რუსეთიდან ადეპორტებენ მოზარდებს მშობლებთან ერთად, რომლებმაც მარადიული ცეცხლი ჩააქრეს
რუსეთიდან ადეპორტებენ მოზარდებს მშობლებთან ერთად, რომელთაც პეტერბურგის კრასნოსელსკის რაიონში მარადიული ცეცხლი ჩააქრეს. ამის შესახებ რუსული მედია რუსეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს სანქტ-პეტერბურგისა და ლენინგრადის რეგიონის პრესსამსახურზე დაყრდნობით იტყობინება.
10, 12 და 14 წლის ბიჭების ოჯახები პეტერბურგში უზბეკეთიდან გადავიდნენ და კრასნოსელსკის რაიონში ცხოვრობდნენ. უწყებაში აცხადებენ, რომ ისინი ქვეყანაში საჭირო დოკუმენტაციის გარეშე იმყოფებოდნენ. „ამ კუთხით პოლიცია სასამართლოსთვის ამზადებს მასალებს ორივე ოჯახის რუსეთიდან გაძევების შუამდგომლობით. მომხდარიდან გამომდინარე, საპოლიციო შემოწმების მასალები, ასევე თავად მოზარდები და მათი მშობლები საპროცესო მოქმედებების ჩასატარებლად საგამოძიებო ორგანოებს გადაეცათ“, - აცხადებენ რუსეთის შსს-ს სანქტ-პეტერბურგის სამმართველოში.
ინციდენტი 10 დეკემბერს მოხდა. მომხდარის შესახებ პოლიციას ადგილობრივმა მცხოვრებმა შეატყობინა. ქალმა სამორიგეო განყოფილებაში დარეკა და თქვა, რომ სამმა ახალგაზრდამ ჩააქრო მარადიული ცეცხლი. ადგილზე მისულმა პოლიციელებმა სათვალთვალო კამერის ჩანაწერები დაათვალიერეს, რომელზეც ჩანს, რომ ბავშვები თოვლის გუნდებით აქრობენ ცეცხლს, შემდეგ კი გარბიან.
პოლიციამ ჯერ სკოლის ორი მოსწავლე - 10 და 14 წლის ძმები ამოიცნო, შემდეგ 12 წლის მოზარდი და ბინებში მიაკითხეს.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც რუსეთის ხელისუფლება დევნის მათ, ვინც" შეურაცხყოფს" მარადიულ ცეცხლს. ნოემბრის შუა რიცხვებში სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა ვოლგოგრადის ორი მაცხოვრებლის წინააღმდეგ, რომლებმაც მარადიული ცეცხლიდან სიგარეტებს მოუკიდეს.

Потушивших Вечный огонь детей решили выдворить из России
Красносельский районный в Петербурге постановил выдворить из страны троих детей, потушивших снегом Вечный огонь, и их родителей. Об этом сообщили в Объединенной пресс-службе судов Петербурга.
Родителей детей обвинили в нарушении правил въезда в Россию (ч.3 ст.18.8 КоАП РФ) — прибыв в страну, они не встали на миграционный учет. Кроме выдворения, родителям назначили штраф в 5 000 рублей каждому. По данным пресс-службы, все они признали вину. Как сообщало издание Baza, семьи детей приехали в Россию из Узбекистана.
Инцидент произошел вечером 10 декабря. На видеозаписи, опубликованной изданием «Фонтанка», видно группу подростков, один из которых забрасывает Вечный огонь снегом. Полиция установила личности детей — это были братья 10 и 14 лет и еще один мальчик 12 лет. В итоге им удалось погасить огонь.
Полиция регулярно задерживает в разных городах России людей, которые пытаются потушить Вечный огонь. Чаще на них составляют административные протоколы, но иногда и уголовные дела. Например, в отношении двух жительниц Волгограда, осенью 2023 года прикуривших сигареты от Вечного огня, возбудили уголовное дело об осквернении мест захоронения. А двое жителей Ставропольского края получили реальные сроки по статье об осквернении символов воинской славы из-за попытки потушить Вечный огонь.