საქართველო მსოფლიოს იმ ქვეყნების ხუთეულშია, რომლის მოქალაქეებიც მზად არიან, იბრძოლონ სამშობლოსთვის
საქართველოს მოქალაქეების 83% მზადაა, იბრძოლოს სამშობლოსთვის, ასეთია საერთაშორისო კვლევითი ორგანიზაცია Gallup International-ის მიერ ჩატარებული გამოკითხვის შედეგები.
„საბრძოლო მზადყოფნა, როგორც ჩანს, შემცირდა ბოლო წლებში რამდენიმე კონფლიქტის დაწყების შემდეგ. მაგალითად, 2014 წელს, როდესაც რუსეთის ფედერაციის მიერ ყირიმის ანექსიის მოწმენი გავხდით, იგივე კითხვაზე მსოფლიოში გამოკითხულთა 61%-მა განაცხადა, რომ მზად იყო საბრძოლველად, 27%-მა კი თქვა, რომ არა მზად“, - ნათქვამია ანგარიშში.
2023 წელს გამოკითხულთა 52%-მა განაცხადა, რომ თანახმაა, იბრძოლოს სამშობლოსთვის. მსოფლიოს 45 ქვეყნიდან საქართველო იმ ხუთ სახელმწიფოს შორის მოხვდა, რომლის მოქალაქეებმაც განაცხადეს, რომ მზად არიან, ომის შემთხვევაში იბრძოლონ თავიანთი ქვეყნისთვის.
• სომხეთი - 96%;
• საუდის არაბეთი - 94%;
• აზერბაიჯანი - 88%;
• პაკისტანი - 86%;
• საქართველო - 83%.
ხუთი ქვეყანა, რომელთა მოქალაქეებს არ სურთ, მონაწილეობა მიიღონ ომში თავიანთი სახელმწიფოსთვის:
• იტალია - 78%;
• ავსტრია - 62%;
• გერმანია - 57%;
• ნიგერია - 54%;
• ესპანეთი - 53%.
კვლევის შედეგებში ასევე აღნიშნულია, რომ რუსეთის მოქალაქეების მხოლოდ 32% არის მზად, იბრძოლოს თავისი ქვეყნისთვის (10 წლის წინ ეს მაჩვენებელი 59% იყო), 20%-მა უპასუხა, რომ არ არის მზად, ხოლო 48%-მა უპასუხა "არ ვიცი".
„მაგრამ გაითვალისწინეთ, რომ ეს კითხვა დაისვა ქვეყანაში, სადაც ანტისაომარი პოზიცია დანაშაულად ითვლება. უკრაინაში გამოკითხულთა უმეტესობა – 62% მზადაა, დაიცვას თავისი ქვეყანა, 33% ამბობს, რომ არა",– ნათქვამია ანგარიშში.
ორგანიზაცია აღნიშნავს, რომ კვლევის ფარგლებში 46 138 ადამიანი გამოიკითხა. გამოკითხვა ჩატარდა 2023 წლის ოქტომბრიდან დეკემბრამდე პერიოდში პირისპირ, სატელეფონო ან ონლაინ ინტერვიუების გზით. Gallup International-ის მიხედვით, გამოკითხვაში ცდომილების ზღვარი 3-5%-ია.

Грузия в пятерке стран мира, чьи граждане готовы воевать за Родину
83% граждан Грузии готовы воевать за свою Родину, таковы результаты опроса, проведенного Международной исследовательской организацией Gallup International:
«Судя по всему, готовность воевать снизилась после начала нескольких конфликтов в последние годы. Например, в 2014 году, когда мы стали свидетелями аннексии Крыма Российской Федерацией, на тот же вопрос во всем мире 61% опрошенных заявляли, что готовы воевать, а 27% нет», - говорится в отчете.
В 2023 году 52% опрошенных заявили, что согласны воевать за свою Родину. Среди 45 стран мира Грузия вошла в пятерку государств, граждане которых заявили, что готовы воевать за свою страну в случае войны.
Армения — 96%;
Саудовская Аравия — 94%;
Азербайджан — 88%;
Пакистан — 86%;
Грузия — 83%.
В пятерку стран, чьи граждане не желают участвовать в войне за свое государство, вошли:
Италия — 78%;
Австрия — 62%;
Германия — 57%;
Нигерия — 54%;
Испания — 53%.
В опросе также отмечается, что лишь 32% граждан РФ готовы воевать за свою страну (10 лет назад таковых было 59%), 20% ответили, что не готовы, а 48% ответили «не знаю».
«Но обратите внимание, что этот вопрос был задан в стране, где несогласие с войной является преступлением. В Украине люди более готовы защищать свою страну — таковых 62%, но 33% говорят, что не стали бы».
В организации отмечают, что в рамках исследования было опрошено 46 138 человек. Опрос проводился в период октябрь-декабрь 2023 года в форме очного, телефонного или онлайн-интервью. По данным Gallup International, погрешность опроса составляет 3–5%.