დღეს ბრიუსელში, მათ შორის საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შესახებ იმსჯელებენ
დღეს ბრიუსელშიევროპული საბჭოს ორდღიანი სამიტი დაიწყება. ევროკავშირის ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, ევროკავშირის ლიდერები განიხილავენ უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის აგრესიული ომის უახლეს მოვლენებს და უკრაინისა და მისი ხალხისადმი ევროკავშირის უწყვეტ მხარდაჭერას.
ამასთან, სამიტის დროს ევროკავშირის ლიდერები განიხილავენ ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკას. გაფართოების პაკეტი ეხება საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრი ქვეყნის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას, უკრაინასთან და მოლდოვასთან წევრობაზე მოლაპარაკებების დაწყებას, ასევე, დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნებს.
აღსანიშნავია, რომ გუშინ ევროპარლამენტმა დაამტკიცა რეზოლუცია, რომელიც ევროკავშირის საბჭოს მოუწოდებს, უკრაინასთან, მოლდოვასა და ბოსნია და ჰერცეგოვინასთან გაწევრიანების შესახებ მოლაპარაკებები დაიწყოს, ხოლო საქართველოს კანდიდატის სტატუსი მიანიჭოს.
განსახილველ საკითხებს შორისაა ახლო აღმოსავლეთში არსებულ ვითარებაც. გარდა ამისა, პრესრელიზში აღნიშნულია, რომ 2023 წლის ოქტომბერში ბოლო შეხვედრის განხილვის საფუძველზე ევროკავშირის ლიდერები შეთანხმების მიღწევის მიზნით 2021-2027 წლების ფინანსურ ჩარჩოზე იმსჯელებენ.
ცნობისთვის: ევროკომისიამ საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მინიჭებაზე დადებითი რეკომენდაციით ევროპულ საბჭოს 8 ნოემბერს მიმართა. ევროკომისიის მიერ რეკომენდაციის გაცემის შემდეგ საბოლოო გადაწყვეტილებას ევროპული საბჭო მიიღებს. ამ რეკომენდაციას ევროკავშირის წევრმა 27-ვე ქვეყანამ უნდა დაუჭიროს მხარი. 14-15 დეკემბერს საბოლოო გადაწყვეტილება სახელმწიფოთა ლიდერებმა ევროპულ საბჭოში უნდა დაადასტურონ.

В Брюсселе открывается важнейший для Грузии саммит ЕС
Сегодня, 14 декабря в Брюсселе начнется саммит ЕС, в рамках которого будет обсуждаться пакет расширения. Среди прочих вопросов на повестке дня — предоставление Грузии статуса кандидата в члены ЕС, начало переговоров о членстве с Украиной и Молдовой, сближение со странами Западных Балкан, - информирует "Эхо Кавказа".
12 декабря состоялась встреча министров иностранных дел стран-членов ЕС. По завершении встречи было заявлено, что «Совет принимает во внимание отчет Еврокомиссии по Грузии от 8 ноября, её рекомендацию, и с нетерпением ожидает обсуждения этого вопроса».
Между тем, Европейский парламент подавляющим большинством голосов утвердил резолюцию в поддержку кандидатского статуса для Грузии и начала переговоров о вступлении в ЕС для Украины, Молдовы, Боснии и Герцеговины.
Саммит завершится 15 декабря.
При этом в случае, если Венгрия наложит вето на решение о начале переговоров по вступлению в ЕС Украины, заявка Грузии может быть автоматически «провалена», сообщали ранее СМИ со ссылкой на высокопоставленных европейских дипломатов.
Президент Грузии Саломе Зурабишвили в эксклюзивном интервью Радио Свободная Европа/Радио Свобода назвала возможный отказ предоставить её стране статус кандидата в члены Евросоюза «поражением для Грузии и победой для России».