პარლამენტმა ირაკლი კობახიძესა და მთავრობის შემადგენლობას ნდობა გამოუცხადა
საქართველოს პარლამენტმა დღევანდელ პლენარულ სხდომაზე ირაკლი კობახიძესა და მთავრობის შემადგენლობას ნდობა გამოუცხადა.
ახალ პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძესა და მთავრობის შემადგენლობას მხარი დაუჭირა 84-მა დეპუტატმა, წინააღმდეგ ხმა მისცა ათმა. კენჭისყრისთვის რეგისტრაცია გაიარა პარლამენტის 105-მა წევრმა.
მთავრობის შემადგენლობაში მხოლოდ ერთი ცვლილებაა – ჯუანშერ ბურჭულაძის ნაცვლად, თავდაცვის მინისტრის თანამდებობა ირაკლი ჩიქოვანმა დაიკავა.
დანარჩენი უწყებების ხელმძღვანელები საკანონმდებლო ორგანომ უცვლელად დაამტკიცა. კერძოდ: საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი – ვახტანგ გომელაური; საქართველოს იუსტიციის მინისტრი – რატი ბრეგაძე; საგარეო საქმეთა მინისტრი – ილია დარჩიაშვილი; ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი – ლევან დავითაშვილი; საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი – ირაკლი ქარსელაძე; ფინანსთა მინისტრი – ლაშა ხუციშვილი; გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი – ოთარ შამუგია; საქართველოს კულტურისა და სპორტის მინისტრი – თეა წულუკიანი; განათლების მინისტრი – გიორგი ამილახვარი, ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი – ზურაბ აზარაშვილი; შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი – თეა ახვლედიანი.

Парламент Грузии утвердил новое правительство во главе с Кобахидзе
Парламент Грузии выразил доверие новому правительству во главе с Ираклием Кобахидзе, в которое вошел новый министр обороны – Ираклий Чиковани.
Новое правительство поддержали 84 депутата, против проголосовали 10.
Согласно конституции Грузии, теперь у президента Саломе Зурабишвили есть два дня, чтобы назначить Кобахидзе главой правительства. Если этого не произойдет, то премьер-министр будет считаться назначенным автоматически.
Выступая в парламенте, Кобахидзе заявил, что первым вице-премьер-министром будет назначен глава Минэкономики Леван Давиташвили.
45-летний Кобахидзе стал седьмым премьером «Грузинской мечты», которая находится у власти в Грузии с осени 2012 года. Его предшественник Ираклий Гарибашвили ушел в отставку 29 января и стал председателем правящей партии.
СМИ начали рассказывать о предстоящих кадровых перестановках в правящей команде с конца прошлого года, когда было объявлено об официальном возвращении в политику Бидзины Иванишвили. Он занял пост почетного председателя «Грузинской мечты» и сказал, что будет помогать членам партии «бороться с искушениями». Иванишвили при этом утверждает, что Гарибашвили сам пожелал уйти с поста.