სომხეთი და აზერბაიჯანი ევროპული "მაგნიტსკის სიის" მხარდამჭერი ქვეყნების ჩამონათვალიდან ამოშალეს, საქართველო კი მასში ამ დრომდე არ ფიგურირებს
18/12/2023 21:28:17 კავკასია
სომხეთი და აზერბაიჯანი ამოშალეს იმ ქვეყნების ჩამონათვალიდან, რომლებიც ევროპული "მაგნიტსკის სიის" მოქმედების სამი წლით - 2026 წლის 8 დეკემბრამდე გახანგრძლივებას უჭერენ მხარს. რას უკავშირდება ეს ცვლილება, არ კონკრეტდება.
ორივე ეს ქვეყანა ჯერ კიდევ 18 დეკემბერს ევროპული საბჭოს საიტზე ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკური სამსახურის ხელმძღვანელ ზოჯეპ ბორელის სახელით გამოქვეყნებულ პრეს-რელიზში მოხსენიებული იყო ისეთი სახელმწიფოების გვერდში, როგორებიცაა ევროკავშირის წევრობის კანდიდატები ჩრდილოეთ მაკედონია, ჩერნოგორია, ალბანეთი, უკრაინა, მოლდოვა, ბოსნია და ჰერცეგოვინა, ასევე თავისუფალი ვაჭრობის ევროზონაში შემავალი ისლანდია, ლიხტენშტეინი და ნორვეგია.
ჩამონათვალში ამ დრომდე არ ფიგურირებს საქართველო, რომელიც ევროპულ "მაგნიტსკის სიას" 2020 წელს შეუერთდა, თუმცა მას შემდეგ მისი პროლონგაციისთვის მხარი არ დაუჭერია.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს, როგორც ევროკავშირის წევრობის კანდიდატ სახელმწიფოს, ევროკომისიის რეკომენდაციების თანახმად, ევალება, "აამაღლოს ევროკავშირის საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის აღსრულების დონე".
ცნობისთვის: ე.წ. ევროპული "მაგნიტსტის სია" იმ შეზღუდვების ჩამონათვალია, რომელსაც ბრიუსელი "ადამიანის უფლებების სერიოზული დარღვევების" ჩამდენთა მიმართ აწესებს. ამ რეჟიმის ფარგლებში ევროკავშირის ტერიტორიაზე შესვლის აკრძალვა და ფინანსური აქტივების გაყინვა ეხებათ მოქალაქეებს, ძალოვან უწყებებსა და კოპანიებს რუსეთიდან, ირანიდან, ჩინეთიდან, ჩრდილოეთ კორეიდან, სირიიდან და რიგი სხვა სახელმწიფოებიდან. სხვებთან ერთად, ევროპულ "მაგნიტსკის სიაში" ფიგურირებენ რუსი მაღალჩინსნები, კერძოდ, სახელმწიფო საგამოძიებო კომიტეტის თავმჯდომარე ალექსანდრე ბასტრიკინი, გენერალური პროკურორი იგორ კრასნოვი, როსგვარდიის დირექტორი ვიქტორ ზოლოტოვი, სასაჯელაღსრულების სახელმწიფო სამსახურის დირექტორი ალექსანდრე კალაშნიკოვი.
პირველად "მაგნიტსკის სია" 2012 წელს აშშ-მა მიიღო. ეს სახელი მას რუსი საგადასახადო კოსულტანტის - სერგეი მაგნიტსკის პატივსაცემად მიენიჭა, რომელიც 2009 წლის ბოლოს მოსკოვის ციხეში ნაწამები გარდაიცვალა.

Армения и Азербайджан удалены из списка стран, поддержавших «список Магнитского»
Армения и Азербайджан удалены из числа стран, поддержавших решение ЕС о продлении на три года, до 8 декабря 2026 года европейского «списка Магнитского». С чем это связано, не сообщается, - информирует "Эхо Кавказа".
Армения и Азербайджан были указаны в пресс-релизе, опубликованном на сайте Европейского Совета от имени главы внешнеполитической службы ЕС Жозепа Борреля вместе со странами-кандидатами ЕС – Северной Македонией, Черногорией, Албанией, Украиной, Молдовой, Боснией и Герцеговиной; входящими в Европейскую зону свободной торговли Исландией, Лихтенштейном и Норвегией.
Среди стран, поддержавших продление европейского «списка Магнитского», по-прежнему нет Грузии. Грузинская служба Радио Свобода ожидает ответа в связи с этим от МИД Грузии.
В 2020 году Грузия присоединилась к европейскому «списку Магнитского», однако в более поздних решениях – о продлении санкций – страна не указана.
В рамках этого режима запрет на въезд в ЕС и заморозка финансовых активов на территории стран Евросоюза введены против граждан, силовых структур и компаний из России, Ирана, Китая, КНДР, Сирии и других государств. Среди прочих в санкционном списке фигурирует ряд российских высокопоставленных лиц – бывший директор ФСИН Александр Калашников, председатель Следственного комитета РФ Александр Бастрыкин, генпрокурор РФ Игорь Краснов и директор Росгвардии Виктор Золотов.
Первыми «акт Магнитского» приняли в 2012 году Соединенные Штаты, назвав этот закон в честь российского налогового консультанта Сергея Магнитского, погибшего в конце 2009 года в московской тюрьме «Матросская тишина».Грузии, получившей статус кандидата на вступление в ЕС, необходимо, согласно рекомендации Еврокомиссии, «повысить уровень соблюдения внешней политики и политики безопасности ЕС».