გერმანიამ უკრაინას იარაღის ახალი პარტია გადასცა
პარასკევს, 22 დეკემბერს გერმანიამ განაახლა უკრაინისთვის მიწოდებული სამხედრო დახმარების სია. ბერლინმა კიევს დამატებითი საზენიტო თვითმავალი იარაღი Gepard გადასცა, ნათქვამია გერმანიის მთავრობის პრესსამსახურის განცხადებაში.
აღნიშნულია, რომ უკრაინამ გერმანიიდან მიიღო სამი საზენიტო იარაღი Gepard და მათთვის 30240 საბრძოლო მასალა.
ასევე, სამხედრო დახმარების ახალ პაკეტში შევიდა: 10 უპილოტო საფრენი აპარატი; საბრძოლო მასალა Leopard 2A6–ისთვის; 2 HX81 ტრაქტორი; 5 HX81 ნახევრადმისაბმელი; 8 Zetros სატვირთო; 2 WiSENT 1 MC ნაღმების გაწმენდის მანქანა; 2 სასაზღვრო მანქანა; 8 მანქანა; 2 AMPS საკომუნიკაციო დაცვის სისტემა ვერტმფრენებისთვის; 2500 155 მმ ჭურვი; 25536 40 მმ-იანი ჭურვები ავტომატური ყუმბარმტყორცნისთვის.
განცხადებაში ნათქვამია, რომ მარაგი გაიცემა სამრეწველო საწყობებიდან და ფინანსდება გერმანული ფონდების მიერ უსაფრთხოების შესაძლებლობების გაძლიერების მიზნით.
„ზოგიერთ მარაგს სჭირდება მოდერნიზაცია ან მათი წარმოება გრძელდება. ასევე მიმდინარეობს სასწავლო ღონისძიებები“, - განმარტავენ პრესსამსახურში.
მანამდე ცნობილი გახდა, რომ გერმანია დამატებით 88,5 მილიონ ევროს გამოყოფს უკრაინის ენერგოსისტემის მდგრადობის გასაძლიერებლად. 15 დეკემბერს შინაგან საქმეთა ფედერალურმა და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ უკრაინას 6,1 მილიონი ევროს ოდენობის ყოვლისმომცველი ჰუმანიტარული დახმარება გაუწიეს.

Германия передала Украине три зенитные установки Gepard, 155-мм боеприпасы и дроны
Правительство Германии в пятницу, 22 декабря, обновило перечень военной помощи Украине, сообщив о передаче трех самоходных зенитных установок Gepard с запчастями в дополнение к 49 уже переданным.
Это следует из перечня на сайте правительства ФРГ, сообщает "Европейская правда".
К трем СЗУ Gepard Германия передала Украине 30 240 снарядов, а также 2 500 боеприпасов калибра 155 мм из запасов Бундесвера и промышленности.
В перечне упоминается предоставление двух танков для разминирования Wisent 1, 10 разведывательных беспилотников Vector, двух авто для патрулирования границы и двух систем самозащиты для вертолетов AMPS.
Ведущие интеллектуалы Германии требуют от правительства более активной помощи Украине
Также Украина получила восемь тяжеловозов Zetros, два седельных тягача 8x8 HX81 и пять полуприцепов, восемь автомобилей со склада Бундесвера и промышленности и 25 536 боеприпасов калибра 40 мм и неуказанное количество медицинских средств.
На прошлой неделе в перечне переданной Германией военной помощи Украине были зенитно-ракетный комплекс Patriot и ракеты к нему.
Напомним, ранее канцлер Германии Олаф Шольц заявлял, что Германия должна быть готова к увеличению поддержки Украины на фоне ослабления поддержки другими.