რა წერია NATO-ს გენერალური მდივნის ანგარიშში საქართველოს შესახებ
NATO-ს გენერალურმა მდივანმა იენს სტოლტენბერგმა ყოველწლიური ანგარიში წარადგინა. დოკუმენტში, მათ შორის საქართველოზე არის საუბარი.
გარდა იმისა, რომ ანგარიშში ქვეყანას ცალკე ქვეთავი ეთმობა, საქართველო ალიანსის "ღია კარის" პოლიტიკის, პარტნიორებისა და სამხრეთ კავკასიაში NATO-ს ჩართულობის კონტექსტშიც არის მოხსენიებული.
"საქართველო NATO-ს ერთ-ერთი უახლოესი პარტნიორია და მიისწრაფვის გახდეს ალიანსის წევრი. დროთა განმავლობაში, პრაქტიკული თანამშრომლობის ფართო სპექტრმა მხარი დაუჭირა საქართველოს რეფორმების მცდელობებს და მის მიზანს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესახებ. NATO-საქართველოს არსებითი პაკეტი საქართველოსთან პრაქტიკული თანამშრომლობისთვის NATO-ს მთავარი ინსტრუმენტი არის. 2014 წელს უელსის სამიტზე მისი დამტკიცებიდან, ის გახდა შესაძლებლობის გაძლიერებისკენ მიმართული NATO-ს ერთ-ერთი უმსხვილესი პაკეტი. უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის აგრესიული ომის შედეგად გამოწვეული უსაფრთხოების გაუარესებული გარემოს კონტექსტში, რომელმაც მნიშვნელოვნად იმოქმედა საქართველოზე, NATO-საქართველოს არსებითი პაკეტი კიდევ უფრო გაფართოვდა 2023 წელს, მადრიდის სამიტის გადაწყვეტილებების შესაბამისად, საქართველო უზრუნველყოფილი ყოფილიყო მასზე მორგებული მხარდაჭერით. პაკეტისა და მისი 18 ინიციატივის განხორციელება გაგრძელდა საქართველოს თავდაცვისუნარიანობის გაძლიერებისა და თავსებადობის გაუმჯობესების მიზნით. თებერვალში ალიანსის თავდაცვის მინისტრებმა დაამტკიცეს ორი ახალი ინიციატივა, რომელიც ფოკუსირებულია საწვრთნელ ობიექტებზე და ქიმიურ, ბიოლოგიურ, რადიოლოგიურ და ბირთვულ თავდაცვაზე", – აღნიშნულია ანგარიშში.
დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ NATO–ს პარტნიორობის ქსელი 30 წელზე მეტია, ვითარდება:
"ევროატლანტიკურ რეგიონში NATO–ს ქვეყნები აქტიურად თანამშრომლობენ 17 პარტნიორ ქვეყანასთან როგორც ორმხრივ ფორმატებში, ისე "ევროატლანტიკური პარტნიორობის საბჭოსა და პარტნიორობა მშვიდობისთვის პროგრამის" მეშვეობით. ამ პარტნიორებს შორის NATO-მ შეიმუშავა კონკრეტული სტრუქტურები უკრაინასა და საქართველოსთან ურთიერთობისთვის".
დოკუმენტში ასევე საუბარია ალიანსის "ღია კარის" პოლიტიკაზე და ნათქვამია, რომ "ვილნიუსის სამიტის კომუნიკემ დაადასტურა, რომ მოკავშირეები ერთგული რჩებიან NATO-ში საქართველოს საბოლოოდ წევრობის მხარდაჭერის მიმართ".
რაც შეეხება NATO–ს ჩართულობას სამხრეთ კავკასიაში, ანგარიშში ნათქვამია, რომ "უსაფრთხოების ცვალებადმა გარემომ მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინა NATO–ს პარტნიორებზე სამხრეთ კავკასიაში":
"კავკასიასა და ცენტრალურ აზიაში გენერალური მდივნის სპეციალური წარმომადგენლის ხავიერ კოლომინას მეშვეობით NATO აგრძელებდა აქტიურ ურთიერთობას სახელმწიფოების მეთაურებთან და მინისტრებთან, დიპლომატებთან და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან სომხეთის, აზერბაიჯანისა და საქართველოს მასშტაბით. NATO–მ გამოხატა მხარდაჭერა ამ სამი პარტნიორის ტერიტორიული მთლიანობის, პოლიტიკური დამოუკიდებლობისა და სუვერენიტეტის მიმართ. ალიანსმა მოუწოდა სომხეთსა და აზერბაიჯანს, კონსტრუქციულად ჩაერთონ სხვადასხვა არსებულ ფორმატებში და ხაზი გაუსვა ჰუმანიტარული საკითხების მოგვარების მნიშვნელობას. ნატო ასევე ცდილობდა უფრო ძლიერი პარტნიორობის შენარჩუნებას სომხეთთან და აზერბაიჯანთან ინდივიდუალურად მორგებული პარტნიორობის პროგრამების შემუშავებით".
