უკრაინის საჰაერო ძალები: მტრის მორიგი თავდასხმისას 46 დრონიდან 32 განადგურდა
უკრაინის საჰაერო ძალების ცნობით, რუსულმა ძალებმა უკრაინის რეგიონებს ოთხშაბათს ღამით 46 "შაჰედის" ტიპის თავდასხმის დრონით შეუტიეს, მათგან 32 საჰაერო თავდაცვამ მოიგერია.
"27 დეკემბრის ღამეს რუსი დამპყრობლები თავს დაესხნენ შაჰედის ტიპის თავდასხმის თვითმფრინავებს ორი მიმართულებიდან: ბალაკლავა - ოკუპირებული ყირიმი, პრიმორსკო-ახტარსკი - რუსეთის ფედერაციის კრასნოდარის ტერიტორია. საერთო ჯამში, დაფიქსირდა 46 შაჰედ-136/131 გაშვება",– ნათქვამია დილის ანგარიშში.
საჰაერო თავდასხმის მოგერიებაში მონაწილეობდნენ უკრაინის საჰაერო ძალების და თავდაცვის ძალების ტაქტიკური ავიაცია, საზენიტო სარაკეტო დანაყოფები და მობილური საცეცხლე ჯგუფები.
საჰაერო ძალები აღნიშნავენ, რომ უპილოტო საფრენი აპარატების უმეტესობა, რომელთა ჩამოგდებაც ვერ მოხერხდა, თავს დაესხნენ პრონტისპირა ტერიტორიას, კერძოდ ხერსონის რეგიონს. კიდევ რამდენიმე დრონი დაეცა უშედეგოდ.
საჰაერო თავდაცვა მოქმედებდა ნიკოლაევის, ოდესის, ხერსონის, დნეპროპეტროვსკის, ვინიცას, ზაპოროჟიეს, ხმელნიცკის და კიროვოგრადის რეგიონებში.

Украинские ПВО сбили 32 из 46 запущенных военными РФ дронов
Российские войска в ночь на 27 декабря атаковали Украину 46 ударными беспилотниками, 32 из них были уничтожены. Об этом сообщает командование Воздушных сил ВСУ.
Противовоздушная оборона работала в Николаевской, Одесской, Херсонской, Днепропетровской, Винницкой, Запорожской, Хмельницкой и Кировоградской областях. "Большинство беспилотников, которые не удалось сбить, атаковали прифронтовые территории, в частности Херсонскую область", – говорится в сообщении.
В Одессе были слышны звуки взрывов, сообщил телеканал Суспільне Одесса.
По данным украинских военных, обломки сбитых в Одессе дронов упали на незаселенную новостройку и дачные дома. В результате погиб один человек, трое получили ранения.
В Херсоне в результате атаки беспилотников повреждены торговый центр, многоквартирные дома и складские помещения.
Министерство обороны России заявило, что в ночь на 27 декабря средства ПВО сбили два беспилотника над территориями Белгородской и Ростовской областей. За три часа до этого о сбитом беспилотнике писал губернатор Ростовской области России Василий Голубев.