ფაშინიანი პუტინს პასუხობს
სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა კომენტარი გააკეთა რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმირ პუტინის განცხადებაზე, რომ სომხეთმა თავად თქვა უარი მთიანი ყარაბაღზე და ის აზერბაიჯანის ნაწილად აღიარა.
„ეს თემა ბევრჯერ განიხილებოდა 2022 წლის სექტემბრის შემდეგ. 2020 წლის ნოემბერსა და დეკემბერში რუსეთის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ მთიანი ყარაბაღი აზერბაიჯანის ნაწილია. ეს განცხადებები არის საჯარო, სოციალურ ქსელებში, თუ არ ვცდები. პრესიდან გავიგე, რომ რუსეთი აპირებს მსგავსი განცხადებების გაკეთებას“, - განაცხადა ფაშინიანმა სომხეთის საზოგადოებრივ ტელევიზიასთან ინტერვიუში.
მისი თქმით, ეს განცხადება ეწინააღმდეგებოდა 2020 წლის 9 ნოემბრის სამმხრივ განცხადებას და 2021 წელს აზერბაიჯანი სომხეთის ტერიტორიაზე შეიჭრა.
„ჩვენ ამ საკითხთან დაკავშირებით მივმართეთ ОДКБ-ს და რუსეთს, რომლებთანაც გვაქვს ცალკე საკანონმდებლო ბაზა. ნულოვანი რეაქცია. შემდეგ გადავდექი, ეროვნული კრება დაიშალა. არჩევნები 20 ივნისისთვის დაინიშნა. იმ დღეებში რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სომხეთსა და აზერბაიჯანს ეწვია. დიდი ალბათობა იყო, სომხეთის მთავრობა სხვაგვარად რომ მოქცეულიყო, არჩევნები არ ჩატარდებოდა და სომხეთის რესპუბლიკა დაიშლებოდა“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
ფაშინიანმა ასევე კომენტარი გააკეთა რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლის მარია ზახაროვას ბოლო განცხადებაზეც. ზახაროვამ ჩამოთვალა ერევნის არაერთი ქმედება, „რის გამოც შეუძლებელი იყო სამმხრივი შეთანხმებების სრულად განხორციელება“.
„რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ვურჩევდი, წაიკითხოს 9 ნოემბრის სამმხრივი განცხადება მე-8 პუნქტის ჩათვლით. წაიკითხონ და ნახონ ვინ რა ვალდებულება ვერ შეასრულა. 9 ნოემბრის სამმხრივ განცხადებაში წერია, რომ აზერბაიჯანმა უნდა შეეტია მთიანი ყარაბაღისთვის და ამ დროს რუსი სამშვიდობოები თავშესაფრებში ყოფილიყვნენ?“ - თქვა ფაშინიანმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ რუსული სამშვიდობო კონტინგენტი მთიან ყარაბაღში რუსეთის ფედერაციის ფედერალური ასამბლეის გადაწყვეტილების საფუძველზე გაგზავნეს.
„და ფედერალური ასამბლეის ამ გადაწყვეტილებაში ნათქვამია, რომ სამშვიდობო კონტინგენტი არის იქ მშვიდობიანი მოსახლეობის დასაცავად. სად არის ახლა მთიანი ყარაბაღის მშვიდობიანი მოსახლეობა?“ - იკითხა ფაშინიანმა.
გარდა ამისა, სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა განაცხადა, რომ აზერბაიჯანთან მოლაპარაკების პროცესი გრძელდება და მიმდინარეობს ონლაინ რეჟიმში.

Пашинян прокомментировал слова Путина о том, что Армения сама отказалась от Карабаха
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал заявление президента России Владимира Путина о том, что Армения сама отказалась от Нагорного Карабаха, признав его частью Азербайджана.
«Эта тема много обсуждалась после сентября 2022 года. В ноябре и декабре 2020 года президент РФ заявил, что Нагорный Карабах является частью Азербайджана. Эти заявления публичны, есть в соцсетях, если не ошибаюсь. О том, что Россия собирается сделать такие заявления, я узнал из прессы», – сказал, по информации "Эха Кавказа", Пашинян в интервью Общественному телевидению Армении.
По его словам, это заявление противоречило трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, а в 2021 году Азербайджан вторгся на территорию Армении.
«Мы обратились по этому вопросу к ОДКБ и России, с которой у нас есть отдельная договорно-правовая база. Ноль реакции. Тогда я подал в отставку, Национальное Собрание было распущено. На 20 июня были назначены выборы. В эти дни Армению и Азербайджан посетил глава МИД РФ. Была высока вероятность, что если бы правительство Армении отреагировала иначе, выборы бы не состоялись, Республика Армения была бы распущена», – сказал Пашинян.
Пашинян также прокомментировал недавнее заявление представителя МИД России Марии Захаровой. Она перечислила ряд действий Еревана, «из-за которых так и не удалось в полной мере реализовать трехсторонние договоренности».
«Я бы посоветовал МИД РФ взять трёхстороннее заявление от 9 ноября и прочитать вплоть до 8 пункта включительно. Пусть прочитают и посмотрят, кто какое обязательство не выполнил. Т.е. в трехстороннем заявлении от 9 ноября написано, что Азербайджан должен напасть на Нагорный Карабах, а российские миротворцы в это время должны быть в укрытиях?», - сказал Пашинян.
Он указал и на то, что российский миротворческий контингент был командирован в Нагорный Карабах на основании решения Федерального Собрания РФ.
«И в этом решении Федерального Собрания указано, что миротворческий контингент находится там для защиты гражданского населения. Где сейчас гражданское население Нагорного Карабаха?», – сказал Пашинян.
Кроме того, премьер Армении сообщил, что переговорный процесс с Азербайджаном продолжается, он осуществляется и в режиме онлайн.