საქართველოს გერმანიის შინაგან საქმეთა ფედერალური მინისტრი ნენსი ფეზერი ეწვია
გერმანიის შინაგან საქმეთა ფედერალური მინისტრი ნენსი ფეზერი, დელეგაციასთან ერთად, საქართველოს ოფიციალური სამუშაო ვიზიტით პირველად ეწვია. ამის შესახებ ინფორმაციას საქართველოს შს სამინისტრო ავრცელებს.
უწყების ცნობით, თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში ფედერალურ მინისტრს საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე – ალექსანდრე დარახველიძე და გერმანიის ფედერალურ რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ლევან იზორია დახვდნენ.
„ვიზიტის ფარგლებში, ნენსი ფეზერი შეხვედრებს გამართავს საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან, ირაკლი ღარიბაშვილთან და შინაგან საქმეთა მინისტრთან, ვახტანგ გომელაურთან.
აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წლის 15 დეკემბერს, გერმანიის პარლამენტმა მიიღო საკანონმდებლო აქტი საქართველოს უსაფრთხო წარმოშობის ქვეყნად აღიარების შესახებ. გერმანიის მთავრობის მხრიდან მიღებული ეს გადაწყვეტილება ადასტურებს, რომ საქართველო არის სამართლებრივი და დემოკრატიული სახელმწიფო, სადაც უზრუნველყოფილია ადამიანის უფლებების სათანადო დაცვა.
ვიზიტის ფარგლებში დაგეგმილია საქართველოს მთავრობასა და გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის მთავრობას შორის მიგრაციისა და მობილობის შესახებ შეთანხმების ხელმოწერა. შეთანხმება მიზნად ისახავს შრომითი მიგრაციისა და განათლების მიმართულებით საქართველოსა და გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკას შორის თანამშრომლობის გაძლიერებას, ამასთანავე ქართველი სტუდენტებისა და მკვლევარებისთვის მეტი ინტენსივობით განხორციელდება საგანმანათლებლო და სტაჟირების პროგრამები.
გარდა ზემოანიშნულისა, შეთანხმება ითვალისწინებს არალეგალური მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის გაძლიერებას, რაც გულისხმობს თანამშრომლობის განმტკიცებას საქართველოს იმ მოქალაქეთა რეადმისიის და რეინტეგრაციის უზრუნველყოფის მიმართულებით, რომლებიც უვიზო მიმოსვლის რეჟიმს დაარღვევენ. აღსანიშნავია, რომ რეადმისიის პროგრამა წარმატებით ხორციელდება 2011 წლის პირველი მარტიდან, მას შემდეგ რაც ძალაში შევიდა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის 2010 წელს გაფორმებული შეთანხმება უნებართვოდ მცხოვრებ პირთა რეადმისიის შესახებ“, – აღნიშნულია შს სამინისტროს ინფორმაციაში.

Министр внутренних дел Германии прибыла в Грузию
Министр внутренних дел Германии Нэнси Фезер вместе с делегацией впервые посещает с официальным рабочим визитом Грузию, сообщает «Эхо Кавказа» со ссылкой на пресс-службу МВД Грузии.
В Тбилисском международном аэропорту федерального министра встречали заместитель министра внутренних дел Грузии Александр Дарахвелидзе и чрезвычайный и полномочный посол Грузии в ФРГ Леван Изория.
В рамках визита Нэнси Фезер проведет встречу с министром внутренних дел Вахтангом Гомелаури.
«Следует отметить, что 15 декабря этого года парламент Германии принял законодательный акт о признании Грузии безопасной страной происхождения. Это решение правительства Германии подтверждает, что Грузия является правовым и демократическим государством, где обеспечивается должная защита прав человека.
В рамках визита планируется подписать соглашение о миграции и мобильности между правительством Грузии и правительством Федеративной Республики Германия. Соглашение направлено на усиление сотрудничества между Грузией и Федеративной Республикой Германия в направлении трудовой миграции и образования, в тоже время, для грузинских студентов и исследователей с большей интенсивностью будут осуществляться программы обучения и стажировок. Помимо вышеперечисленного, соглашение предусматривает усиление борьбы с нелегальной миграцией, что подразумевает укрепление сотрудничества в направлении обеспечения реадмиссии и реинтеграции тех граждан Грузии, которые нарушат режим безвизового сообщения.
Следует отметить, что программа реадмиссии успешно реализуется с 1 марта 2011 года, после того, как вступило в силу подписанное между Грузией и Евросоюзом в 2010 году соглашение о реадмиссии лиц, проживающих без разрешения», - отмечается в информации, распространенной пресс-службой МВД.