უკრაინამ სამედიცინო კანაფის ლეგალიზების შესახებ კანონპროექტს მხარი დაუჭირა
უკრაინის საკანონმდებლო ორგანომ მეორე მოსმენით მიიღო კანონპროექტი სამედიცინო კანაფის ლეგალიზაციის შესახებ. კანონპროექტს 248 დეპუტატმა მისცა ხმა, 16 წინააღმდეგი იყო, 33-მა თავი შეიკავა, 40-მა კი მონაწილეობა არ მიიღო კენჭისყრაში.
უკრაინაში სამედიცინო მარიხუანის ლეგალიზაციის აუცილებლობაზე 2016 წლიდან საუბრობენ. 2023 წლის ივლისში კანონპროექტი პირველი მოსმენით დამტკიცდა. ამისკენ კანონმდებლებს მოუწოდა უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ, რომელმაც კანაფის ლეგალიზებას 2019 წელს საარჩევნო კამპანიის დროს დაუჭირა მხარი.
"ჩვენ საბოლოოდ გულწრფელად უნდა დავაკანონოთ კანაფზე დაფუძნებული მედიკამენტები ყველასთვის, ვისაც ეს სჭირდება. გვჭირდება შესაბამისი სამეცნიერო კვლევა და კონტროლირებადი უკრაინული წარმოება", -განაცხადა ზელენსკიმ.
ერთ–ერთი მიზეზი, რის გამოც დეპუტატები კანაფზე დაფუძნებული მედიკამენტების დაკანონებაზე შეთანხმდნენ, ომია. ზელენსკიმ აღნიშნა, რომ უკრაინა აპირებს შექმნას ევროპაში ძლიერი ფსიქიკური და ფიზიკური რეაბილიტაციის ინდუსტრია.
ლეგალიზაციას მხარი დაუჭირეს ცნობილმა ადამიანებმა, მათ შორის უკრაინელმა – ჟურნალისტებმა, სპორტსმენებმა, პოლიტიკოსებმა, მეცნიერებმა და ექიმებმა. აქტივისტებმა იმასაც აღნიშნავდნენ, რომ სამედიცინო კანაფის ლეგალიზაცია შეიძლება, პოსტტრავმული სტრესული აშლილობის (PTSD) მქონე ადამიანებსაც დაეხმაროს.

В Украине легализовали медицинский каннабис
Верховная Рада Украины во втором чтении приняла законопроект о легализации медицинского каннабиса. За проголосовали 248 депутатов, 16 – против, 33 человека воздержались, еще 40 не голосовали, - информирует "Радио Свобода".
Разговоры о необходимости легализации медицинской марихуаны шли в Украине с 2016 года. В июле 2023 года законопроект одобрили в первом чтении. К этому призвал президент Владимир Зеленский – он поддержал инициативу еще в ходе своей предвыборной кампании в 2019 году.
«Мы должны наконец честно легализовать для всех, кто в этом нуждается, лекарства на основе каннабиса. Соответствующие научные исследования и контролируемое украинское производство», – заявил он.
Одна из причин, по которой депутаты согласились легализовать лекарства на основе каннабиса, – война. Зеленский отмечал, что Украина намерена создать сильнейшую в Европе отрасль ментальной и физической реабилитации. Легализацию поддерживали известные украинцы, среди которых журналисты, спортсмены, политики, ученые и врачи. Активисты также указывали на то, что легализация медицинской марихуаны может помочь людям, страдающим от посттравматического стрессового расстройства (ПТСР).