საფეხბურთო კლუბ "თელავს" რუსი სპეციალისტი გაწვრთნის
საფეხბურთო კლუბ "თელავის" მწვრთნელად 50 წლის რუსი სპეციალისტი ოლეგ ვასილენკო გაწვრთნის,– ამის შესახებ ინფორმაცია თავად კლუბმა გაავრცელა.
როგორც იტყობინებიან, ვასილენკომ მწვრთნელობა 1996 წელს მშობლიურ "სტავროპოლში" დაიწყო, შემდეგ ცსკას აკადემიის ახალგაზრდული სექტორი ებარა. ასევე მწვრთნელად მუშაობდა კლუბებში: "სატურნი", ბელარუსის მინსკის" დინამო", "კრასნოდარი", "ანჟი", "ურალი", "სოჩი", ლატვიის "რფს რიგა", ლიეტუვას "ტრაკაი", კალინინგრადის "ბალტიკა". ბოლოს ვლადიკავკაზის "ალანიას" წვრთნიდა, „2012/2013 წლების სეზონში ბრაზილიელ რობერტო კარლოსს ავარჯიშებდა. მუშაობდა ჰოლანდიელი მწვრთნელის, გუუს ჰიდინკის თანაშემწედ".
პრესსამსახური აქვეყნებს უსი მწვრთნელის კომენტარსაც.
"პირველ რიგში, ვიმედოვნებ, რომ ქართულს აქეთ მასწავლით. "თელავის" შესახებ ბევრი ვიცი და მჯერა, ერთობლივი, მუხლჩაუხრელი მუშაობით ბევრს მივაღწევთ და უფრო მეტად განვვითარდებით. ზოგადად, ბევრმა შეიძლება საქართველოში ვერ გამიგოს და მერწმუნეთ, კრიტიკისთვისაც მზად ვარ, თუმცა მე საქართველოში ძალიან ბევრი მეგობარი მყავს და ჩემი დიდი ხნის ნატვრაც ავიხდინე. გულით მინდა, საფეხბურთო კლუბი "თელავი" ევროპაზე გავიყვანო და ევროთასებზე ვითამაშოთ", - ამბობს ვასილენკო.
იტყობინებიან, რომ კლუბი 51 წლის ბერძენმა მწვრთნელმა გეორგიოს კოსტისმა ერთი კვირის წინ დატოვა კონტრაქტის დასრულება შემდეგ.

Российский тренер возглавил грузинский клуб «Телави»
50-летний российский специалист Олег Василенко назначен главным тренером грузинского клуба «Телави». Последним местом работы Василенко была владикавказская «Алания», которую он покинул осенью 2023 года. Также Василенко возглавлял «Факел», «Урал», «Сочи» и ряд других российских команд.
Клуб «Телави» опубликовал слова Василенко, сказанные после подписания контракта: «Гамарджоба. Приветствую всех, и в первую очередь, я надеюсь, что вы скоро научите меня здесь грузинскому языку. Честно говоря, я очень рад, что нахожусь здесь, я действительно многое знаю о «Телави» и верю, что совместным трудом мы многого добьемся. Ребята, давайте постараемся как можно больше, поработаем ради общего дела, успеха. Многие могут не понять меня в Грузии, и поверьте, я готов к критике, однако у меня много друзей в Грузии, и я исполнил свое давнее желание. Повторю, я пришел сюда для успеха и хочу вывести футбольный клуб «Телави» в Европу и поиграть в еврокубках».
Российскому «Матч ТВ» Василенко рассказал, что контракт рассчитан на один сезон. На вопрос, обращал ли он внимание на «не самые простые политические отношения между Россией и Грузией» при подписании контракта, он ответил: «Я задал такой вопрос, сказали, что все в порядке, сложностей не будет. Находясь в Грузии, понял, что нет никаких проблем — все общаются и помогают друг другу».
«Телави» в прошлом сезоне финишировал на восьмом месте в чемпионате Грузии и добился сохранения прописки в высшем дивизионе в переходных матчах.