საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ევროკომისიის პრეზიდენტ ურსულა ფონ დერ ლაიენს მიმართავს
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი ევროკომისიის პრეზიდენტ ურსულა ფონ დერ ლაიენს მიმართავს.
"საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ბატონი ირაკლი ღარიბაშვილისგან
ევროკომისიის პრეზიდენტს,ქალბატონ ურსულა ფონ დერ ლაიენს
ქალბატონო პრეზიდენტო,
პირადად თქვენ და ევროკომისიას მინდა მოგახსენოთ უშუალოდ ჩემი და ჩემი მთავრობის უღრმესი მადლობა საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შესახებ ბოლოდროინდელი რეკომენდაციისთვის.
ეს უდავოდ იყო ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ძალიან ძლიერი პარტნიორობის და საქართველოს მოსახლეობის აბსოლუტური მხარდაჭერის შედეგი.
საქართველომ გრძელი გზა განვლო იმ ერთა ჯგუფში გასაწევრიანებლად, რომლებიც ევროკავშირის მომავალ წევრ სახელმწიფოებად მიიჩნევიან. ევროკავშირის და განსაკუთრებით ევროკომისიის ერთგული და ძლიერი მხარდაჭერის შედეგად, ჩემმა მთავრობამ გააგრძელა ქართველი ხალხის მოლოდინის ასრულება. შორსმიმავალი ასოცირების შეთანხმება, ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცით, უვიზო მიმოსვლის რეჟიმი, უსაფრთხოების სფეროში ძლიერი პარტნიორობა, გაძლიერებული სავაჭრო ურთიერთობები და სხვადასხვა სფეროში გაფართოებული თანამშრომლობა არის ევროკავშირთან და მის ინსტიტუტებთან ჩვენი მუდმივად მზარდი პარტნიორობის ყველაზე ნათელი მაგალითი. გვახარებს, რომ ევროკომისიის მიერ საქართველოს შესახებ 2023 წელს გამოქვეყნებული ანგარიშით აღიარებულია საქართველოს მთავრობის დაუღალავი ძალისხმევა მის მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებისა და ევროკავშირის წესებთან და სტანდარტებთან პროგრესული შესაბამისობის მიმართებით.
უდავოა, რომ ევროკავშირში გაწევრიანებას თან ახლავს გრძელვადიანი ვალდებულებები და პასუხისმგებლობები. ჩემს მთავრობას მტკიცედ აქვს განზრახული გააგრძელოს და კიდევ უფრო დააჩქაროს აუცილებელი რეფორმების განხორციელება. გიდასტურებთ ჩვენს გადაწყვეტილებას, გავაღრმაოთ თანამშრომლობა ევროკომისიასთან და გადავდგათ ნაბიჯები ევროკავშირში გაწევრიანების გზაზე წინსვლისთვის.
საქართველოს მიერ ნაჩვენები არსებითი წინსვლის, ისევე როგორც საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ორგანოების მიერ გადადგმული ბოლოდროინდელი ნაბიჯების საფუძველზე, მათ შორის - ევროკომისიის 8 ნოემბრის რეკომენდაციების გათვალისწინებით, მსურს გამოვხატო მტკიცე რწმენა, რომ ევროკავშირი გააგრძელებს საქართველოს გვერდით დგომას კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შესახებ კიდევ ერთი ისტორიული გადაწყვეტილებით. გაწევრიანების მოლაპარაკებებისკენ მიმავალ შეუქცევად გზაზე დააყენებს ეს გადაწყვეტილება საქართველოს ევროკავშირის სრულუფლებიანი წევრობისთვის.
ეს წყალგამყოფი მომენტია საქართველოს ევროპული მომავლისთვის, ისევე როგორც ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკის სანდოობისთვის, როგორც გეოსტრატეგიული ინვესტიცია მშვიდობის, სტაბილურობისა და კეთილდღეობისთვის მთელი ევროპის მასშტაბით. მძიმედ დაპირისპირებულ რეგიონში ვაგრძელებთ საქართველოს როლის განმტკიცებას, როგორც რეგიონული მშვიდობისა და სტაბილურობის, დემოკრატიული განვითარებისა და თანამშრომლობის საყრდენს; ჩვენ ასევე ვართ გადამწყვეტი რგოლი გლობალური დაკავშირებადობის რუკაზე, რომელიც მსოფლიოს სთავაზობს ალტერნატიულ მარშრუტებს ენერგეტიკის სფეროში თანამშრომლობისთვის და შავ ზღვაზე ტვირთბრუნვისა და ვაჭრობის განვითარებისთვის. დარწმუნებული ვართ, რომ საქართველო, როგორც ევროკავშირის მომავალი წევრი სახელმწიფო, მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს ევროპის საერთო კეთილდღეობაში.
