მედია: უკრაინასთან ომში რუსეთის არმიის დანაკარგები 2023 წელს 57%-ით გაიზარდა
უკრაინასთან ომში რუსეთის არმიის დანაკარგები 2022 წელთან შედარებით, 2023 წელს 57%-ით გაიზარდა, – იუწყებიან BBC და „მედიაზონა" საჯარო წყაროებით გავრცელებული ცნობების ანალიზის საფუძველზე.
გამოცემების ცნობით, ისინი საჯარო წყაროების საფუძველზე, მოხალისეთა გუნდის დახმარებით ადგენენ უკრაინაში მოკლული რუსი ჯარისკაცების და ოფიცრების ვინაობას.
გამოცემების ინფორმაციით, ამ დროისთვის დადასტურებულია უკრაინაში რუსეთის ფართომასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ 2022 წლის თებერვლიდან დაღუპული 45 123 რუსი სამხედროს ვინაობა. მედიასაშუალებები ხაზს უსვამენ, რომ რუსეთის რეალური დანაკარგები, სავარაუდოდ, სულ მცირე, ორჯერ მეტია.
"საჯარო წყაროების საფუძველზე დადგენილია, რომ უკრაინაში რუსეთის სულ მცირე 6 614 მებრძოლია მოკლული 2023 წლის ოქტომბრიდან 2024 წლის თებერვლის ჩათვლით პრიოდში, ანუ იმ პერიოდში, როცა რუსეთის ძალები უტევდნენ დონეცკის ოლქის ქალაქ ავდეევკას და მის მეზობელ რაიონებს", – იუწყებიან BBC და "მედიაზონა".
მათი ცნობით, საჯარო ნეკროლოგების საფუძველზე დაადგინეს, რომ ავდეევკაზე შტურმისას ძირითადად, დაიღუპნენ არა რუსეთის რეგულარული არმიის სამხედროები, არამედ საომრად კოლონიებიდან გაგზავნილი პატიმრები, მოხალისეები და მობილიზებული სამოქალაქო პირები.
რუსეთი და უკრაინა თავის სამხედრო დანაკარგებს ოფიციალურად არ ასაჯაროებენ.
უკრაინის შეარაღებული ძალების გენერალური შტაბის თანახმად, ომის დაწყების შემდეგ, 2022 წლის 24 თებერვლიდან 2024 წლის 21 თებერვლამდე მოწინააღმდეგის პირადი შემადგენლობის დანაკარგი შეადგენს 406 080-ს.
რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა სერგეი შოიგუმ 20 თებერვალს განაცხადა, რომ მხოლოდ 2023 წლის კონტრშეტევებისას დაიღუპა და დაიჭრა 166 000 უკრაინელი სამხედრო.

Подтверждена гибель более 45 тысяч российских военных в Украине
Журналисты установили имена 45 123 российских военных, погибших на войне в Украине. Потери подсчитали Русская служба Би-би-си и «Медиазона» совместно с командой волонтеров.
Две трети всех установленных погибших – это те, кто до начала вторжения не был связан с армией: добровольцы, мобилизованные, бывшие заключенные и «новобранцы» из так называемых частных военных компаний. Из 5406 погибших мобилизованных 80 процентов погибли за второй год войны.
По абсолютному числу погибших лидируют Краснодарский край, Свердловская область, Башкортостан и Челябинская область.
Всего за 2023 год журналисты установили имена 27 906 погибших российских военных, что на 57 процентов больше, чем подтвержденные потери за первый год полномасштабного вторжения в Украину.
С октября 2023 года по февраль 2024 года – в период, когда российские подразделения наступали под Авдеевкой и в соседних с ней районах Донецкой области – исследователи подтвердили гибель 6614 российских военных.
Журналисты ведут подсчет по открытым источникам – сообщениям местных администраций, СМИ и родственников погибших, а также по данным с кладбищ. Реальная цифра потерь, по их мнению, может быть как минимум в два раза выше.
Москва и Киев не раскрывают потери в войне в Украине, рассказывая лишь о потерях противника. Стороны военных конфликтов склонны преувеличивать свои успехи и преуменьшать неудачи, исследование Би-би-си и «Медиазоны» – одна из важнейших независимых оценок числа погибших.