პრემიერი: ომი გადავიტანეთ 2008 წელს და რუსეთი განაგრძობს ჩვენი მიწების ოკუპაციას. უსაფრთხოების სფეროში გამოწვევის მიუხედავად, შევძელით უპრეცედენტო და უწყვეტი მშვიდობისა და სტაბილურობის ათწლეულის უზრუნველყოფა, რამაც საქართველოს კეთილდღეობა და ეკონომიკური ზრდა მოუტანა
18/01/2024 11:36:16 პოლიტიკა
ომი გადავიტანეთ 2008 წელს, და მას შემდეგ რუსეთმა სამხედრო ბაზები ააშენა ჩვენს ტერიტორიაზე და განაგრძობს ჩვენი მიწების ოკუპაციას. თუმცა, უსაფრთხოების სფეროში ამ გამოწვევის მიუხედავად, შევძელით უპრეცედენტო და უწყვეტი მშვიდობისა და სტაბილურობის ათწლეულის უზრუნველყოფა, - ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა დავოსის ეკონომიკური ფორუმის ფარგლებში გამართულ პანელურ დისკუსიაზე - "ევრაზიის ახალი განთიადი?" გამოსვლისას განაცხადა.
მთავრობის მეთაურის თქმით, დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდეგ მსგავსი მშვიდობიანი და სტაბილური მდგომარეობა ქვეყანაში არ ყოფილა.
„რაც შეეხება სამხრეთ კავკასიის უსაფრთხოებას, უპირველეს ყოვლისა, უნდა ვახსენო, რაც თქვენ, ალბათ, გახსოვთ, - ჩვენი სუვერენული ტერიტორიების ოკუპაცია. რუსეთს კვლავ ოკუპირებული აქვს ჩვენი მიწების 20%. გუშინ გვქონდა ამ საკითხზე საუბარი. ომი გადავიტანეთ 2008 წელს, და მას შემდეგ რუსეთმა სამხედრო ბაზები ააშენა ჩვენს ტერიტორიაზე და განაგრძობს ჩვენი მიწების ოკუპაციას. თუმცა, უსაფრთხოების სფეროში ამ გამოწვევის მიუხედავად, შევძელით უპრეცედენტო და უწყვეტი მშვიდობისა და სტაბილურობის ათწლეულის უზრუნველყოფა, რამაც საქართველოს კეთილდღეობა და ეკონომიკური ზრდა მოუტანა. დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდეგ არ გვქონია მსგავსი მშვიდობიანი და სტაბილური მდგომარეობა ქვეყანაში“, - განაცხადა პრემიერმა.

Prime Minister: We passed the war in 2008 and Russia continues to occupy our lands - despite the security challenge, we have managed to ensure a decade of unprecedented and continuous peace and stability
18/01/2024 11:36:16 Politic
We ended the war in 2008 and since then Russia has built military bases on our territory and continues to occupy our lands, however, despite this challenge in the field of security, we were able to ensure an unprecedented and continuous decade of peace and stability, - said the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili at the Davos Economic Forum. At the panel discussion held within the framework - "A new dawn of Eurasia?" he said during his speech.
According to the head of the government, there was no such peaceful and stable situation in the country after the restoration of independence.
"As for the security of the South Caucasus, first of all, I should mention what you probably remember - the occupation of our sovereign territories. Russia still occupies 20% of our lands. We had a conversation about this issue yesterday. We ended the war in 2008, and since then, Russia has built military bases on our territory and continues to occupy our lands. However, despite this security challenge, we have been able to ensure an unprecedented and uninterrupted decade of peace and stability, which has brought prosperity and economic growth to Georgia. After the restoration of independence, we have not had such a peaceful and stable situation in the country," said the Prime Minister.