მედია: უკრაინაში რეკორდული დანაკარგების შემდეგ რუსეთში გადაწყვიტეს, სამხედროებს გადარჩენა ასწავლონ
რუსეთის ჯარში ფიზიკური მომზადების ახალი სისტემა ინერგება უკრაინის ომის გამოცდილების გათვალისწინებით. ახლა ჯარისკაცები გაწვრთნიან მაღალი ინტენსივობის საბრძოლო ოპერაციებისთვის საველე პირობებში, შეიარაღებითა და აღჭურვილობით, განუცხადა „იზვესტიას“ სამხედრო უწყებიდან რამდენიმე წყარომ,– წერს "მოსკოვ თაიმსი".
მათი თქმით, ფიზიკური მომზადების განახლებული სახელმძღვანელო რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ წლის ბოლომდე უნდა დაამტკიცოს. "ის ასახავს სამხედრო პერსონალის მომზადების ზოგად მიზნებსა და ამოცანებს, კონკრეტულ წვრთნებსა და სტანდარტებს, რომლებსაც ჯარისკაცები უნდა აკმაყოფილებდნენ". მედია მაგალითად, წერს, რომ ახალ დოკუმენტში დატვირთვა გაიზარდა - ტიპიური ვარჯიში იქნება 5 კმ სირბილი სრული აღჭურვილობით. ის ასევე მოიცავს ძალისმიერ სავარჯიშოების ახალ კომპლექტს ტაქტიკური გამძლეობის გასავითარებლად. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ხელჩართულ ბრძოლას, სამხედრო-გამოყენებით ცურვას, სპეციალურ ტექნიკას და მოქმედებებს.
როგორც იუწყებიან ბოლოს ძირეული ცვლილებები რუსი სამხედროების ფიზიკური მომზადების სახელმძღვანელოში რუსეთ–საქართველოს 2008 წლის ომის შემდეგ განხორციელდა.
მედია აღნიშნავს, რომ მიდგომის შემდეგი გადახედვა ხდება უკრაინის წინააღმდეგ ომში დიდი დანაკარგების ფონზე. ამერიკული დაზვერვის მონაცემებით, უკრაინის წინააღმდეგ ომში რუსეთმა დაკარგა 315 ათასი სამხედრო მოკლულისა და დაჭრილის სახით, ანუ იმ პერსონალის 87%, რაც რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ომამდე ჰყავდა.
ამავდროულად, რუსეთი კვლავ განიცდის მასშტაბურ დანაკარგებს ცოცხალი ძალასა და ჯავშანტექნიკას შორის. აშშ-ის ეროვნული უშიშროების საბჭო, დაზვერვაზე დაყრდნობით, იტყობინება, რომ 2023 წლის ოქტომბერ-ნოემბერში დონეცკის ოლქში ავდეევკა-ნოვოპავლოვკას მიმართულებით აქტიური შეტევის შედეგად რუსეთის არმიამ დაკარგა 13 ათასი სამხედრო მოსამსახურე.

В российской армии начнут учить выживанию в штурмах после рекордных потерь в Украине
В российской армии вводится новая система физической подготовки с учетом опыта войны в Украине. Теперь солдат будут готовить к боевым действиям высокой интенсивности в полевых условиях, с оружием и в полном снаряжении, рассказали «Известиям» несколько источников в военном ведомстве.
По их словам, проект обновленных наставлений по физической подготовке (НФП) уже разработан и будет утвержден Минобороны до конца года. В НФП прописаны общие цели и задачи по подготовке военнослужащих, конкретные упражнения и нормативы, которым должны соответствовать солдаты.
Так, к примеру, в новом документе увеличилась беговая нагрузка — теперь типовым упражнением станет бег на 5 км в полной экипировке. Также в него вошел новый комплекс силовых упражнений для выработки тактической выносливости, говорят источники. Отдельное внимание уделяется рукопашному бою, военно-прикладному плаванию, специальным приемам и действиям.
Перед введением новых нормативов Минобороны опрашивало военных медиков и участников войны в Украине, чего не хватает бойцам на передовой и при штурмах, говорит доцент РЭУ им. Плеханова полковник Александр Перенджиев.
«Физическая подготовка — это основа, позволяющая солдатам и офицерам не только эффективно выполнять свои боевые задачи, но и выживать в непростых условиях», — отметил Перенджиев. По его словам, последний раз серьезные изменения в наставления по физической подготовке вносились после войны в Грузии в 2008 году.
Очередной пересмотр подхода произойдет на фоне крупных потерь на войне против Украины. Согласно данным американской разведки, с начала полномасштабного вторжения в феврале 2022 года Россия потеряла убитыми и ранеными 315 тыс. военнослужащих, или 87% личного состава, который был у Минобороны РФ.
При этом Россия продолжает в больших масштабах терять живую силу и бронетехнику. В Совете национальной безопасности США со ссылкой на разведку сообщили, что в октябре — ноябре 2023 года российская армия из-за активного наступления в направлении Авдеевки — Новопавловки в Донецкой области потеряла 13 тыс. военнослужащих убитыми и ранеными.