კანდიდატის სტატუსის მინიჭება დამატებით იმპულსს მისცემს საქართველოში ხანგრძლივი მშვიდობის დამყარებას. ნება მომეცით მადლიერება გამოვხატო ევროკავშირისადმი საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის ურყევი მხარდაჭერისთვის, ასევე რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების საქმეში შეტანილი ღირებული წვლილისა და მხარდაჭერისთვის. გვჯერა, რომ ევროკავშირისა და მისი წევრი სახელმწიფოების ძლიერი ჩართულობა გადამწყვეტი იქნება საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების მშვიდობიანი რეინტეგრაციის უზრუნველყოფისა და გახლეჩილი საზოგადოების წევრების შერიგების საქმეში.
საქართველოს მომავალი ევროკავშირშია და მას ალტერნატივა არ გააჩნია. ჩვენი ერი და ჩემი მთავრობა ელის, რომ ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოები სტრატეგიულ და მომავალზე ორიენტირებულ გადაწყვეტილებას მიიღებენ ამ კვირაში, რაც მტკიცედ დააკავშირებს საქართველოს - ევროკავშირის მომავალ წევრ სახელმწიფოს - ევროპული დემოკრატიების ოჯახთან.
თქვენო აღმატებულებავ, საქართველოს ოცნების რეალობად ქცევისთვის და ჩვენი მუდმივი თანამშრომლობის იმედით, გთხოვთ მიიღოთ ჩემი თქვენდამი უდიდესი პატივისცემის რწმუნება.

Georgian PM's letter to the President of the European Commission
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili has sent a letter to the President of the European Commission, Ursula von der Leyen.
"H.E. Ursula von der Leyen
President of the European Commission
Dear Madam President,
I would like to extend to you personally, and to the European Commission, my and my government's deepest appreciation for the recent recommendation to grant Georgia the candidate status.
Undeniably, this was a result of a very strong partnership between the EU and Georgia and of the overwhelming support of the Georgian population.
Georgia has come a long way to join a group of nations considered as future EU member states. Through dedicated and strong support from the EU, and from the European Commission in particular, my government has continued to deliver on expectations of the Georgian people. The far-reaching Association Agreement, the DCFTA, the visa-free travel, a strong security partnership, enhanced trade relations, and advanced cooperation in various sectors are the most vivid examples of our ever-growing partnership with the EU and its institutions. We were delighted that the Georgia 2023 Report published by the European Commission within the Enlargement Package recognizes tireless efforts of the Georgian government to honor its commitments and progressively align with the EU rules and standards.
There is no doubt that EU membership comes with long-term commitments and responsibilities. My government remains resolute in continuing and further accelerating necessary reforms. We reaffirm our determination to deepen the cooperation with the European Commission and take steps to advance on the EU accession path.
Based on substantial progress demonstrated by Georgia and recent steps undertaken by the legislative and executive bodies, including steps addressing the European Commission's recommendations of November 8, I would like to express my firm belief that the EU will continue standing by my country by making another historic decision to grant candidate status to Georgia. This decision will put Georgia on an irreversible track towards accession negotiations to become a full-fledged member of the EU.
Granting candidate status also will serve as an additional impetus for establishing lasting peace in Georgia. Let me express appreciation to the EU for the unwavering support to the sovereignty and territorial integrity of Georgia, as well as valuable contribution and support to the peaceful resolution of the Russia-Georgia conflict. We believe that strong engagement of the EU and its member states will be critical to ensure that Georgia's occupied regions will be peacefully re-integrated and divided communities will be reconciled.
The future of Georgia lies in the EU, and there is no alternative to it. Our nation and my government expect that EU member states will take strategic and a forward-looking decision this week that will firmly anchor Georgia - a future EU member state - with the family of European democracies.
Relying on our continued cooperation to make Georgia's dream a reality, please accept, Excellency, the assurances of my highest consideration.