მედია: გერმანიიდან იარაღის ექსპორტი რეკორდს ხსნის
2023 წელს გერმანიის მთავრობამ გასცა 40%–ით მეტი ნებართვა იარაღის ექსპორტზე, ვიდრე წინა წელს, რაც 11,7 მილიარდ ევროზე მეტს შეადგენს. ეს არის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი გერმანიის ისტორიაში, იუწყება საინფორმაციო სააგენტო dpa ეკონომიკის სამინისტროს მონაცემებზე დაყრდნობით. შესაბამისი კითხვით უწყებას ბუნდესტაგის წევრმა სარა ვაგენკნეხტ სევიმ მიმართა.
ამ ინფორმაციის თანახმად, წინა რეკორდს, რომელიც 2021 წელს დამყარდა – 9,35 მილიარდი ევრო - 25%–ით გადააჭარბა დეკემბრის შუა რიცხვების მონაცემებმა.
დოკუმენტში წარმოდგენილი მონაცემები ეხება 2023 წლის 1 იანვრიდან 12 დეკემბრის ჩათვლით პერიოდს, რა დროსაც სამთავრობო კოალიციამ დაამტკიცა 6,15 მილიარდი ევროს იარაღის და 5,67 მილიარდი ევროს ღირებულების სხვა სამხედრო პროდუქციის ექსპორტი. მთლიანი თანხის თითქმის 90% გამიზნული იყო ევროკავშირისა და ნატოს ქვეყნებისთვის, უკრაინისა და სხვა მოკავშირეებისთვის, როგორიცაა იაპონია, ავსტრალია და სამხრეთ კორეა.
დამტკიცებული ექსპორტის მესამედზე მეტი - 4,15 მილიარდი ევრო - უნდა დაეხმაროს უკრაინას თავდაცვით ომში რუსეთის შეჭრის წინააღმდეგ.
ე.წ. მესამე ქვეყნებისთვის, როგორიცაა ისრაელი, არაბთა გაერთიანებული საამიროები ან საუდის არაბეთი, გერმანიის მთავრობამ დაამტკიცა 1,76 მილიარდი ევროს ღირებულების იარაღისა და სამხედრო ტექნიკის ექსპორტი.

СМИ: в 2023 году Германия установила рекорд по экспорту оружия – более трети поставок были для Украины
27/12/2023 11:00:50 Мир
Правительство Германии установило новый рекорд по экспорту вооружений в 2023 году, санкционировав продажу на сумму не менее 11,71 миллиарда евро, главным образом за счет помощи Украине. Эта цифра была обнародована в среду после того, как Министерство экономики ответило на письменное обращение депутата Бундестага, попавшее в распоряжение агентства DPA.
Предыдущий рекорд в 9,35 млрд евро с 2021 года уже был превышен на 25% к середине декабря. По сравнению с 2022 годом этот рост составил 40%.
По данным агентства, более трети утвержденного экспорта ушли в Украину для ее оборонной кампании против российских войск на общую сумму 4,15 миллиарда евро.
Эти цифры касаются периода с 1 января по 12 декабря, за это время Германия одобрила поставки оружия на сумму 6,15 млрд. евро и другого военного оборудования на 5,57 млрд. евро. Почти 90% пошли в страны ЕС и НАТО, Украину и страны, приравненные к странам НАТО с точки зрения контроля за экспортом вооружений – например, в Японию, Австралию и Южную Корею. Для так называемых третьих стран, таких как Израиль, Объединенные Арабские Эмираты или Саудовская Аравия, немецкое правительство дало разрешение на продажу оружия и другого оборонного оборудования немецкого производства на сумму 1,76 млрд евро.