თბილისი, 2023 წლის 12 დეკემბერი
მინდა გამოვიყენო ეს შესაძლებლობა და გულწრფელი მადლიერება გამოვხატო საქართველოს ევროპული მისწრაფებებისადმი თქვენი პირადი მხარდაჭერისთვის. 2022 წლის ივნისში საქართველოს ევროპული პერსპექტივის აღიარებამ სრულიად ახალი ფურცელი გადაშალა ევროკავშირთან ჩვენს ურთიერთობაში. ევროკავშირის ლიდერების ზემოხსენებულმა ისტორიულმა გადაწყვეტილებამ მძლავრი გზავნილის სახე მიიღო, რამაც დაადასტურა, რომ საქართველო ევროკავშირის წევრი გახდება.
ეჭვგარეშეა, რომ ევროკავშირში გაწევრიანებას თან ახლავს გრძელვადიანი ვალდებულებები და პასუხისმგებლობები. ჩემი მთავრობა სრულად არის მობილიზებული და მტკიცედ აქვს განზრახული გააგრძელოს და კიდევ უფრო დააჩქაროს აუცილებელი რეფორმების განხორციელება ევროკავშირში გაწევრიანების გზაზე.
ბატონო პრეზიდენტო, 2012 წლიდან საქართველომ მტკიცე ერთგულება აჩვენა ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოდ გახდომის იდეისადმი. შორსმიმავალი ასოცირების შეთანხმება, ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცით, უვიზო მიმოსვლის რეჟიმი, უსაფრთხოების ძლიერი პარტნიორობა, გაძლიერებული სავაჭრო ურთიერთობები და სხვადასხვა სფეროში გაფართოებული თანამშრომლობა არის ევროკავშირთან და მის ინსტიტუტებთან ჩვენი მუდმივად მზარდი პარტნიორობის ყველაზე ნათელი მაგალითი. 2022 წლის ივნისის შემდეგ ჩემმა ქვეყანამ ასევე გამოავლინა ძლიერი ნება ევროკომისიის დასკვნაში გათვალისწინებული 12 პრიორიტეტის შესრულებასთან მიმართებით, რაც საქართველოს ევროკავშირში წევრობის განაცხადს მოჰყვა პასუხად. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ჩვენმა მთავრობამ კონკრეტულ შედეგებს მიაღწია, რაც საქართველოს მიერ განხორციელებულ კონკრეტულ ქმედებებში და მასშტაბურ საკანონმდებლო მუშაობაში გადაიზარდა, რათა შესრულებულიყო ნაკისრი ვალდებულებები და თანდათანობით მოვსულიყავით შესაბამისობაში ევროკავშირის კანონმდებლობასთან.
შედეგად ჩვენ მოხარულნი ვიყავით ევროპული საბჭოსადმი ევროკომისიის მიერ გაცემული რეკომენდაციით კანდიდატის სტატუსის საქართველოსთვის მინიჭებაზე პოზიტიური შეფასებებით, რაც ასახულია გაფართოების პოლიტიკის შესახებ ევროკომისიის 2023 წლის კომუნიკეში და საქართველოს შესახებ თანდართულ ანგარიშში. ევროკომისიის რეკომენდაცია კიდევ ერთხელ ადასტურებს ჩვენს გადაწყვეტილებას, გავაგრძელოთ ყოვლისმომცველი, მომავალზე ორიენტირებული ევროპული რეფორმების დღის წესრიგის განხორციელება.
საქართველოს მიერ ნაჩვენები არსებითი წინსვლის, ისევე როგორც საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ორგანოების მიერ გადადგმული ბოლოდროინდელი ნაბიჯების საფუძველზე, მათ შორის - ევროკომისიის 8 ნოემბრის რეკომენდაციების გათვალისწინებით, მსურს გამოვხატო მტკიცე რწმენა მასზედ, რომ ევროკავშირი გააგრძელებს საქართველოს გვერდში დგომას კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შესახებ კიდევ ერთი ისტორიული გადაწყვეტილების მიღებით. ეს გადაწყვეტილება საქართველოს შეუქცევად გზაზე დააყენებს გაწევრიანების მოლაპარაკებებისკენ და საბოლოო ჯამში ევროკავშირის სრულუფლებიანი წევრობისკენ.
ეს წყალგამყოფი მომენტია საქართველოს ევროპული მომავლისთვის, ისევე როგორც ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკის სანდოობისთვის, როგორც გეოსტრატეგიული ინვესტიცია მშვიდობის, სტაბილურობისა და კეთილდღეობისთვის მთელი ევროპის მასშტაბით. მძიმედ დაპირისპირებულ რეგიონში ვაგრძელებთ საქართველოს როლის განმტკიცებას, როგორც რეგიონული მშვიდობისა და სტაბილურობის, დემოკრატიული განვითარებისა და თანამშრომლობის საყრდენს; ჩვენ ასევე ვართ გადამწყვეტი რგოლი გლობალური დაკავშირებადობის რუკაზე, რომელიც მსოფლიოს სთავაზობს ალტერნატიულ მარშრუტებს ენერგეტიკის სფეროში თანამშრომლობისთვის და შავ ზღვაზე ტვირთბრუნვისა და ვაჭრობის განვითარებისთვის. დარწმუნებული ვართ, რომ საქართველო, როგორც ევროკავშირის მომავალი წევრი სახელმწიფო, მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს ევროპის საერთო კეთილდღეობაში.
