სააკაშვილი: ევროპამ შემოაბიჯა კავკასიაში და ჩვენ უზრუნველვყოფთ, რომ საქართველოში ერთხელ აფრიალებული ევროპის დროშა აღარასდროს დაეშვება
15/12/2023 11:24:42 პოლიტიკა
უკრაინამ გაუხსნა საქართველოს გზა ევროპაში, მაგრამ ქართველი ხალხი არის მთავარი სუბიექტი, რომელიც აახლოებს ევროკავშირში ჩვენი გაწევრიანების დღეს, - ამის შესახებ საქართველოს მესამე პრეზიდენტი, მიხეილ სააკაშვილი სოციალურ ქსელში წერს.
მისივე თქმით, კავკასიაში ევროპამ შემოაბიჯა.
„მე ვარ ამაყი ქართველი და უკრაინის ამაყი მოქალაქე. უკრაინამ გაუხსნა საქართველოს გზა ევროპაში, მაგრამ ქართველი ხალხი არის მთავარი სუბიექტი, რომელიც აახლოებს ევროკავშირში ჩვენი გაწევრიანების დღეს. ევროპამ შემოაბიჯა კავკასიაში და ჩვენ უზრუნველვყოფთ, რომ საქართველოში ერთხელ აფრიალებული ევროპის დროშა აღარასდროს დაეშვება. მე ის პირველად ავაფრიალე 2004-ში. 2008-ში რუსეთმა სცადა დაშვება და არ გამოუვიდა. ახლა უკვე თავად ევროკავშირმა აწია ჩვენს რეგიონში თავისი დროშა და ამას ვეღარაფერი შეცვლის”,- წერს მიხეილ სააკაშვილი სოციალურ ქსელში.

Михаил Саакашвили: «Европа ступила на Кавказ»
Бывший президент Грузии Михаил Саакашвили прокомментировал решение Европейского совета предоставить Грузии статус кандидата на вступление в ЕС.
«Я – гордый грузин и гордый гражданин Украины. Украина открыла для Грузии путь в Европу, но грузинский народ – это главный субъект, который сегодня приближает наше членство в Евросоюзе. Европа ступила на Кавказ, и мы позаботимся о том, чтобы европейский флаг, однажды поднятый в Грузии, никогда больше не опускался. Впервые я поднял его в 2004 году. В 2008 году Россия попыталась спустить его, но потерпела неудачу. Теперь уже сам Евросоюз поднял свой флаг в нашем регионе, и этого никто не изменит», – написал, по информации "Эха Кавказа", Саакашвили в соцсети.
Европейский совет 14 декабря предоставил Грузии статус страны-кандидата на вступление в ЕС. В Тбилиси до последнего опасались, что рассмотрение вопроса перенесут на неопределенное время, поскольку из 27 стран ЕС одна, Венгрия, была против дальнейшей евроинтеграции Украины. А это, как предполагали в Грузии, могло провалить и заявку Тбилиси.