ანექსირებული სევასტოპოლის ყოფილი „გუბერნატორი“ ლონდონში დააკავეს
ლონდონში დააკავეს ანექსირებული სევასტოპოლის ყოფილი ე.წ. გუბერნატორი დმიტრი ოვსიანიკოვი. მას დიდი ბრიტანეთის მიერ დაწესებული სანქციების დარღვევას ედავებიან.
დიდმა ბრიტანეთმა რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიის გამო სანქცირებულთა სიას ოვსიანიკოვი 2020 წლის დეკემბრიდან დაამატა. სანქციები მოიცავდა მისი აქტივების გაყინვას და მისთვის სატრასტო მომსახურების გაწევის აკრძალვას. ამასთან, ოვსიანიკოვისთვის არ აუკრძალავთ დიდ ბრიტანეთში ჩასვლა.
The Times-ის ცნობით, დმიტრი ოვსიანიკოვს ბრალად ედება ანგარიშის გახსნა ბანკში Halifax Bank of Scotland და ანგარიშზე 65 ათასი გირვანქა სტერლინგის შეტანა. ასევე, 77,5 ათასი გირვანქა სტერლინგის ნაღდი ფულის სახით შენახვა. ოვსიანიკოვი ლონდონის ერთ-ერთ საპატიმროშია და სასამართლოს წინაშე 20 თებერვალს წარდგება.
ანექსირებული სევასტოპოლის ყოფილი ე.წ. გუბერნატორის წინააღმდეგ ევროკავშირის სანქციებიც მოქმედებდა, თუმცა 2022 წლის ოქტომბერში ოვსიანიკოვმა სასამართლოს გზით მიაღწია ამ სანქციების გაუქმებას.
უკრაინის ქალაქ სევასტოპოლს, რომელიც რუსეთის მიერ 2014 წლიდანაა ანექსირებული, ოვსიანიკოვი 2016-2019 წლებში ხელმძღვანელობდა ჯერ ე.წ. გუბერნატორის მოვალეობის შემსრულებლის, შემდეგ კი "გუბერნატორის" სტატუსით.
ე.წ. გუბერნატორობამდეც და მის შემდეგაც დმიტრი ოვსიანიკოვი იყო რუსეთის მრეწველობის და ვაჭრობის მინისტრის მოადგილე. ამ თანამდებობიდან რუსეთის პრემიერ-მინისტრმა მიშუსტინმა 2020 წელს გაათავისუფლა. ფორმალურ მიზეზად დასახელდა მინისტრის ერთი მოადგილის თანამდებობის საერთოდ გაუქმება. თუმცა სავარაუდოდ, ოვსიანიკოვი მოხსნეს ქალაქ იჟევსკის აეროპორტში სკანდალის გამო, როცა დადგენილი წესებით შემოწმებაზე უარი თქვა და აეროპორტის თანამშრომლებს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა. ამ ფაქტის გამო ოვსიანიკოვი გარიცხეს პუტინის მხარდამჭერი პარტიიდან „ედინაია როსია“.

В Лондоне арестован бывший российский губернатор Севастополя
Британские власти задержали в Лондоне бывшего российского губернатора аннексированного Севастополя Дмитрия Овсянникова. 46-летний российский чиновник подозревается в нарушении санкционного законодательства, сообщает газета The Times. Он помещён под арест.
Овсянников возглавлял аннексированный Россией город с 2017 по 2019 год. До и после этого он был заместителем российского министра промышленности и торговли. В 2020 году он был снят с должности и уволен из правительства, как утверждалось, из-за скандала с неприличным поведением в аэропорту Ижевска.
Как пишет The Times, бывший российский губернатор задержан в своём лондонском доме. Овсянников предстанет перед судом 20 февраля. Его обвиняют в обходе санкций и открытии счета в Лондонском банке, также в четырёх платежах на общую сумму 65 тысяч фунтов стерлингов и в хранении 77,5 тысяч фунтов стерлингов наличности, пересказывает публикацию из бумажной версии издания сайт The Insider.
Великобритания ввела санкции против Овсянникова в конце 2020 года. Его активы были заморожены. Бывший российский губернатор содержится в одной из лондонских тюрем. Русская служба Би-би-си отмечает, что это необычная ситуация: арестованных за ненасильственные преступления чаще освобождают под залог.
В 2023 году Овсянников был исключён из санкционного списка Евросоюза по решению суда ЕС. Суд мотивировал это тем, что чиновник больше не занимает должности, за работу на которых он попал под санкции. Из британского списка его не исключали.
Крым и находящийся на территории полуострова Севастополь, выделенный в отдельный регион, были присоединены к России путём референдума в 2014 году. Украина и подавляющее большинство стран мира не признают голосование законным. Оно было проведено вопреки украинскому законодательству, после того, как Крым взяли под контроль российские военные и без независимых наблюдателей.