საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით მთავრობის სხდომა გაიმართა
საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის ხელმძღვანელობით მთავრობის ადმინისტრაციაში მთავრობის სხდომა გაიმართა.
მთავრობის ადმინისტრაციის პრეს–სამსახურის ცნობით, მთავრობის წევრებმა სამი საკითხი განიხილეს, რომელთა შორის იყო საქართველოს მთავრობის განკარგულების პროექტი უსახლკარო, მძიმე საცხოვრებელ პირობებში მყოფი მრავალშვილიანი ოჯახების განსახლების მიზნობრივი სახელმწიფო პროგრამის დამტკიცების თაობაზე. პროგრამის ფარგლებში მძიმე საცხოვრებელ პირობებში მყოფ 1000-ამდე ოჯახს სახელმწიფო ახალ საცხოვრებელ ფართებს გადასცემს. პროგრამის ჯამური ბიუჯეტი 50 000 000 ლარს შეადგენს.
"პროგრამის მიზანი სოციალურად დაუცველი, უსახლკარო მრავალშვილიანი ოჯახების მხარდაჭერა და მათთვის ღირსეული საცხოვრებელი პირობების შექმნაა.
პროგრამის ბენეფიციარი შეიძლება იყოს ოჯახი 3 და მეტი არასრულწლოვანი ბავშვით, რომლის ყველა წევრი რეგისტრირებულია სოციალური მომსახურების სააგენტოს სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში.
პროგრამით სარგებლობა შეუძლიათ ოჯახებს, რომელთა არცერთი წევრი რეგისტრირებული არ არის დევნილთა, ეკომიგრანტთა და საარსებო წყაროებით უზრუნველყოფის სააგენტოს დევნილთა ან ეკომიგრანტი ოჯახების ერთიან ელექტრონულ მონაცემთა ბაზაში. ასევე − თუ უსახლკარო ოჯახის წევრს სახელმწიფოსგან უკვე მიღებული არ აქვს საცხოვრებელი ფართი ან სათანადო ფულადი კომპენსაცია საცხოვრებელი ფართის შესაძენად.
ამ და სხვა კრიტერიუმების შეფასების შემდეგ ოჯახების განსახლების საკითხს შესაბამისი კომისია გადაწყვეტს.
პროგრამა 2025 წლის ბოლომდე გაგრძელდება. ოჯახების განსახლება განხორციელდება საქართველოს ნებისმიერ ადმინისტრაციულ-ტერიტორიულ ერთეულში", – ნათქვამია მთავრობის ადმინისტრაციის პრეს–სამსახურის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

Государство предоставит новые жилплощади около 1000 семьям, находящимся в трудных жилищных условиях
В администрации правительства, под руководством премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили, состоялось заседание правительства.
Члены правительства обсудили три вопроса, среди которых был проект распоряжения правительства Грузии об утверждении целевой государственной программы по расселению бездомных, многодетных семей, находящихся в тяжелых жилищных условиях.
По информации администрации правительства, в рамках программы государство предоставит около 1000 семьям, находящихся в трудных жилищных условиях, новые жилплощади. Общий бюджет программы составляет 50 000 000 лари.
Согласно информации, распространенной правительством Грузии, целью программы является поддержка социально уязвимых, бездомных многодетных семей и создание для них достойных условий жизни.
«Бенефициаром программы может стать семья, имеющая трех и более несовершеннолетних детей, все члены которой зарегистрированы в единой базе данных социально уязвимых семей Агентства социального обслуживания. Воспользоваться программой могут семьи, члены которых не зарегистрированы в единой электронной базе Агентства по делам беженцев, эко-мигрантов и обеспечения средств существования. Также, если бездомный член семьи еще не получил от государства жилплощадь или соответствующую денежную компенсацию на приобретение жилплощади. После оценки этих и других критериев соответствующая комиссия примет решение по вопросу предоставления жилья семьям. Программа продлится до конца 2025 года. Расселение семей будет осуществлено в любую административно-территориальную единицу Грузии», — говорится в информации, распространенной администрацией правительства.