სალომე ზურაბიშვილი: რუსეთი ერთად უნდა შევაჩეროთ!
საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციაზე განაცხადა, რომ ევროკავშირის წევრობა დღეს საქართველოს უმთავრესი საჭიროება, უსაფრთხოება და ერთადერთი პერსპექტივაც ქვეყნისთვის, რომელიც მუდამ იზიარებდა ევროპულ ღირებულებებს.
თუმცა, პრეზიდენტმა თქვა ისიც, რომ დღეს ყველაზე მნიშვნელოვანი უსაფრთხოებაა, რასაც ევროკავშირიც უნდა გრძნობდეს.
„წარმოგიდგენიათ, როგორი იქნებოდა ომი უკრაინაში დღეს, პოლონეთი, ბალტიის ქვეყნები, რუმინეთი და ბულგარეთი ევროკავშირის წევრები რომ არ იყვნენ? წინა გაფართოებამ ევროკავშირისთვის უსაფრთხოება უზრუნველყო და მომავალი გაფართოებაც, ჩვენი მონაწილეობით, იქნება დამატებით უსაფრთხოება ევროკავშირისთვის და ჩვენთვისაც. ეს არის სოლიდარობა და საერთო ღირებულებები“, - განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.
საქართველომ პრეზიდენტმა ხაზი გაუსვა შავი ზღვის უსაფრთხოების საკითხს, რაზეც „საკმარისად არ ვლაპარაკობთ“, რუსეთი კი აგრძელებს იმ გეგმის შესრულებას, რაც მიზანდ დაისახა 2007 წელს, რომ დასავლეთს არ მისცემდა შავ ზღვასთან მიახლოების შესაძლებლობას:
„რა მოხდა 2007 წლის შემდეგ ყველამ ვნახეთ: 2008 წელს - საქართველო, შემდეგ ყირიმის ნახევარკუნძული, შემდეგ ომი უკრაინაში. ამიტომ, ვფიქრობ, რომ ეს ორმხრივი ინტერესია, ერთად შევაჩეროთ რუსეთი, რომ ის შავ ზღვაზე ერთადერთ ძალად არ იქცეს. ეს მნიშვნელოვანია მომავლისთვის და კომუნიკაციებისთვის, რომელთა მნიშვნელობა მომდევნო წლებში გაიზრდება, ასევე ტრანსპორტის და ენერგოუსაფრთხოებისთვის. ასე რომ, ჩვენ ამის პრევენცია უნდა მოვახდინოთ“.
მიუნხენის უსაფრთოების კონფერენციაზე საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა მონაწილეობა მიიღო დისკუსიაში სახელწოდებით „უფრო ღრმა, ფართო და უნარიანი ევროკავშირი“. პანელში ასევე მონაწილეობდნენ უკრაინის ვიცე-პრემიერი ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის საკითხებში ოლგა სტეფანიშინა, ლიეტუვის საგარეო საქმეთა მინისტრი გაბრიელიუს ლანდსბერგისი, პოლონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციის მრჩეველთა საბჭოს წევრი რადოსლავ სიკორსკი და საფრანგეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტის ოფისის წარმომადგენელი, დიპლომატიური მრჩეველი ემანუელ ბონი.

Президент Грузии: неслучайно о смерти Навального было объявлено перед Мюнхенской конференцией
Президент Грузии Саломе Зурабишвили заявила, что объявление гибели российского оппозиционера Алексея Навального, главного оппонента президента РФ Владимира Путина, перед началом Мюнхенской конференции - не случайность, передало DW и dpa.
Зурабишвили уверена, что это не простое совпадение, а сигнал Кремля всем участникам форума. Глава государства отметила, что для России типично желание показать, что «она делает, что хочет, и там, где хочет».
«Я думаю, неслучайно о смерти Навального было объявлено за несколько часов или минут до начала Мюнхенской конференции. Для России типично пытаться психологически повлиять <еще раз подчеркнуть>, что Россия делает все, что она хочет, и где она хочет. Думаю, это было посланием для Мюнхенской конференции», - заявила президент Грузии.
DW сообщает также, что дочь убитого в Москве в 2015 году оппозиционера Бориса Немцова – Жанна – так же на полях конференции в Мюнхене заявила, что «последствием гибели Навального в тюрьме должна быть военная, экономическая и гуманитарная поддержка Украины», пишет SOVA.
Днем ранее, 17 февраля, Зурабишвили прокомментировала сообщение о гибели Алексея Навального в интервью Bloomberg, а также сравнение российского политика с экс-главой государства Михаилом Саакашвили. Президент отметила, «нет причин для такого сравнения, особенно в данном случае».
16 февраля Федеральная служба исполнения наказаний РФ (ФСИН) сообщила о смерти Алексея Навального. Российские СМИ писали о разных версиях гибели политика. «В исправительной колонии №3 осужденный Навальный А.А. после прогулки почувствовал себя плохо, практически сразу потеряв сознание», - отмечало РИА Новости со ссылкой на российское ведомство. Источник RT же пишет, что у Навального оторвался тромб.