ირაკლი ღარიბაშვილი ევროკავშირის თავმჯდომარე ქვეყნის, ესპანეთის პრემიერს წერილს უგზავნის
საქართველოს პრემიერ–მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი ევროკავშირის თავმჯდომარე ქვეყნის, ესპანეთის პრემიერს წერილს უგზავნის.
პრემიერის წერილს უცვლელად გთავაზობთ:
"საქართველოს პრემიერ-მინისტრის,ბატონი ირაკლი ღარიბაშვილისგან
თბილისი, 2023 წლის 12 დეკემბერი
ესპანეთის სამეფოს მთავრობის პრეზიდენტს,ბატონ პედრო სანჩეზს
თქვენო აღმატებულებავ,
ნება მომეცით, გამოვხატო მადლიერება საქართველოს ევროპული მისწრაფებების მიმართ თქვენი ქვეყნისა და პირადად თქვენი მხარდაჭერისთვის. 2022 წლის ივნისში საქართველოს ევროპული პერსპექტივის აღიარებამ სრულიად ახალი გვერდი გადაშალა ევროკავშირთან ჩვენს ურთიერთობაში. ევროკავშირის ლიდერების ზემოხსენებულმა ისტორიულმა გადაწყვეტილებამ მძლავრი გზავნილის სახე მიიღო და დაადასტურა, რომ საქართველო ევროკავშირის წევრი სახელმწიფო გახდება. მსურს ვისარგებლო შემთხვევით და კიდევ ერთხელ გამოვხატო ჩემი ყველაზე გულწრფელი მადლიერება გრანადაში ევროპის პოლიტიკური თანამეგობრობის III სამიტის მასპინძლობისთვის, რომელმაც ყველას მოგვცა დროული შესაძლებლობა, განგვეხილა ევროპისთვის აქტუალური საკითხები.უდავოა, რომ ევროკავშირში გაწევრიანებას თან ახლავს გრძელვადიანი ვალდებულებები და პასუხისმგებლობები. ნება მომეცით დაგარწმუნოთ, რომ არ ვეძებთ მოკლე გზებს. ჩემი მთავრობა სრულად მობილიზებული რჩება და მტკიცედ აქვს განზრახული, გააგრძელოს და დააჩქაროს აუცილებელი რეფორმების განხორციელება ევროკავშირში გაწევრიანების გზაზე.
2012 წლიდან საქართველომ ძლიერი ერთგულება აჩვენა ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოდ გახდომისთვის.შორსმიმავალი ასოცირების შეთანხმება, ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცით, უვიზო მიმოსვლის რეჟიმი, უსაფრთხოების სფეროში ძლიერი პარტნიორობა, გაძლიერებული სავაჭრო ურთიერთობები და სხვადასხვა სფეროში გაფართოებული თანამშრომლობა არის ევროკავშირთან და მის ინსტიტუტებთან ჩვენი მუდმივად მზარდი პარტნიორობის ყველაზე ნათელი მაგალითი. 2022 წლის ივნისის შემდეგ საქართველომ ასევე გამოავლინა უძლიერესი ნება 12 პრიორიტეტის შესრულებასთან მიმართებით, რომელიც გათვალისწინებულია ევროკომისიის დასკვნაში, რაც ევროკავშირში საქართველოს წევრობის განაცხადს მოჰყვა პასუხად. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ჩვენმა მთავრობამ მიაღწია კონკრეტულ შედეგებს, რომლებიც გადაიზარდა საქართველოს მიერ განხორციელებულ კონკრეტულ ქმედებებში და მასშტაბურ საკანონმდებლო მუშაობაში, რათა შესრულებულიყო ნაკისრი ვალდებულებები და პროგრესულად მოვსულიყავით თანხვედრაში ევროკავშირის კანონმდებლობასთან.
