ნავალნის გუნდი ვერ პოულობს ადგილს პოლიტიკოსთან გამოსამშვიდობებელი ცერემონიის ჩასატარებლად
ოპოზიციონერი ალექსეი ნავალნის გუნდი მოსკოვში ვერ პოულობს დარბაზს გამოსამშვიდობებელი ცერემონიის გასამართად რადგან, დამკრძალავი სააგენტოები მათთვის ასეთი სერვისის მიწოდებაზე უარს ამბობენ. ამის შესახებ ნავალნის პრესმდივანმა კირა იარმიშმა განაცხადა.
მისი თქმით, პოლიტიკოსის გუნდი დაუკავშირდა კერძო და სახელმწიფო სააგენტოებსა და სალონებს. ზოგიერთ ორგანიზაციაში ეუბნებიან, რომ დარბაზი დაკავებულია, ზოგიერთი კი ოპოზიციონერი პოლიტიკოსის სახელის ხსენებისას უარს ამბობს მომსახურებაზე. „ერთ–ერთ ორგანიზაციაში პირდაპირ გვითხრეს, რომ დამკრძალავ სააგენტოებს ჩვენთან მუშაობა აეკრძალათ".
ნავალნის პრესმდივანმა აღნიშნა, რომ გამოსამშვიდობებელი ცერემონიის ჩასატარებლად შენობების ძებნა გრძელდება.
მანამდე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ პოლიტიკოსი შესაძლოა, მიმდინარე კვირას დაკრძალონ.
ალექსეი ნავალნის ცხედარი დედას ლუდმილას მხოლოდ გასულ შაბათს, 24 თებერვალს გადასცეს. მანამდე ახლობლებს ცხედრის ნახვის შესაძლებლობას არ აძლევდნენ. ლუდმილა ნავალნაიამ თქვა, რომ საგამოძიებო კომიტეტმა მას ულტიმატუმი წაუყენა: ან უნდა დათანხმებოდა შვილის საიდუმლოდ დაკრძალვაზე საჯარო გამომშვიდობების გარეშე, ან ნავალნის კოლონიის სასაფლაოზე დაკრძალავდნენ.
ალექსეი ნავალნი 16 თებერვალს დაიღუპა გარდაიცვალა იამალო-ნენეცის ავტონომიური ოკრუგის სპეციალური რეჟიმის კოლონიაში. დასკვნაში "ბუნებრივი სიკვდილია" მითითებული. სხვა დეტალები არ არის მოწოდებული. სიკვდილამდე რამდენიმე დღით ადრე ნავალნი 27-ედ გაგზავნეს სადამსჯელო საკანში. პოლიტიკოსის მომხრეები თვლიან, რომ ის მოკლეს.

Команда Навального не может найти место для прощания с политиком
Команда оппозиционера Алексея Навального не может найти в Москве зал для проведения церемонии прощания с политиком из-за отказа ритуальных агентств и площадок предоставлять им такую услугу. Об этом сообщила пресс-секретарь Навального Кира Ярмыш.
По её словам, команда политика связалась с большинством частных и государственных ритуальных агентств и похоронных залов. В некоторых организациях им говорят, что помещение занято, в других отказывают в предоставлении услуг при упоминании фамилии оппозиционера.
«В одном месте нам прямо сказали, что ритуальным агентствам запретили с нами работать. Спустя сутки поисков помещения для прощания нет», – заявила Ярмыш.
Пресс-секретарь Навального отметила, что поиски помещения для проведения церемонии прощания продолжаются.
Ранее сообщалось, что похороны политика могут состояться в конце этой недели.
Тело Алексея Навального отдали его матери Людмиле в минувшую субботу, 24 февраля. До этого несколько дней его не выдавали родственникам. Людмила Навальная сообщала, что в Следственном комитете ей поставили ультиматум: или она соглашается на тайные похороны сына без публичного прощания, или Навального захоронят на кладбище, где у колонии есть участок.
Алексей Навальный умер 16 февраля в колонии особого режима «Полярный волк» в посёлке Харп в Ямало-Ненецком автономном округе. В заключении о его смерти сказано, что политик умер от естественных причин. Другие подробности не приводятся. За несколько дней до смерти Навального в 27-й раз отправили в штрафной изолятор. Сторонники политика считают, что его убили. Вдова политика Юлия пообещала продолжить дело мужа.