საელჩო: პრაღის უნივერსიტეტთან სროლის შედეგად დაღუპულთა შორის საქართველოს მოქალაქეები არ არიან, ავამოქმედეთ "ცხელი ხაზი"
21/12/2023 16:53:11 პოლიტიკა
ჩეხეთში საქართველოს საელჩო აცხადებს, რომ პრაღის უნივერსიტეტთან სროლის შედეგად დაღუპულთა შორის საქართველოს მოქალაქეები არ არიან.
მისივე ცნობით, საელჩოში ამოქმედდა "ცხელი ხაზი".
"საქართველოს მოქალაქეთა საყურადღებოდ! დღეს, ქ. პრაღაში, კარლის უნივერსიტეტში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით, საგანგებოდ, 24 საათიან რეჟიმში ამოქმედდა საქართველოს საელჩოს "ცხელი ხაზი": +420 777 222 053, საჭიროების შემთხვევაში გთხოვთ, დაგვიკავშირდეთ აღნიშნულ ნომერზე!
ამ დროისთვის არსებული ინფორმაციით, საქართველოს მოქალაქეები არ არიან გარდაცვლილებს და დაშავებულებს შორის. საელჩო აქტიურ რეჟიმში ხაზზე რჩება ჩეხეთის ყველა შესაბამის სამსახურთან", – ნათქვამია დიპლომატიურ უწყების მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
ჩეხეთის ტელევიზია ჩტ-24-ის ცნობით, პრაღაში სროლის შედეგად 11 ადამიანი დაიღუპა, ხოლო 30 დაიჭრა. ლიკვიდირებულია თავდამსხმელიც. მისი ვინაობა და თავდასხმის მოტივი ჯერ–ჯერობით უცნობია.

Посольство Грузии в Чехии запустило горячую линию
«В связи с событиями, произошедшими в городе Прага, в Карловом университете, сегодня активизирована круглосуточная горячая линия посольства Грузии: +420 777 222 053, при необходимости обращайтесь по указанному номеру».
Кроме того, в посольстве сообщают, что по имеющейся на данный момент информации, среди погибших и раненых нет граждан Грузии.
«Посольство остается на активной связи со всеми соответствующими службами Чехии», – говорится в сообщении посольства Грузии в Чехии.
Начальник полиции Чехии Мартин Вондрашек сообщил, что подозреваемый вдохновлялся «подобным нападением, совершенным недавно в России». В МВД сообщили, что инцидент в университете «не связан с терроризмом». Оружие нападавшего было приобретено легально.
Позднее чешская полиция сообщила, что подозреваемый, вероятно, причастен к другому громкому убийству, совершенному в лесопарке на окраине Праги 15 декабря. Тогда были убиты 32-летний мужчина и двухмесячный ребенок.Президент Чехии Петр Павел и правительство объявили в субботу 23 декабря день траура.