NATO "ცივი ომის" შემდეგ ყველაზე მასშტაბურ წვრთნებს დღეს იწყებს
NATO დღეს, 22 იანვარს იწყებს ბოლო თითქმის 40 წლის განმავლობაში თავის უდიდეს წვრთნებს, რომლის სცენარიც "პრაქტიკულად თანასწორი მოწინააღმდეგის დარტმაზე" რეაგირებაა.
Steadfast Defender სწავლებაში მონაწილეობას მიიღებს დაახლოებით 90 ათასი ადამიანი ალიანსის ქვეყნებიდან და კანდიდატი შვედეთიდან. მანევრები ნორვეგიიდან რუმინეთამდე ტერიტორიაზე მაისის ბოლომდე გაგრძელდება.
Stalwart Defender სწავლებაში ჩართული იქნება 50-ზე მეტი ხომალდი, 80-ზე მეტი მოიერიშე თვითმფრინავი, ვერტმფრენი და დრონი და მინიმუმ 1000 საბრძოლო მანქანა. წვრთნები აჩვენებს, რომ ალიანსს შეუძლია, განახორციელოს და მხარი დაუჭიროს კომპლექსურ, რთულ ოპერაციებს ხმელეთზე, ზღვაზე, ჰაერზე, კიბერსივრცეში და კოსმოსში „თვეების განმავლობაში“, – განაცხადა კრისტოფერ კავოლიმ, NATO–ს მოკავშირეთა უმაღლესმა სარდალმა ევროპაში.
ამ მასშტაბის ბოლო წვრთნა ნატომ 1988 წელს ჩაატარა, რომელშიც დაახლოებით 125 ათასი ჯარისკაცი მონაწილეობდა.
უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შემჭრის დაწყების შემდეგ, ბევრმა დასავლელმა პოლიტიკოსმა, მათ შორის აშშ-ის პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა, გააჟღერა მოსაზრება, რომ რუსეთმა შეიძლება შეუტიოს ნატოს ერთ-ერთ ქვეყანას, თუკი უკრაინის ომში წარმატებას მიაღწევს.
სააგენტო dpa-ს ცნობით, Steadfast Defender-ის მანევრის სცენარი არის რუსეთის თავდასხმა ალიანსის ერთ-ერთ ქვეყანაზე, რაც იწვევს ბლოკის კოლექტიური თავდაცვის ხელშეკრულების მე-5 მუხლის ამოქმედებას.

НАТО проводит учения против удара «практически равного противника»
Североатлантический союз начинает сегодня крупнейшие за последние почти 40 лет учения, симулирующие конфликт с «практически равным противником».
В учениях «Стойкий защитник» будут задействованы около 90 тысяч человек из стран НАТО и кандидат на вступление в союз – Швеция. Манёвры продлятся до конца мая на территории от Норвегии до Румынии.
В учениях «Стойкий защитник» также примут участие более 50 кораблей, свыше 80 истребителей, вертолётов и беспилотников и не менее одной тысячи боевых машин. Как заявил главнокомандующий Объединенными вооруженными силами НАТО в Европе Кристофер Каволи, учения покажут, что НАТО может проводить и поддерживать сложные операции на суше, море, в воздухе, киберпространстве и космосе «в течение нескольких месяцев».
Последние учения такого масштаба НАТО проводил в 1988 году, в них участвовали около 125 тысяч солдат.
После начала полномасштабного российского вторжения в Украину многие западные политики, включая президента США Джо Байдена, выдвигали тезис, что Россия может напасть на одну из стран НАТО в случае, если добьётся успеха в украинской войне. Москва такие планы отрицает.
По информации агентства dpa, сценарий маневров «Стойкий защитник» – нападение России на одну из стран НАТО, которое приводит в действие статью 5 договора Североатлантического союза о коллективной обороне.