საზღვარგარეთ დისიდენტებზე მონადირე ტოპ–ქვეყნებში რუსეთი და ჩინეთი მოხვდნენ
მსოფლიოს ქვეყნების 20%-ის მთავრობები, რომლებიც უკმაყოფილო იყვნენ უცხოეთში თავიანთი თანამემამულე-ოპონენტების საქმიანობით, ცდილობდნენ პოლიტიკური აქტივისტების, ჟურნალისტების, ყოფილი თანამდებობის პირების, ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობების წარმომადგენლების დევნას.2023 წელს მსგავსი რეპრესიების ლიდერები იყვნენ რუსეთი, კამბოჯა, მიანმარი, თურქმენეთი და ჩინეთი, – აცხადებს Freedom House.
Freedom House-მა დააფიქსირა მკვლელობის, თავდასხმის, უკანონო დაკავებისა და დეპორტაციის 125 შემთხვევა 25 ქვეყანაში, ორგანიზებული ან გამოწვეული მთავრობების საქმიანობის შედეგად. რუსეთის ხელისუფლება პასუხისმგებელია, სულ მცირე, 18 ინციდენტზე (სულ 14,4%): კრემლი ცდილობდა ოპოზიციონერების დევნას ისეთ ქვეყნებში, როგორიცაა სომხეთი, საქართველო, ყაზახეთი, ყირგიზეთი, მათ შორის მათი დაკავებისა და ექსტრადიციის მოთხოვნით, წერს Freedom House.
უკვე წელს ფართოდ გახდა ცნობილი ბელარუსულ–რუსული ჯგუფის "Bi-2"-ის მუსიკოსების დაკავების ამბავი ტაილანდში, სადაც რუსეთის ხელისუფლება ცდილობდა მათი დეპორტაციის მიღწევას, რათა დაესაჯა ისინი ომის საწინააღმდეგო პოზიციისთვის. ეს იყო ორგანიზებული ქმედება: საგარეო საქმეთა სამინისტრომ დიპლომატებს დაავალა დევნა რუსი მხატვრებისა და ცნობილი ადამიანების , რომლებიც ეწინააღმდეგებიან ვლადიმირ პუტინს და მის მიერ გაჩაღებულ ომს, იტყობინება – Bloomberg. რეჟიმის კრიტიკოსებზე ნადირობა შეთავაზებული იყო „მეგობარ“ ქვეყნებში.
2014 წლიდან, როდესაც Freedom House-მა შეაგროვა ინფორმაცია ექსტრატერიტორიული რეპრესიების შესახებ, აღმოაჩინა, რომ ყველა დოკუმენტირებული ინციდენტის 25% დაკავშირებული იყო ჩინეთის სადაზვერვო სამსახურების ქმედებებთან. ტოპ – 5 ქვეყანა, რომელიც ყველაზე აქტიურად ნადირობდა დევნილობაში მყოფი რეჟიმის მოწინააღმდეგეებზე, ასევე იყო რუსეთი, ასევე თურქეთი, ტაჯიკეთი და ეგვიპტე.
ერთ-ერთი ყველაზე გახმაურებული შემთხვევა იყო 2018 წელს დიდ ბრიტანეთში გრუ-ს ყოფილი ოფიცრის სერგეი სკრიპალის და მისი ქალიშვილის მოწამვლის მცდელობა. ბრიტანეთის მაშინდელმა პრემიერ-მინისტრმა ტერეზა მეიმ თქვა, რომ მოწამვლა სანქცირებული იყო რუსეთის ხელმძღვანელობის მიერ, ხოლო შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ბენ უოლესმა პირადად ვლადიმირ პუტინი დაადანაშაულა. 2019 წელს კი ვადიმ კრასიკოვმა ბერლინში საქართველოს მოქალაქე, ჩეჩენი საველე მეთაური ზელიმხან ხანგოშვილი მოკლა. კრასიკოვს მიუსაჯეს სამუდამო პატიმრობა, სასამართლომ ასევე დადასტურდა პროკურორის მტკიცება, რომ მკვლელობა რუსეთის ხელისუფლების მითითებით განხორციელდა.
„აშკარაა, რომ მთავრობები არ ერიდებიან სუვერენიტეტის დარღვევას და საზღვარგარეთ მცხოვრები დისიდენტების დევნას“, - თქვა იანა გოროხოვსკაიამ, Freedom House-ის კვლევის დირექტორმა. „დემოკრატიულმა ქვეყნებმა უნდა უზრუნველყონ, რომ ამ სისასტიკეზე პასუხისმგებელი პირები რეალური შედეგების წინაშე აღმოჩნდნენ. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ექსტრატერიტორიული რეპრესიების გამოყენება შეიძლება უფრო ფართოდ გავრცელდეს!".

Россия и Китай стали главными охотниками за диссидентами за рубежом
Правительства 20% стран мира, недовольные деятельностью соотечественников-оппонентов за рубежом, пытались преследовать политических активистов, журналистов, бывших сотрудников госорганов, членов этнических и религиозных меньшинств. Лидерами в сфере экстерриториальных репрессий в 2023 г. стали Россия, Камбоджа, Мьянма, Туркменистан и Китай, сообщила неправительственная организация Freedom House, занимающаяся исследованиями политических и гражданских свобод.
Freedom House зафиксировала 125 случаев убийств, нападений, незаконных задержаний и депортаций по политическим мотивам, организованных или ставших следствием деятельности правительств 25 стран. Власти России несут ответственность по крайней мере за 18 инцидентов (14,4% от общего числа): Кремль пытался преследовать оппозиционеров в таких странах, как Армения, Грузия, Казахстан, Кыргызстан, в том числе требуя их ареста и выдачи, пишет Freedom House.
Уже в этом году громкую известность получила история с арестом музыкантов группы «Би-2» в Таиланде, где российские власти пытались добиться их депортации, чтобы наказать за антивоенную позицию. Это была организованная акция: Министерство иностранных дел дало указание дипломатам преследовать российских артистов и знаменитостей, выступающих против Владимира Путина и развязанной им войны, сообщал Bloomberg. Охоту на критиков режима предлагалось вести в «дружественных» странах.МИД России приказал дипломатам преследовать за рубежом знаменитостей, выступающих против войныЗа период с 2014 г., когда Freedom House собирала информацию об экстерриториальных репрессиях, 25% всех задокументированных инцидентов оказались связаны с действиями китайских спецслужб. В топ-5 стран, наиболее активно охотившихся за противниками режима в изгнании, вошли та же Россия, а также Турция, Таджикистан и Египет.
Одним из самых громких случаев стала попытка отравления в Великобритании в 2018 г. бывшего сотрудника ГРУ Сергея Скрипаля и его дочери. Тогдашний премьер-министр Великобритании Тереза Мэй заявила, что отравление было санкционировано российским руководством, а заместитель министра внутренних дел Бен Уоллес возложил ответственность лично на Владимира Путина. А в 2019 г. Вадим Красиков застрелил в Берлине бывшего чеченского полевого командира Зелимхана Хангошвили. Красиков был приговорен к пожизненному заключению, суд также счел доказанным утверждение прокуратуры, что убийство было совершено по указанию российских властей.
«Очевидно, что правительства не останавливаются перед нарушением суверенитета и преследованием диссидентов, живущих за границей, – заявила Яна Гороховская, директор по исследованиям Freedom House. – Демократические страны должны добиться того, чтобы виновные в этих злодеяниях сталкивались с реальными последствиями». В противном случае использование экстерриториальных репрессий может принять более массовый характер, предупредила она.