შედეგად მოხარულნი ვიყავით ევროკომისიის გადაწყვეტილებით, რომელიც საქართველოსადმი კანდიდატის სტატუსის მინიჭებაზე აძლევს რეკომენდაციას ევროპულ საბჭოს იმ დადებითი შეფასების საფუძველზე, რაც ასახულია ევროკომისიის 2023 წლის კომუნიკეში გაფართოების პოლიტიკის შესახებ და თანდართულ ანგარიშში საქართველოს შესახებ. კომისიის რეკომენდაცია კიდევ ერთხელ ადასტურებს ჩვენს მტკიცე გადაწყვეტილებას, გავაგრძელოთ ყოვლისმომცველი, მომავალზე ორიენტირებული ევროპული რეფორმების დღის წესრიგის განხორციელება.
საქართველოს მიერ ნაჩვენები არსებითი წინსვლის, ისევე როგორც საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ორგანოების მიერ გადადგმული ბოლოდროინდელი ნაბიჯების საფუძველზე, მათ შორის - ევროკომისიის 8 ნოემბრის რეკომენდაციების გათვალისწინებით, მსურს გამოვხატო მტკიცე რწმენა, რომ ესპანეთი და ევროკავშირი გააგრძელებენ საქართველოს გვერდით დგომას კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შესახებ კიდევ ერთი ისტორიული გადაწყვეტილებით. გაწევრიანების მოლაპარაკებებისკენ მიმავალ შეუქცევად გზაზე დააყენებს ეს გადაწყვეტილება საქართველოს ევროკავშირის სრულუფლებიანი წევრობისთვის.
ეს წყალგამყოფი მომენტია საქართველოს ევროპული მომავლისთვის, ისევე როგორც ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკის სანდოობისთვის, როგორც გეოსტრატეგიული ინვესტიცია მშვიდობის, სტაბილურობისა და კეთილდღეობისთვის მთელი ევროპის მასშტაბით. მძიმედ დაპირისპირებულ რეგიონში ვაგრძელებთ საქართველოს როლის განმტკიცებას, როგორც რეგიონული მშვიდობისა და სტაბილურობის, დემოკრატიული განვითარებისა და თანამშრომლობის დასაყრდენს; ჩვენ ასევე ვართ გადამწყვეტი რგოლი გლობალური დაკავშირებადობის რუკაზე, რაც მსოფლიოს სთავაზობს ალტერნატიულ მარშრუტებს ენერგეტიკის სფეროში თანამშრომლობისთვის და შავ ზღვაზე ტვირთბრუნვისა და ვაჭრობის განვითარებისთვის. დარწმუნებული ვართ, რომ საქართველო, როგორც ევროკავშირის მომავალი წევრი სახელმწიფო, მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს ევროპის საერთო კეთილდღეობაში.
კანდიდატის სტატუსის მინიჭება დამატებით იმპულსს მისცემს საქართველოში ხანგრძლივი მშვიდობის დამყარებას. ნება მომეცით თქვენი ქვეყნისა და ევროკავშირისადმი გამოვხატო მადლიერება საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის ურყევი მხარდაჭერისთვის, ასევე რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების საქმეში შეტანილი ღირებული წვლილისა და მხარდაჭერისთვის. გვჯერა, რომ ევროკავშირისა და მისი წევრი სახელმწიფოების ძლიერი ჩართულობა გადამწყვეტი იქნება საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების მშვიდობიანი რეინტეგრაციის უზრუნველყოფისა და გახლეჩილი საზოგადოების წევრების შერიგების საქმეში.
საქართველოს მომავალი ევროკავშირშია და მას ალტერნატივა არ გააჩნია. ჩვენი ერი და ჩემი მთავრობა ელის, რომ ესპანეთი და ევროკავშირის სხვა წევრი სახელმწიფოები სტრატეგიულ და მომავალზე ორიენტირებულ გადაწყვეტილებას მიიღებენ ამ კვირაში, რაც მტკიცედ დააკავშირებს საქართველოს - ევროკავშირის მომავალ წევრ სახელმწიფოს - ევროპული დემოკრატიების ოჯახთან.
