ნავალნის გუნდი ვერ პოულობს ადგილს პოლიტიკოსთან გამოსამშვიდობებელი ცერემონიის ჩასატარებლად
ოპოზიციონერი ალექსეი ნავალნის გუნდი მოსკოვში ვერ პოულობს დარბაზს გამოსამშვიდობებელი ცერემონიის გასამართად რადგან, დამკრძალავი სააგენტოები მათთვის ასეთი სერვისის მიწოდებაზე უარს ამბობენ. ამის შესახებ ნავალნის პრესმდივანმა კირა იარმიშმა განაცხადა.
მისი თქმით, პოლიტიკოსის გუნდი დაუკავშირდა კერძო და სახელმწიფო სააგენტოებსა და სალონებს. ზოგიერთ ორგანიზაციაში ეუბნებიან, რომ დარბაზი დაკავებულია, ზოგიერთი კი ოპოზიციონერი პოლიტიკოსის სახელის ხსენებისას უარს ამბობს მომსახურებაზე. „ერთ–ერთ ორგანიზაციაში პირდაპირ გვითხრეს, რომ დამკრძალავ სააგენტოებს ჩვენთან მუშაობა აეკრძალათ".
ნავალნის პრესმდივანმა აღნიშნა, რომ გამოსამშვიდობებელი ცერემონიის ჩასატარებლად შენობების ძებნა გრძელდება.
მანამდე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ პოლიტიკოსი შესაძლოა, მიმდინარე კვირას დაკრძალონ.
ალექსეი ნავალნის ცხედარი დედას ლუდმილას მხოლოდ გასულ შაბათს, 24 თებერვალს გადასცეს. მანამდე ახლობლებს ცხედრის ნახვის შესაძლებლობას არ აძლევდნენ. ლუდმილა ნავალნაიამ თქვა, რომ საგამოძიებო კომიტეტმა მას ულტიმატუმი წაუყენა: ან უნდა დათანხმებოდა შვილის საიდუმლოდ დაკრძალვაზე საჯარო გამომშვიდობების გარეშე, ან ნავალნის კოლონიის სასაფლაოზე დაკრძალავდნენ.
ალექსეი ნავალნი 16 თებერვალს დაიღუპა გარდაიცვალა იამალო-ნენეცის ავტონომიური ოკრუგის სპეციალური რეჟიმის კოლონიაში. დასკვნაში "ბუნებრივი სიკვდილია" მითითებული. სხვა დეტალები არ არის მოწოდებული. სიკვდილამდე რამდენიმე დღით ადრე ნავალნი 27-ედ გაგზავნეს სადამსჯელო საკანში. პოლიტიკოსის მომხრეები თვლიან, რომ ის მოკლეს.

Many funeral venues are refusing to host Navalny's farewell ceremony, his spokesperson says
Alexey Navalny’s team is struggling to find a venue to hold a farewell ceremony for the Russian opposition leader, with one funeral venue saying they were prohibited from working with them, his spokesperson, Kira Yarmysh, revealed on Tuesday.
“Since [Monday] we have been looking for a venue where we can say goodbye to Alexey,” Yarmysh wrote on X, formerly known as Twitter. “We called most private and public funeral agencies, commercial sites and funeral halls.”
According to Yarmysh, despite efforts, most agencies and sites contacted have either claimed the space is occupied or refused them as soon as Navalny's name is mentioned, in one instance citing a direct prohibition on working with Navalny's team.
“In one place we were directly told that funeral agencies were prohibited from working with us,” she explained, adding, “After a day of searching, no venue has been secured.”
On Monday, Yarmysh announced plans for a public farewell ceremony for Navalny at the end of the work week, urging those with suitable premises to reach out to the team.