ევროკომისიამ უნგრეთისთვის 10 მილიარდი ევრო განბლოკა ისტორიული სამიტის წინ
ევროკომისიამ განბლოკა 10 მილიარდი ევრო, რომელიც ბუდაპეშტისთვის იყო გამოყოფილი, თუმცა გაყინეს უნგრეთში კანონის უზენაესობასთან დაკავშირებით არსებული შეშფოთების გამო.
„საგულდაგულო ​​შეფასებისა და უნგრეთის მთავრობასთან აზრთა გაცვლის შემდეგ, კომისია თვლის, რომ უნგრეთმა მიიღო ზომები, რომლების მიღებაც ევალებოდა... უნგრეთს შეუძლია, მოითხოვოს გადახდები 10,2 მილიარდი ევროს ფარგლებში“, - ნათქვამია ევროკომისიის განცხადებაში.
ევროკომისიამ დაამტკიცა ეს გადაწყვეტილება მას შემდეგ, რაც უნგრეთის ხელისუფლებამ მიიღო საკანონმდებლო ინიციატივები სასამართლო ხელისუფლების დამოუკიდებლობის გასაძლიერებლად, – ნათქვამია ევროკავშირის აღმასრულებელი ორგანოს განცხადებაში.
ამავდროულად, ევროკომისია იღებს ვალდებულებას, განახორციელოს მონიტორინგი, თუ როგორ ახორციელებს უნგრეთი მიღებულ ზომებს პრაქტიკაში და იტოვებს უფლებას, ხელახლა დაბლოკოს ფინანსური სახსრები პირობების შეუსრულებლობის შემთხვევაში.
უნგრეთს ახლა შეუძლია, მიმართოს ევროკავშირს პროექტების დაფინანსებისთვის და მიიღოს კომპენსაცია.
გადაწყვეტილება უნგრეთისთვის ევროკავშირის ფონდებიდან მისთვის გამოყოფილი თანხების ნაწილზე წვდომის აღდგენის თაობაზე დამტკიცდა 14–15 დეკემბერს დაგეგმილი სამიტის წინა დღეს. სამიტის დღის წესრიგში, მათ შორის, შედის უკრაინისთვის მაკროფინანსური დახმარების გამოყოფა - 50 მილიარდი ევრო მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში.
ორბანი უკრაინასთან დაკავშირებით გადაწყვეტილებების ბლოკირებით იმუქრებოდა.
მოგვიანებით POLITICO იუწყებოდა, რომ ბუდაპეშტი მზადაა, გააუქმოს ვეტო უკრაინასთან გაწევრიანების მოლაპარაკებების დაწყებაზე და კივისთვის ევროკავშირის დახმარების ახალ პაკეტზე (50 მილიარდი ევროს ოდენობის ოთხწლიანი დახმარების პაკეტი), თუ უნგრეთს ევროკავშირი ფინანსურ შეზღუდვებს სრულად მოუხსნის, რაც გამოცემის ცნობით, უნგრეთს წვდომას მისცემს დაახლოებით 30 მილიარდ ევროზე.

ЕС выдал Орбану 10 млрд евро в обмен на поддержку Украины
Лидеры стран Евросоюза, вероятно, договорятся на этой неделе о выделении около 50 млрд евро на поддержку Украины, несмотря на угрозы Венгрии наложить вето на это решение. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на еврокомиссара по бюджету Йоханнеса Хана.
ЕС предлагает вписать 33 млрд евро займов и 17 млрд евро грантов Украине в свой бюджет до 2027 года. Изменения должны быть утверждены главами правительств всех 27 стран ЕС, но Венгрия и Словакия заявляли, что выступят против.
12 декабря главный политический советник венгерского премьер-министра Виктора Орбана Балаш Орбан заявил, что Венгрия одобрит предоставление Украине 50 млрд евро до 2027 года, если ЕС разморозит помощь Будапешту на 30 млрд. Уже на следующий день Еврокомиссия разблокировала треть этих средств — 10 млрд евро. В Брюсселе подчеркнули, что это решение не связано с поддержкой Украины.
По словам еврокомиссара по бюджету, в результате пересмотра бюджета Венгрия получит еще и дополнительные средства (он назвал Reuters сумму в 15 млрд евро) на другие расходы, в том числе укрепление границ.
Если договориться с Орбаном не удастся, то у Еврокомиссии есть запасной план, сказал Йоханнес Хан. В ответ на вопрос, могут ли средства для Украины быть выделены путем соглашения 26 из 27 стран ЕС, он ответил, что это «одна из возможностей». Хан подчеркнул: он верит, что Венгрия все же согласится с решением выделить деньги Украине.
Ранее ЕС приостановил передачу Венгрии 30 млрд евро из-за проблем с верховенством закона и взяточничеством в стране. Для разблокирования этой суммы Будапешту нужно выполнить ряд требований — от обеспечения академической свободы до защиты прав ЛГБТ-сообщества и предоставления убежища беженцам. После этого Будапешт принял законы, направленные на независимость судов.