თქვენო აღმატებულებავ, საქართველოს ოცნების რეალობად ქცევისთვის და ჩვენი მუდმივი თანამშრომლობის იმედით, გთხოვთ, მიიღოთ ჩემი თქვენდამი უდიდესი პატივისცემის რწმუნება.

13/12/2023 07:01:16 Politic
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili has sent a letter to Pedro Sanchez, the Prime Minister of the Kingdom of Spain currently Presiding over the European Union.
"H.E. Pedro Sanchez
President of the Government of the Kingdom of Spain
Excellency,
Allow me to express my gratitude for your country's and your personal support for Georgia's EU aspirations. The recognition of Georgia's European perspective in June 2022 has opened an entirely new chapter in our relationship with the EU. The above historic decision of the EU leaders landed a powerful message confirming that Georgia will become a member of the European Union. I want to avail myself of this opportunity to once again extend my most sincere gratitude for hosting me in Granada on the margins of the 3rd Summit of the European Political Community, which provided all of us with a timely opportunity to discuss Europe's pressing issues.
There is no doubt that EU membership comes with long-term commitments and responsibilities. Let me assure you that we are not looking for any shortcuts. My government remains fully mobilized and resolved to continue and further accelerate reforms necessary on the EU accession path.
Since 2012, Georgia has demonstrated its robust commitment to become an EU member state. The far-reaching Association Agreement, the DCFTA, the visa-free travel, a strong security partnership, enhanced trade relations, and advanced cooperation in various sectors are the most vivid examples of our ever-growing partnership with the EU and its institutions. Since June 2022, Georgia has also demonstrated its strongest will to address 12 priorities provided by the European Commission's Opinion on Georgia's EU membership application. Importantly, our government has delivered concrete results translated into specific actions and massive legislative work implemented by Georgia to honor its commitments and progressively align with the EU acquis.
As a result, we were delighted with the European Commission's recommendation to the Council to grant the candidate status to Georgia based on positive assessments reflected in the Communication of the European Commission on Enlargement Policy 2023 and the accompanying report on Georgia. The Commission's recommendation reaffirms our resolve to continue delivering on our far-reaching European reform agenda.
Based on substantial progress demonstrated by Georgia and recent steps undertaken by the legislative and executive bodies, including steps addressing the Commission's recommendations of November 8, I would like to express my firm belief that Spain and the EU will continue standing by Georgia by making another historic decision to grant the candidate status to Georgia. This decision will put Georgia on an irreversible track towards accession negotiations to become a full-fledged member of the EU.
This is a watershed moment for Georgia's European future, and equally for the credibility of the EU's enlargement policy as a geostrategic investment in peace, stability, and prosperity in the whole of Europe. In the heavily contested region, we continue strengthening Georgia's role as a stronghold of regional peace and stability, democratic development, and cooperation; as well as a crucial link on the global connectivity map offering alternative routes for energy, freight transportation, and trade in the Black Sea. We are confident that Georgia, as a future EU member state, will play a key role for the common good of Europe.
Granting candidate status also will serve as an additional impetus for establishing lasting peace in Georgia. Let me express appreciation to your country and the EU for the unwavering support to the sovereignty and territorial integrity of Georgia, as well as valuable contribution and support to the peaceful resolution of the Russia-Georgia conflict. We believe that strong engagement of the EU and its member states will be critical to ensure that Georgia's occupied regions will be peacefully reintegrated and divided communities will be reconciled.
The future of Georgia lies in the EU, and there is no alternative to it. Our nation and my government expect that Spain and other EU member states will take strategic and a forward-looking decision this week that will firmly anchor Georgia - a future EU member state - with the family of European democracies. Relying on our continued cooperation to make Georgia's dream a reality, please accept, Excellency, the assurances of my highest consideration.