BBC: უკრაინელებმა იერიში მიიტანეს პოლიგონზე, სადაც რუს გენერალს ელოდებოდნენ, დაღუპულია, სულ მცირე, 60 რუსი სამხედრო
21/02/2024 06:12:18 მსოფლიო
დონეცკის ოლქის ოკუპირებულ ნაწილში, ვოლნოვახის რაიონის სოფელ ტრუდოვსკოესთან მდებარე პოლიგონზე უკრაინის არმიის შეტევის შედეგად, სულ მცირე, 60 რუსი სამხედრო დაიღუპა, – იუწყება BBC-ს რუსული სამსახური რამდენიმე ინფორმირებულ წყაროზე დაყრდნობით.
გამოცემის ცნობით, უკრაინელებმა პოლიგონს 20 თებერვალს, დღის პირველ ნახევარში სავარაუდოდ, ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემის HIMARS-ის 2 რაკეტით დაარტყეს. წყაროთა თანახმად, დარტყმის მომენტში, რუსეთის აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქის 29-ე არმიის სარდლის, გენერალ-მაიორ ოლეგ მოისეევის დასახვედრად პოლიგონზე 36-ე მოტომსროლელი ბრიგადის სამხედროები ჰყავდათ მოწყობილი .
BBC-ს რუსული სამსახურის ცნობით, მას აქვს ერთ-ერთი გადარჩენილი სამხედროს ვიდეოჩანაწერი, რომელშიც ამბობს, რომ „მეთაურებმა ტრიალ მინდორში მოაწყეს“, ასევე პოლიგონზე გადაღებული 10-ზე მეტი სხვა ვიდეოჩანაწერი და ფოტო, რომლებზეც ათეულობით მოკლულია ასახული.

Би-би-си: ВСУ нанесли удар по полигону в Донецкой области
ВСУ нанесли удар по полигону российской армии возле села Трудовское в Волновахском районе Донецкой области, в результате чего могли погибнуть не менее 60 человек. Об этом сообщает Русская служба Би-би-си со ссылкой на источники, ранее об этом также писали российские провоенные телеграм-каналы.
По данным Би-би-си, удар был нанесен двумя ракетами из реактивной системы залпового огня HIMARS днем 20 февраля. В этот момент на полигоне на построении находились военнослужащие 36-й гвардейской мотострелковой бригады.
Как пишет Би-би-си, в момент удара военнослужащие трех рот бригады были выстроены на полигоне и ожидали прибытия командующего 29-й армии Восточного военного округа, генерал-майора Олега Моисеева.
В распоряжении издания есть фотографии и видео с полигона, сделанные сразу после удара – на них запечатлены десятки погибших.