ანაკლიის გზისა და რკინიგზის  საპროექტო სამუშაოები ინტენსიურად მიმდინარეობს
ანაკლიის ღრმაწყლოვან ნავსადგურთან მისასვლელი საავტომობილო გზისა და რკინიგზის პროექტირება აქტიურად მიმდინარეობს. საპროექტო ორგანიზაციამ, საავტომობილო გზების დეპარტამენტს ანაკლიის ღრმაწყლოვან ნავსადგურთან მისასვლელი საავტომობილო გზისა და რკინიგზის მიმართულების 4 ვარიანტი წარუდგინა. წარმოდგენილი ვარიანტებიდან, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ტექნიკურმა საბჭომ, პირველ ვარიანტს მიანიჭა უპირატესობა. საპროქტო ორგანიზაცია, შერჩეულ საუკეთესო მიმართულებაზე გააგრძელებს დამატებითი კვლევა-ძიების სამუშაოებს დეტალური პროექტის წარმოსადგენად.
დეტალური პროექტირებისთვის მიმართულების შერჩევა საკმაოდ მნიშვნელოვანი ეტაპია. შერჩეულ მიმართულებაზე დეტალური გეოლოგიური სამუშაოები დაიწყება, მომზადდება გარემოზე ზემოქმედების შეფასებისა და განსახლების სამოქმედო გეგმის დოკუმენტები.
ანაკლიის ღრმაწყლოვან ნავსადგურთან მისასვლელი საავტომობილო გზისა და რკინიგზის პროექტირებას ავსტრალიური მულტინაციონალური კომპანია „სმექი“ ახორციელებს. „სმექმა“ პროექტირება ოქტომბერში უნდა დაასრულოს. პროექტირების სახელშეკრულებო ღირებულება 7 მილიონ ლარს შედგენს.
ანაკლიის ღრმაწყლოვან ნავსადგურთან მისასვლელი გზისა და რკინიგზის მშენებლობა  ნავსადგურის ოპერირების დაწყებამდე დასრულდება.

Projecting of access road and railway to Anaklia Deep Sea Port is actively underway
Projecting of access road and railway to the Anaklia Deep Sea port is actively underway. The project organization presented four options of this project to the Roads Department. The Technical Council of the Roads Department chose the first option. The project organization will continue its work on the selected option to present the detailed project.
Detailed geological works will be started on the selected direction, documents regarding the environmental impact assessment and resettlement action plan will be prepared.
Australian Multinational Company SMEC prepares the project for access road and railway to Anaklia Deep Sea Port. SMEC has to prepare the project for October 2019.
The contractual cost of the project is 7 million GEL.
The construction of the access road and railway to Anaklia Deep Sea Port will be completed before operating of the Anaklia Deep Sea Port.