მედია: იულია ნავალნაიამ და ელენა ზელენსკამ უარი თქვეს, დასწრებოდნენ კონგრესში ბაიდენის გამოსვლას
რუსი ოპოზიციის ლიდერის ალექსეი ნავალნის ქვრივმა, იულიამ და უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის მეუღლემ, ელენამ, უარი თქვეს თეთრი სახლის მიწვევაზე, დასწრებოდნენ აშშ-ის პრეზიდენტის ჯო ბაიდენის გამოსვლას კონგრესში. ამის შესახებ The Washington Post და "უკრაინსკაია პრავდა" წერენ.
ღონისძიება 7 მარტს არის დაგეგმილი. ნავალნაია და ზელენსკაია, როგორც The Washington Post წერს, აშშ-ის პირველი ლედის ჯილ ბაიდენის სტუმრები უნდა ყოფილიყვნენ და რომ იგეგმებოდა, რუსი და უკრაინელი ქალების რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმირ პუტინის წინააღმდეგობის სიმბოლოდ ქცევა.
გამოცემა ირწმუნება, რომ ნავალნაიას მიწვევას უკრაინული მხარის უარყოფითი რეაქცია მოჰყვა უკრაინულ საზოგადოებაში მისი დაღუპული ქმრის მიმართ ორაზროვანი დამოკიდებულების გამო. უკრაინის პრეზიდენტის აპარატში „უკრაინსკაია პრავდას“ განუცხადეს, რომ თეთრ სახლში გამოსვლა არ დაემთხვა ზელენსკას სამუშაო განრიგს.
The Washington Post-ის ცნობით, ზელენსკას უარის კიდევ ერთი მიზეზი შეიძლება ყოფილიყო კიევის სურვილი, არ იყოს ასოცირებული ბაიდენთან ვაშინგტონში. უკრაინა აქტიურად ლობირებს რესპუბლიკური პარტიის დეპუტატებს, რათა მათ დაამტკიცონ კიევისთვის 60 მილიარდი დოლარის დახმარების პაკეტი, – წერს გამოცემა. ეს ხდება ნოემბერში დაგეგმილი აშშ-ის საპრეზიდენტო არჩევნების ფონზე.
ნავალნაიამ ვიზიტზე უარი თქვა. მისმა პრესმდივანმა კირა იარმიშმა ეს იმით ახსნა, რომ მას ქმრის დაღუპვისა და ამასთან დაკავშირებული მოგზაურობის შემდეგ დასვენება სჭირდებოდა.

Юлия Навальная и Елена Зеленская отказались от приглашения на речь Байдена к Конгрессу
Вдова российского оппозиционера Алексея Навального Юлия и жена президента Украины Владимира Зеленского Елена отказались от приглашения Белого дома посетить выступление президента США Джо Байдена перед Конгрессом. Об этом сообщают The Washington Post и «Украинская правда».
Байден в четверг, 7 марта, должен выступить в Вашингтоне с традиционным ежегодным посланием «О положении дел». Навальная и Зеленская, как пишет The Washington Post, должны были стать гостями первой леди США Джилл Байден. Планировалось, что россиянка и украинка будут символизировать сопротивление российскому президенту Владимиру Путину.
Издание утверждает, что приглашение Навальной вызвало негативную реакцию у украинской стороны, из-за неоднозначного отношения к её погибшему мужу в украинском обществе. «Украинской правде» в Офисе президента Украины заявили, что выступление в Белом доме не совпало с рабочим графиком Зеленской.
Как пишет The Washington Post, ещё одной причиной для отказа Зеленской могло стать желание Киева не ассоциироваться в Вашингтоне с Байденом. Украина активно лоббирует законодателей от Республиканской партии одобрить 60-миллиардный пакет помощи Киеву, пишет газета. Это происходит на фоне запланированных на ноябрь в США президентских выборов.
Навальная от визита тоже отказалась. Её пресс-секретарь Кира Ярмыш объяснила это тем, что россиянка нуждается в отдыхе после гибели мужа и последовавших за этим разъездов.