კანდიდატის სტატუსის მინიჭება დამატებით იმპულსს მისცემს საქართველოში ხანგრძლივი მშვიდობის დამყარებას. ნება მომეცით, მადლიერება გამოვხატო ევროკავშირისადმი საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის ურყევი მხარდაჭერისთვის, ასევე რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების საქმეში შეტანილი ღირებული წვლილისა და მხარდაჭერისთვის. გვჯერა, რომ ევროკავშირისა და მისი წევრი სახელმწიფოების ძლიერი ჩართულობა გადამწყვეტი იქნება საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების მშვიდობიანი რეინტეგრაციის უზრუნველყოფისა და გახლეჩილი საზოგადოების წევრების შერიგების საქმეში.
საქართველოს მომავალი ევროკავშირშია და მას ალტერნატივა არ გააჩნია. ჩვენი ერი და ჩემი მთავრობა ელის, რომ ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოები სტრატეგიულ და მომავალზე ორიენტირებულ გადაწყვეტილებას მიიღებენ ამ კვირაში, რაც მტკიცედ დააკავშირებს საქართველოს - ევროკავშირის მომავალ წევრ სახელმწიფოს - ევროპული დემოკრატიების ოჯახთან.
თქვენო აღმატებულებავ, საქართველოს ოცნების რეალობად ქცევისთვის და ჩვენი მუდმივი თანამშრომლობის იმედით, გთხოვთ, მიიღოთ ჩემი თქვენდამი უდიდესი პატივისცემის რწმუნება.

Irakli Garibashvili addresses Charles Michel
The Prime Minister of Georgia, Irakli Garibashvili has addressed the President of the European Council Charles Michel.
"H.E. Charles Michel
President of the European Council
Dear Mr. President,
I would like to use this opportunity to express my sincere gratitude for your personal support for Georgia's EU aspirations. The recognition of Georgia's European perspective in June 2022 has opened an entirely new chapter in our relationship with the EU. The above historic decision of the EU leaders landed a powerful message confirming that Georgia will become a member of the European Union.
There is no doubt that EU membership comes with long-term commitments and responsibilities. My government remains fully mobilized and resolved to continue and further accelerate reforms necessary on the EU accession path.
Dear Mr. President, since 2012, Georgia has demonstrated its robust commitment to become an EU member state. The far-reaching Association Agreement, the DCFTA, the visa-free travel, a strong security partnership, enhanced trade relations, and advanced cooperation in various sectors are the most vivid examples of our ever-growing partnership with the EU and its institutions. Since June 2022, my country has also demonstrated its strongest will to address 12 priorities provided by the European Commission's Opinion on Georgia's EU membership application. Importantly, our government has delivered concrete results translated into specific actions and massive legislative work implemented by Georgia to honor its commitments and progressively align with the EU acquis.
As a result, we were delighted with the European Commission's recommendation to the Council to grant the candidate status to Georgia based on positive assessments reflected in the Communication of the European Commission on Enlargement Policy 2023 and the accompanying report on Georgia. The European Commission's recommendation reaffirms our resolve to continue delivering on our far-reaching European reform agenda.
Based on substantial progress demonstrated by Georgia and recent steps undertaken by the legislative and executive bodies, including steps addressing the European Commission's recommendations of November 8, I would like to express my firm belief that the EU will continue standing by Georgia by making another historic decision to grant the candidate status. This decision will put Georgia on an irreversible track towards accession negotiations to become a full-fledged member of the EU.
This is a watershed moment for Georgia's European future, and equally for the credibility of the EU's enlargement policy as a geostrategic investment in peace, stability, and prosperity in the whole of Europe. In the heavily contested region, we continue strengthening Georgia's role as a stronghold of regional peace and stability, democratic development, and cooperation; as well as a crucial link on the global connectivity map offering alternative routes for energy, freight transportation, and trade in the Black Sea. We are confident that Georgia, as a future EU member state, will play a key role for the common good of Europe.
Granting candidate status also will serve as an additional impetus for establishing lasting peace in Georgia. Let me express appreciation to the EU for the unwavering support to the sovereignty and territorial integrity of Georgia, as well as valuable contribution and support to the peaceful resolution of the Russia-Georgia conflict. We believe that strong engagement of the EU and its member states will be critical to ensure that Georgia's occupied regions will be peacefully reintegrated and divided communities will be reconciled.
The future of Georgia lies in the EU, and there is no alternative to it. Our nation and my government expect that EU member states will take strategic and a forward-looking decision this week that will firmly anchor Georgia - a future EU member state - with the family of European democracies.
Relying on our continued cooperation to make Georgia's dream a reality, please accept, Excellency, the assurances of my highest consideration.