ამასთან, ანგარიშში აღნიშნულია, რომ 2023 წელს უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის აგრესიის ფონზე გაფართოვდა საქართველოსა და მოლდოვის თავდაცვითი შესაძლებლობების გაძლიერების პაკეტები.

Грузия в докладе генерального секретаря НАТО за 2023 год
14 марта генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг опубликовал свой ежегодный доклад под названием «Адаптация в критический момент». Грузия упоминается в нескольких частях доклада, включая усилия Североатлантического союза по обучению партнеров и наращиванию потенциала, Инициативу добросовестности, Политику открытых дверей НАТО, Двустороннее и региональное партнерство, участие НАТО на Южном Кавказе, а также женщины, мир, безопасность и безопасность человека.
В докладе подробно описана работа и достижения альянса в 2023 году. Основное внимание в документе уделяется вторжению России в Украину, а также войне на Ближнем Востоке и «усилению конкуренции со стороны авторитарных государств, включая Китай». В документе изложены меры, принимаемые для усиления обороны и готовности альянса. Он приветствует вступление Финляндии в альянс, результаты Вильнюсского саммита, «где альянс укрепил коллективную оборону и приблизил Украину к НАТО», а также подчеркнул углубление сотрудничества с партнерами.
Согласно докладу, Грузия, которая является «одним из ближайших партнеров НАТО», «значительно пострадала» от ухудшения ситуации с безопасностью, вызванного агрессивной войной России против Украины. В докладе говорится, что Существенный пакет НАТО-Грузия, который является «основным инструментом практического сотрудничества с Грузией», дополнительно был расширен в 2023 году в соответствии с решениями Мадридского саммита 2022 года, который предусматривает обеспечение индивидуальной поддержки Грузии.
В дополнение к Существующему пакету и его 18 инициативам в докладе отмечается, что министры обороны стран НАТО в феврале одобрили две новые инициативы, которые сосредоточены на учебных объектах и химической, биологической, радиологической и ядерной обороне.
Что касается инициативы Североатлантического альянса по развитию оборонного потенциала и связанного с ним потенциала безопасности, в докладе генерального секретаря отмечается, что она стала более актуальной после российской войны в Украине и что Североатлантический союз распространил пакеты повышения оборонного потенциала на Грузию и Боснию и Герцеговину, помогая партнерам укрепить их устойчивость к «вредоносному вмешательству России».
В подразделе доклада, посвященном политике открытых дверей, говорится, что эта политика имела исторический успех. В этом контексте генеральный секретарь приветствует вступление Финляндии и отмечает, что на последнем саммите НАТО в Вильнюсе «союзники заявили, что будущее Украины – в НАТО и что Альянс будет поддерживать Украину на ее пути будущего вступления». Что касается Грузии, в докладе говорится: «Коммюнике Вильнюсского саммита также подтвердило, что союзники по-прежнему привержены вступлению Грузии в НАТО». В отличие от доклада генерального секретаря за 2022 год, на этот раз нет упоминания о решении Бухарестского саммита, в котором говорится, что Грузия наконец станет членом НАТО.
Что касается нового подраздела под названием «Взаимодействие НАТО на Южном Кавказе», в докладе отмечается, что НАТО продолжает «активно взаимодействовать» с правительствами и гражданским обществом трех стран через специального представителя генерального секретаря по Кавказу и Центральной Азии Хавьера Коломина. «НАТО выразила поддержку территориальной целостности, политической независимости и суверенитета этих трех партнеров».
Относительно двустороннего и регионального партнерства в докладе отмечается, что союзники активно взаимодействуют с 17 странами-партнерами в евроатлантическом регионе, а альянс разработал «специальные структуры» для отношений с двумя партнерами, а именно с Грузией и Украиной.
Что касается инициативы НАТО по обеспечению добросовестности, в докладе говорится о начале процесса взаимной оценки в Грузии после того, как она представила анкету самооценки в 2022 году.
По поводу работы альянса по повесткам дня женщин, мира и безопасности, и безопасности человека, генеральный секретарь отмечает визит его специального представителя по вопросам женщин, мира и безопасности в Грузию в 2023 году.