“ტერორიზმის შესახებ ცრუ შეტყობინებების ფაქტზე სუს-ის მიერ იდენტიფიცირებულია საზღვარგარეთ მყოფ პირთა წრე”
22/01/2024 04:51:10 სამართალი
“ტერორიზმის შესახებ ცრუ შეტყობინებების ფაქტზე სუს-ის მიერ იდენტიფიცირებულია საზღვარგარეთ მყოფ პირთა წრე”, - ამის შესახებ უწყების მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამი.
მიმდინარე წლის 21 იანვარს, შემოსული იქნა შეტყობინებები ქალაქ ბათუმში სხვადასხვა ლოკაციაზე შესაძლო ასაფეთქებელი მოწყობილობების განთავსების შესახებ.
მიღებულ შეტყობინებებთან დაკავშირებით, სპეციალური ღონისძიებები იქნა გატარებული სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრტერორისტული დანაყოფებისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ქ.ბათუმის სავაჭრო ცენტრებსა და სასწავლო დაწესებულებებში, სადაც ასაფეთქებელი ნივთიერება ან მოწყობილობა აღმოჩენილი არ ყოფილა.
ამ ეტაპზე მოპოვებული ოპერატიული მონაცემების ანალიზით, შეტყობინებები ასაფეთქებელი მოწყობილობების განთავსების შესახებ განხორციელდა ქვეყნის ფარგლებს გარედან, სადაც მიზანმიმართულად მითითებული იქნა არასრულწლოვანი საქართველოს მოქალაქის სარგებლობაში არსებული მობილური ტელეფონის ნომერი.
გამოძიება მიმდინარეობს სისხლის სამართლის საქმეზე, ტერორიზმის შესახებ ცრუ შეტყობინების ფაქტზე.
მიმდინარე ოპერატიული და საგამოძიებო ღონისძიებების ფარგლებში, შეტყობინებების ინიციატორის იდენტიფიცირების მიზნით, დახმარებისათვის ეცნობათ პარტნიორ უწყებებს.
ამასთან, გვსურს საზოგადოებას ვაცნობოთ, რომ 2023 წლის 30 დეკემბერს და მიმდინარე წლის 17 იანვარს ცრუ შეტყობინებები, გალერეა თბილისში ტერორისტული თავდასხმის შესახებ მიღებული იქნა საზღვარგარეთიდან და ის უკავშირდება საერთაშორისო ქსელურ თამაშებს, სადაც ჩართული არიან არასრულწლოვანი პირები სხვადასხვა ქვეყნიდან, მათ შორის საქართველოდან.
ასევე, ხსენებული შეტყობინებების ინიციატორებად იდენტიფიცირებულია საზღვარგარეთ მყოფ კონკრეტულ პირთა წრე. ფაქტთან დაკავშირებით გატარებული იქნა შესაბამისი სპეციალური ღონისძიებები.
საქმეზე გამოძიებას აწარმოებს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრტერორისტული ცენტრი"- ნათქვამია ინფორმაციაში.

СГБ Грузии: ложные сообщения о терроризме поступили из-за рубежа
Служба государственной безопасности (СГБ) Грузии прокомментировала информацию о возможной террористической угрозе в стране.
21 января в Батуми была объявлена эвакуация во всех крупных торговых центрах города, 20 января – в батумском аэропорту. Кроме того, в телеграме появилась угроза о якобы планируемых терактах в учебных заведениях и мечетях.
«21 января текущего года поступили сообщения о возможном размещении взрывных устройств в разных локациях в Батуми. В связи с полученными сообщениями контртеррористическое отделение СГБ и министерство внутренних дел провели специальные мероприятия в торговых центрах и учебных заведениях Батуми, в которых взрывчатое вещество или взрывное устройство не было найдено. На основе анализа оперативных данных, полученных на этом этапе, сообщения о размещении взрывных устройств были сделаны из-за границы, при этом умышленно был указан номер мобильного телефона, которым пользовался несовершеннолетний гражданин Грузии», – говорится в заявлении СГБ.
По факту ложного сообщения о терроризме возбуждено уголовное дело. Дело расследует Контртеррористический центр СГБ.
«В рамках проводимых оперативно-розыскных мероприятий с целью установления инициатора сообщений для оказания помощи были уведомлены ведомства стран-партнеров», – заявили в ведомстве.
В СГБ отметили, что сообщения о минировании столичного торгового центра «Галерия Тбилиси» 30 декабря и 17 января также поступили из-за границы и были связаны «с международными онлайн-играми с участием несовершеннолетних из разных стран, включая Грузию».
«Инициаторами упомянутых сообщений также идентифицирована определенная группа лиц за рубежом. В связи с этим были приняты соответствующие меры», – отметили в ведомстве.