია, კერძოდ, შეჩერებულია ტექნიკის ექსპორტი, – განუცხადა გამოცემას სიტუაციის მცოდნე წყარომ.
გასული წლის ბოლოს თურქეთმა რუსეთს რეკორდული 10,9 მილიარდი დოლარის საქონელი მიაწოდა - ორჯერ მეტი ვიდრე უკრაინის ომამდე. მან ასევე მკვეთრად გაზარდა რუსული ნავთობის შესყიდვები, რომელმაც 2022 წელს 12 მილიონი ტონა შეადგინა, ხოლო გასული წლის იანვარ-ნოემბერში თითქმის 9 მილიონი.

Турция будет «сдавать» США компании, нарушающие санкции против России
Власти Турции договорились с США о новой «схеме соблюдения санкций» в отношении России, пишет турецкая газета Hürriyet.
До этого Вашингтон незамедлительно вводил ограничения против турецких компаний, если они подозревались в коммерческих связях с Россией. Однако теперь Вашингтон сначала будет уведомлять Анкару о своих подозрениях и запрашивать необходимую информацию.
Турция, в свою очередь, обязалась проводить расследования по требованию США и докладывать об их результатах в Вашингтон. Также «при необходимости» Анкара сама будет принимать меры в отношении компаний, сотрудничающих с Россией, отмечает Hürriyet.
В начале марта несколько турецких бизнесменов обвинили США в угрозах ввести вторичные санкции за торговлю с Россией и пообещали подать в суд на американских чиновников. По их словам, сотрудники Минторговли США, работающие в стамбульском генконсульстве, посещали турецкие компании и финансовые учреждения, требуя прекратить операции с Россией.
В конце декабря прошлого года президент США Джо Байден подписал указ, согласно которому фирмы, помогающие России обходить санкции, рискуют потерять доступ к финансовой системе США. При этом финансовые учреждения, ведущие бизнес от имени тех, на кого распространяются американские санкции, находятся в зоне риска, говорилось в указе.
В результате в январе экспорт из Турции в Россию сократился на 39%, сообщал Reuters. За первый месяц года турецкие компании поставили на российский рынок товаров на $631 млн против почти $1 млрд в январе-2023. По ряду товаров торговля полностью прекратилась, в частности, остановился экспорт машинного оборудования, поскольку оно имеет сходство с военным, говорил Reuters знакомый с ситуацией источник.
По итогам прошлого года Турция поставила в Россию товаров на рекордные $10,9 млрд — вдвое больше, чем до войны в Украине. Она также резко нарастила закупки российской нефти, которые составили 12 млн тонн в 2022 году и почти 9 млн — за январь–ноябрь прошлого.
В Кремле заявляли, что им известно об ужесточении правил работы с российскими клиентами в Турции из-за давления США и обещали найти решение этого вопроса совместно с Анкарой.